понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > Г17 Плус изнад, ЛДП испод цензуса
Истраживања јавног мњења

Г17 Плус изнад, ЛДП испод цензуса

Медијум Галуп   
недеља, 09. новембар 2008.

Демократска странка убедљиво је најјача странка у Србији, показало је најновије истраживање агенције „Медијум Галуп". Када би се данас расписали ванредни парламентарни избори, за „тадићевце" би гласало 38,8 одсто бирача. На другом месту је Српска напредна странка Томислава Николића са подршком од 22,6 одсто грађана.

 

Некада највећа опозициона партија, Српска радикална странка, сада је спала на само 10,8 одсто подршке, док би за ДСС сада гласало 7,9 одсто грађана. Коначно, у Скупштину би ушли још и СПС са 5,7 одсто и Г17 Плус са 5,2 одсто подршке. Према овом истраживању, испод цензуса је ЛДП Чедомира Јовановића, који подржава само 3,9 одсто бирача. Истраживање „Галупа" теренски је рађено између 20. и 25. октобра на узорку од 1.020 испитаника.

Чудно схватање ЕУ

Ово истраживање показало је да наши грађани немају јединствен став када је реч о приступању Европској унији. Грађани се залажу за што већу привредну сарадњу са земљама Уније, већина јесте за прикључење ЕУ, али такође већина грађана уопште нема лепо мишљење о овој заједници држава!

 

На питање да ли сте за то да Србија ради на прикључењу Европској унији, 67,8 одсто испитаника одговара позитивно, док је 20,4 одсто категорично против прикључења. Међутим, проценат оних који подржавају евроинтеграције расте када је у питању економија, па тако чак 82,7 одсто грађана сматра да Србија треба да развија што тешње економске везе са земљама ЕУ, док је само 10,5 одсто грађана против тога.

Истраживање је показало и да Срби Европску унију третирају као „нужно зло", као нешто што морамо да урадимо. Тако 33,1 одсто испитаника „не може да каже да им је Европска унија нарочито блиска", али сматрају да је „интеграција у ЕУ неопходност". Нешто мање, 32 одсто, наводи да је „сумњичаво према намерама ЕУ и Запада уопште" и наводи да би на „евентуалним интеграцијама требало радити врло опрезно и без журбе".

Само 16 одсто испитаника каже да им је ЕУ „веома блиска" и да би Србија требало да испуни све услове који се од ње траже. На крају, 12 одсто грађана сматра да је улазак Србије у ЕУ лош потез, јер би то омогућило „доминацију европских и других моћника над нашом земљом". Евроскептици наводе и да би Србија „требало да негује своје вредности и мане се јурњаве за Европом". Своје мишљење о ЕУ није дало 6,8 одсто грађана.

Убедљиво против НАТО-а

Више од половине грађана Србије, 57,6 одсто, према истраживању „Галупа", противи се уласку у НАТО, а четвртина наших грађана, 24,1 одсто, сматра да би ипак требало да постанемо чланица западне војне алијансе.

Грађани су потпуно подељени и око учешћа Србије у програму Партнерство за мир. Чланство Србије у овом програму који је „предсобље НАТО-а" подржава 41,9 одсто испитаника, а против чланства Србије у Партнерству за мир је 41,1 одсто.

Тадић, Ђилас и Динкић најјачи у Београду

Житељи Београда сматрају да је најбољи политичар, невезано за странку коју репрезентује, председник Србије Борис Тадић.

Иза њега су градоначелник Београда Драган Ђилас, министар економије Млађан Динкић и лидер СНС-а Томислав Николић, затим Чедомир Јовановић, па Војислав Коштуница...

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер