петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > Истраживање – пензионерска популација у Србији
Истраживања јавног мњења

Истраживање – пензионерска популација у Србији

НСПМ   
субота, 18. март 2017.

Скрећемо пажњу да ово истраживање не треба искључиво нити првенствено посматрати у контексту актуелне предизборне атмосфере. Рађено је са циљем да се мало дубље скенира стање свести, проблема, расположења и размишљања наших најстаријих сународника и суграђана, укључујући, разуме се, на концу и њихове ставове према актуелној политичкој ситуацији, изборима и личностима. Не може се рећи да су налази сасвим неочекивани, али ипак препоручујемо да их са опрезом и на своју одговорност гледају опозиционо настројени читаоци – посебно они са слабијим срцем или нервима:)

У сваком случају, као што смо и знали, али што се из ових података да најексплицитније ишчитати, пензионерска популација (и то што старија, то у већој мери) најподложнија је, то јест, најмање имуна на манипулативне механизме актуелне власти. Тим пре што се, у овом случају, дубља старост често преклапа и са нижим образовним нивоом, слабијим материјалним положајем и и слабом информисаношћу, односно, искључивом упућеношћу на информације које се добијају преко контролисаних те-ве екрана (РТС-а и Пинка). Све то заједно, у исходу даје прилично жалосну општу слику коју смо покушали да овде верно предочимо, и која свакако није настала само кривицом актуелне власти, али је актуелна власт – на челу са Александром Вучићем – бескрупулозно користи и злоупотребљава.

Коначно, овде презентовани подаци не значе нужно да ће пензионери одлучити предстојеће председничке изборе. Али, имајући на уму колики је њихов удео у општој популацији, можете и сами замислити колико је много опозиционог труда, енергије и гласача потребно да би се колико-толико компензовала и анулирала предност коју актуелни режим има код овог најстаријег и, истовремено, изборно најревноснијег дела бирачког тела.

Ђ.В. 

Истраживањепензионерска популација 

18 – 25. фебруар 2017.

репрезентативан узорак – комбиновани (телефон-терен)

територија Србије (без КиМ)

испитаника 1000

 ОДГОВОРИ ИСПИТАНИКА НА ПИТАЊА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатак 1:

Шта Вас нисмо питали, а мислите да је важно и утиче на Ваш живот?

- Незапосленост младих. Млади немају посла, стари их издржавају (бар сваки десети испитаник је ово наводио као највећи проблем друштва).

-Да нема деце да им помогну не би преживели од својих пензија (и ово наводе многи испитаници).

- Лош социјални програм. Да се поправи социјални статус пензионера, да се повећају пензије.

- Корупција у друштву, партијско запошљавање.

- Млади су јако огорчени на пезионере.

- Боли их то што су на терету, као да нису зарадили ту пензију.

- Да буде што мање политике у нашим животима.

- Мало више се посветити цркви, вери и породичним вредностима.

- Велике су социјалне разлике међу пензионерима, треба изједначити пензије свих пензионера у Србији.

- Дискриминација у оквиру породице, од рођене деце. Талас са запада  је отуђио децу од родитеља.

- Проблем наркоманије.

- Мало је организација у Србији које се баве пензионерима, старим особама и инвалидима. Код нас је једино `као` битно да пензионери буду здрави и сити, а где је ту образовање за треће доба, забава, путовања, садржаји који се њих тичу. У свету је то на куд и камо већем нивоу.

- Потребно је више домова за старе, по нормалним ценама („изгледа да је данас важније и лакше удомити куче, него старог родитеља“).

- Увести патронажне сестре за старе, да их обилазе и помогну кад затреба.

- Да се направе нека волонтерска удружења и да се организовано помажу болесни пензионери, да им се достављају лекови или превезу до болнице.

- Не води се рачуна о основним животним потребама инвалида. Аутобуси, као ни  улази у зграде и продавнице нису прилагођени за инвалиде.

- Више бриге о пензионерима у селима. Толико је старих и немоћних, а о њима нико не брине.

- Компликоване административне процедуре, стари људи се не сналазе, а нема ко да им помогне.

- Треба много унапредити здравствени систем за старе, а посебно за инвалиде. Кад полупокретне или непокретне људе приме у дом здравља или болницу треба на једном месту да им изврше сва испитивања, а не да их шетају и да чекају. Код нас те измалтретирају и измрцваре, па ти буде још горе.

- Корупција у здравству. Ако ниси безобразан, можеш да умреш у ходнику болнице. Пролази само бахатост и ако имаш дебелу везу. Све је у Београду, а у унутрашњости се људи убише молећи за упуте.

- Наш здравствени систем је мафијашки – имаш рецепт, а лека нигде...или га можда има, ако дебело платиш.

- Заказивање на прегледе – дуго чекање. Срећан си кад закажеш преглед за текућу годину, а дал` ћеш дочекати, мање је важно.

- У нашим здравственим установама има мало медицинског особља, лекара и техничара. Они раде и труде се, али не могу да постигну, јер су преоптерећени. Можда држава нема пара, али здравство је приоритет, а ми смо све болеснија нација (велике су гужве у домовима здравља, а млади на бироу).

- „Требало би законски да се забрани да Хитна помоћ пита животно угроженог пацијента колико има година. Сви плаћамо здравствени систем, а они се играју Бога и одлучују ко има право на живот.“

- Лекарима свака част, али нељубазност на шалтерима треба већ једном заувек искоренити.

- Кад су већ смањили пензије, нек бар дају неке здравствене привилегије пензионерима. Нпр, да могу јефтиније код зубара или код приватника на прегледе.

- Престроги услови за туђу негу и помоћ, скоро да је немогуће добити је. (Ово су наводили многи који имају брачног друга који је јако болестан или готово непокретан, а живе само од једне мале пензије).

- Да се омогући бањско лечење и пензионерима са малим/ниским примањима.

- „Имам пензију 17.000, а потпуно сам инвалид. Мислим да држава треба више да помогне и да инвалидима и људима са одређеним степеном оштећења.“

- „Стварно ми није јасно зашто ниједној власти не полази за руком да среди здравствени систем. Зашто се толико чека, зашто је једино битна администрација, зашто стално фале лекови? Требало би да сваки дом здравља или болница у једној општини изађе пред грађане и каже - Фали нам то, то и то...па да се организујемо и купимо. Овако, као, све има, ал дођите на преглед 2018.“

Додатак 2.

Упечатљиви коментари

- „За кога ћете гласати? – Зна се! Кога бисте волели за председника? – Зна се!“

- „Тај млади човек се пуно интересује и залаже и ред је да га подржимо.“ (мисли на  Вучића, наравно)

- „Млади кажу да су за Вучића су, није лош, па ако они кажу и ја ћу за њега.“

- „Ко је нама дао? Ко нас је увео у свет – до Вучић?! За њега ћу да гласам, и ни за кога другог! А ако умрем пре гласања – нек ми опрости!“

„Ево, мало пре сам гласала за Вучића, нека два дечка ишла улицом и ја се уписала у књигу за Вучића.“

- „Као што каже Вучић - мора децо да се ради.“

„Нек Вучић среди све лопове, нек их отера на Голи оток.“

„ДС нам бар није бркао у џепове, код ових сад јад и беда, њима мора све да се плати, а они отимају од народа.”

