уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Истраживања јавног мњења

Радикали никад јачи!

Прес   
четвртак, 28. фебруар 2008.

Последње истраживање показало да је СРС на пола корака од магичне цифре од 40 одсто подршке, два одсто мање од њих има „проевропска групација" ДС-Г17

Српска радикална странка има скоро 11 одсто већу подршку бирача него на парламентарним изборима у јануару 2007. године, када је освојила 28,6 одсто, показало је последње истраживање „Медијум Галупа". Наиме, да су избори одржани од 7. до 12. фебруара, када је истраживање спроведено, радикали би добили 39,4 одсто, што је око два одсто више од подршке коју заједно имају Демократска странка и Г17 Плус, које аналитичари „Галупа" називају „проевропском групацијом у Влади".

Тадић најзаслужнији за своју победу

Успеху председничке кампање Бориса Тадића највише је, према мишљењу грађана, допринео сам Тадић. Бирачи су на ово питање одговарали оценама од један до пет и Тадић је добио просечну оцену 3,82. Нешто мањи допринос победи председника ДС-а дале су истакнуте јавне личности (спортисти, певачи, глумци, интелектуалци...), који су добили оцену 3,48, док за њима следе Млађан Динкић са оценом 3,43 и Божидар Ђелић са 3,29.

Интересантно је да је чак 40 одсто бирача који су гласали у другом кругу председничких избора одлучило да на изборе изађе тек после њиховог расписивања. Сваки пети гласач одлуку је донео током кампање, од тога 12 одсто у самој завршници.

„Медијум Галуп" није радио појединачан рејтинг свих странака, већ збирни, у зависности од тога како су странке позициониране на политичкој сцени. Тако ДС и Г17 Плус заједно имају 37,5 одсто, што је такође значајан пораст популарности, будући да су они на последњим изборима заједно добили 29,5 одсто гласова.

Тадић, па остали

Највећи пад доживела је народњачка коалиција ДСС-НС, која је на изборима добила 16,6 одсто, а данас је подржава само 10,3 одсто грађана. Знатан пад, који у њеном случају може да значи и излазак из парламента, има и Социјалистичка партија Србије, која је 2007. добила 5,6 одсто, док сада може да рачуна на 3,9 одсто подршке. Популарност Либерално-демократске партије и Лиге социјалдемократа Војводине на приближно је истом нивоу као пре годину дана и тренутно је нешто мало изнад цензуса - 5,4 одсто.

Највећу популарност међу политичарима ужива председник Србије Борис Тадић, о коме се позитивно изјаснило 44,1 одсто испитаних, док за њим незнатно заостаје заменик председника СРС-а и Тадићев противкандидат на председничким изборима Томислав Николић, о коме позитивно мишљење има 41,5 одсто испитаних. О премијеру Војиславу Коштуници позитивно мисли 33,4 одсто грађана, Млађану Динкићу 31,4, а интересантно је да се на петом месту налази министар одбране Драган Шутановац са 25,6 одсто позитивних гласова.

Будућност земље и бесплатне акције

На питање зашто су изашли на изборе, 78% оних који су гласали наводи да је разлог што се „одлучивало о будућности Србије", а две трећине јер се „одлучивало о европском путу" наше земље. Знатан утицај имала је и одлука о остваривању права на бесплатне акције, па се због тога на биралиштима појавило чак 21 одсто гласача. Од тога, 14 одсто мисли да би бесплатне акције изгубиле вредност у случају победе Томислава Николића.

Косово, ЕУ...

Резултати показују да је најупорнији борац за улазак Србије у ЕУ председник Борис Тадић, који је добио 69 одсто гласова, а посебно је интересантно да Томислав Николић у тој категорији има дупло више гласова од Млађана Динкића и скоро три пута више од премијера Коштунице.

Грађани су убеђени да се за бесплатну поделу акција највише залаже министар економије Млађан Динкић (64%), док за њим следе Николић (15%) и Тадић (8%).

На преостала два питања, „ко је највише за борбу против криминала и корупције" и „ко се најјаче бори за повољно решење косовског питања", највише позитивних одговора добио је Томислав Николић. У оба ова случаја следи га Борис Тадић, док запажен број гласова када је у питању борба за Косово има и лидер ДСС-а Војислав Коштуница.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер