Istraživanja javnog mnjenja |
Radikali nikad jači! |
četvrtak, 28. februar 2008. | |
Poslednje istraživanje pokazalo da je SRS na pola koraka od magične cifre od 40 odsto podrške, dva odsto manje od njih ima „proevropska grupacija" DS-G17
Srpska radikalna stranka ima skoro 11 odsto veću podršku birača nego na parlamentarnim izborima u januaru 2007. godine, kada je osvojila 28,6 odsto, pokazalo je poslednje istraživanje „Medijum Galupa". Naime, da su izbori održani od 7. do 12. februara, kada je istraživanje sprovedeno, radikali bi dobili 39,4 odsto, što je oko dva odsto više od podrške koju zajedno imaju Demokratska stranka i G17 Plus, koje analitičari „Galupa" nazivaju „proevropskom grupacijom u Vladi". Tadić najzaslužniji za svoju pobedu Uspehu predsedničke kampanje Borisa Tadića najviše je, prema mišljenju građana, doprineo sam Tadić. Birači su na ovo pitanje odgovarali ocenama od jedan do pet i Tadić je dobio prosečnu ocenu 3,82. Nešto manji doprinos pobedi predsednika DS-a dale su istaknute javne ličnosti (sportisti, pevači, glumci, intelektualci...), koji su dobili ocenu 3,48, dok za njima slede Mlađan Dinkić sa ocenom 3,43 i Božidar Đelić sa 3,29. Interesantno je da je čak 40 odsto birača koji su glasali u drugom krugu predsedničkih izbora odlučilo da na izbore izađe tek posle njihovog raspisivanja. Svaki peti glasač odluku je doneo tokom kampanje, od toga 12 odsto u samoj završnici. „Medijum Galup" nije radio pojedinačan rejting svih stranaka, već zbirni, u zavisnosti od toga kako su stranke pozicionirane na političkoj sceni. Tako DS i G17 Plus zajedno imaju 37,5 odsto, što je takođe značajan porast popularnosti, budući da su oni na poslednjim izborima zajedno dobili 29,5 odsto glasova. Tadić, pa ostali Najveći pad doživela je narodnjačka koalicija DSS-NS, koja je na izborima dobila 16,6 odsto, a danas je podržava samo 10,3 odsto građana. Znatan pad, koji u njenom slučaju može da znači i izlazak iz parlamenta, ima i Socijalistička partija Srbije, koja je 2007. dobila 5,6 odsto, dok sada može da računa na 3,9 odsto podrške. Popularnost Liberalno-demokratske partije i Lige socijaldemokrata Vojvodine na približno je istom nivou kao pre godinu dana i trenutno je nešto malo iznad cenzusa - 5,4 odsto.
Najveću popularnost među političarima uživa predsednik Srbije Boris Tadić, o kome se pozitivno izjasnilo 44,1 odsto ispitanih, dok za njim neznatno zaostaje zamenik predsednika SRS-a i Tadićev protivkandidat na predsedničkim izborima Tomislav Nikolić, o kome pozitivno mišljenje ima 41,5 odsto ispitanih. O premijeru Vojislavu Koštunici pozitivno misli 33,4 odsto građana, Mlađanu Dinkiću 31,4, a interesantno je da se na petom mestu nalazi ministar odbrane Dragan Šutanovac sa 25,6 odsto pozitivnih glasova. Budućnost zemlje i besplatne akcije Na pitanje zašto su izašli na izbore, 78% onih koji su glasali navodi da je razlog što se „odlučivalo o budućnosti Srbije", a dve trećine jer se „odlučivalo o evropskom putu" naše zemlje. Znatan uticaj imala je i odluka o ostvarivanju prava na besplatne akcije, pa se zbog toga na biralištima pojavilo čak 21 odsto glasača. Od toga, 14 odsto misli da bi besplatne akcije izgubile vrednost u slučaju pobede Tomislava Nikolića. Kosovo, EU... Rezultati pokazuju da je najuporniji borac za ulazak Srbije u EU predsednik Boris Tadić, koji je dobio 69 odsto glasova, a posebno je interesantno da Tomislav Nikolić u toj kategoriji ima duplo više glasova od Mlađana Dinkića i skoro tri puta više od premijera Koštunice. Građani su ubeđeni da se za besplatnu podelu akcija najviše zalaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić (64%), dok za njim slede Nikolić (15%) i Tadić (8%). Na preostala dva pitanja, „ko je najviše za borbu protiv kriminala i korupcije" i „ko se najjače bori za povoljno rešenje kosovskog pitanja", najviše pozitivnih odgovora dobio je Tomislav Nikolić. U oba ova slučaja sledi ga Boris Tadić, dok zapažen broj glasova kada je u pitanju borba za Kosovo ima i lider DSS-a Vojislav Koštunica.
|