- „Једино решење је да Вук Јеремић и Саша Јанковић направе своје странке, јер опозиције више нема и немамо за кога да гласамо.“

- „Боже, Боже, да се млад човек и незрео политичар (коментарише Вучића) за тако кратко време `унереди` и да све који не мисле као он прогласи државним непријатељем. То нигде нема.“

- „Нисам чуо да се ико од стручњака или Владе запитао како смањење и овако мизерних пензија утиче на психу и достојанство људи. Кад си млад све можеш некако да компензујеш, а кад остариш једино ти остаје достојанство и мир.“

- „Пензионери треба да изразе осећај кривице што су радили за комунисте.“

- „Кад год чујем `омладина ПУПС-а` мени смешно. Шта имају клинци да траже ту осим неких политичких привилегија. Да неће можда да волонтирају и помажу старим и немоћним?“

- „Кад су укинули јефтину струју у току дана, на пензионере, наравно, нису мислили. Никад у животу нисам чекала будна поноћ, а сад морам. То није у реду.“

- „Ја још верујем да су обични људи и грађани добри, али нам закони не ваљају. Шта ће нама пензионерима међународни закони који немају везе са реалношћу код нас. Оно што је добро за швајцарског пензионера, не значи да ће бити добро и мени.“

- „Гласам за Вучића, не зато што мислим да је безгрешан. Мислим да свака власт мора да влада у континуитету бар 6 година да се виде резултати. Ако у овом мандату ништа не ураде, неће више имати мој глас.“

- „Гласала сам за Милошевића, па за Коштуницу, па за Тому, па за свија од реда, али више нећу.“

- „Син био код Коштунице, па у СНС, па код Санде. Е сад ни Санда нема где па ја и не знам за кога бих гласала.“

- „Гласала сам за СНС, али више нећу, ја немам `леба да једем, а они се шећкају.“

- „Глас`о сам за СНС, али нећу поново, смучили ми се. Сада чујем  да на прелазу мере гориво у резервоару, јел` из БИХ или из Србије, па мора да се плати казна. Само да народу узму паре.“

- „Нећу више да гласам, јер нас ови још више лажу, као живимо боље, а нама све горе.“

- „Син ми је машински инжењер, а ради у дисконту пића, па за кога ја да гласам!?! НЕЋУ ДА ГЛАСАМ! Сви они увале своје гузице, чим се дочепају власти!“

- „Када видим личности на положајима без школе, образовања, васпитања, није ми добро!“

- „Син се бави пољопривредом и не може да закупи државну земљу, а онај политичар, пише у новинама, закупио 200 хектара, он може.“

- „Ја добро живим, јер сам страни пензионер, али не би да будем овима домаћима у кожу.“

- „Гласаћу за оног ко ће да врати пензије.“

- „Комшинка има 8 000 пензије и да нема деце цркла би од глади.“

- „Стари нису ствари, а сви се понашају према нама као да смо ствари.“

- „Много смо прости, нема више основног васпитања да се старијима помогне, уступи место, понесе кеса са пијаце..свима сметамо.“

- „Зашто премијер и министар полиције немају приступ Јагодини и не могу да реше проблем наркоманије у овом граду? Мој син је бивши наркоман. Палма узео под своје Параћин и Јагодину, и ту не сме више нико да се меша.“

- „Ко је ближе ватри тај се и огреје.“

- „ПУПС заштитник пензионера – ма какви! Да је штитио пензионере не би допустио да се пензије смање или би изашао из власти.  Та се странка нас сети само пред изборе, кад треба да се гласа.“

- „Подржао сам смањење пензије до 10%, али су га баш претерали. Једно је привремена рецесија, а друго је кад то постане нормално стање у друштву. Нико у овој земљи нема добар економски план.“

- „Кад чују да имаш више од 70 година нико те не зарезује. Рекла сам своме лекару у амбуланти да ћу следећи пут да понесем даске и ексере, па нек ми одмах направе сандук, кад се већ не рачунам међу живима.“

-  „Највећа дискриминација је од младих што не раду, а села се гасу.“

- „Не гледам телевизор, имам неки електрицитет у руке, кад га упалим ја се некако тресем и он се угаси.“

 - „Муж ми трагично погину са кола Волво.“

- „Нема шта на мене да утиче, само ове године. Чекам такси у једном правцу.“

- „Имам 4 бај-паса и штитну жлезду, и оперисао сам тумор, али добро сам, фала богу.“

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер