Početna strana > Rubrike > Kolumne Đorđa Vukadinovića > Rezolucija, principi i restauracija Đukanovića – Šta li bi im „Đedo“danas rekao?!
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Rezolucija, principi i restauracija Đukanovića – Šta li bi im „Đedo“danas rekao?!

PDF Štampa El. pošta
Đorđe Vukadinović   
petak, 02. jul 2021.

Da li zbog toga što ovo pišem na vidovdansko jutro („kada se sve jasnije vidi“), ili usled dodatno skraćenih rokova za predaju teksta – ovi će stavovi biti možda malo oštriji i tvrđi nego što ste navikli u mojim kolumnama.

Da, ponovo je u pitanju Crna Gora. Kao što je Kosovo vazda – a o Vidovdanu osobito – naše istorijsko „grdno sudilište“, na kome se vidi „ko je vera, a ko je nevera“, tako je i Crna Gora i stavovi prema situaciji u njoj u velikoj meri „krst“ i lakmus naše trenutne političke svakodnevice. Samo što nam, ma koliko da smo „informisani“ u ovom aktuelnom zamešateljstvu nedostaju jasni vidovdanski orijentiri, ili makar ono – drugačije, a slično – šta bi im-nam „Đedo“ danas rekao?!

Aktuelna crnogorska vlada i Zdravko Krivokapić lično na tapetu ovdašnjih vladajućih medijskih i političkih krugova na način na koji to Đukanovićev režim svih ovih godina ni izdaleka nije bio

Ono što se već na prvi pogled i bez pomoći trave „vidovčice“ jasno vidi jeste to da je aktuelna crnogorska vlada i Zdravko Krivokapić lično na tapetu ovdašnjih vladajućih medijskih i političkih krugova na način na koji to Đukanovićev režim svih ovih godina ni izdaleka nije bio.

Taj neprijateljski stav sada se – retroaktivno – pokušava opravdati ovom srebreničkom rezolucijom, čije usvajanje je bolno odjeknulo u srpskoj javnosti. Ali u toj, delom opravdanoj, a delom indukovanoj halabuci namerno se gura pod tepih činjenica da sam Krivokapić ni po ustavu, ni faktički, sa tim predlogom, niti sa usvajanjem ove rezolucije nije imao ništa. A u srpskim režimskim krugovima označen je kao glavni i praktično jedini krivac, daleko veći od onih – i iz vlasti i iz opozicije – koji su tu rezoluciju predložili, stavili na dnevni red i na kraju usvojili. Što sve ukazuje da gotovo iracionalna beogradska kampanja protiv Krivokapića – pored „patriotskih“ i „srpskih“ – ima neke druge, „ne-političke“ i još uvek ne do kraja jasne motive.  

Što sve ukazuje da gotovo iracionalna beogradska kampanja protiv Krivokapića – pored „patriotskih“ i „srpskih“ – ima neke druge, „ne-političke“ i još uvek ne do kraja jasne motive

Običan čitalac to ne mora da zna i može da traži i očekuje svašta – uključujući i ono što je možda „srcu milo“, ali u trenutnim geopolitičkim okolnotima apsolutno nemoguće. Ali Vučić i čelnici DF-a, kao i njihovi tabloidni telali veoma dobro znaju da je ova skupštinska većina formirana zahvaljujući JEDNOM jedinom poslaniku više, a da je i takve ne bi bilo da nije bilo URE i da Dritan Abazović, da li iz principa, ili iz zadatka, ili iz inata, nije održao datu reč – što, da se ne lažemo, u politici, pogotovovo balkanskoj, srpskoj i crnogorskoj nije baš tako čest slučaj. Najmanje dva puta u posledih dvadeset godina Đukanović je već izgubljene izbore dobijao tako što bi preokrenuo ili makar pocepao neku od opozicionih stranaka. A protiv ove aktuelne Krivokapićeve vlade se bori SVIM mogućim i zamislivim institucionalnim i vaninstitucionalnim sredstvima – ne žaleći resurse, i ne birajući saveznike. U tom pogledu nemojte imati ni trunku dileme.

Mislim, takođe, da Krivokapić nije trebalo da smenjuje ministra Leposavića (pogotovo ne iz navedenog razloga), iako je on u međuvremenu, bojim se, u najmanju ruku pokazao da nije timski igrač, a možda i nešto više od toga. Ali sama ta smena nema suštinske veze sa ovom rezolucijom, koju bi DPS svakojako gurao računajući – kao što je i bilo – da na toj osetljivoj temi može da pocepa ionako krhko jedinstvo skupštinske većine. Što se i dogodilo.

Za pisca ovih redova nema sumnje je usvajanje rezolucije o genocidu u crnogorskoj skupštini – uprkos „humanističkim“ obrazloženjima i izvesnim amandmanskim ublažavanjima, na koja se sada pozivaju Aleksa Bečić i njegove demokrate – bilo politička greška i poklon Đukanoviću i svima koji događaje koji su doveli do političkog zemljotresa 30. avgusta prošle godine vide samo kao „prolaznu grmljavinu“ i priželjkuju brzu restauraciju DPS „normalnosti“. 

Kolateralno, rezolucija je omogućila i DF-u da konačno poentira, nakon političkog nokdauna na izborima u Nikšiću i Herceg Novom, od kojih su imali velika i ispostavilo se nerealna očekivanja. No, sada, sa glasanjem protiv rezolucije o genocidu, DF je definitivno postupio u skladu sa osećajem i željama apsolutne većine svojih glasača, što će doprineti učvršćivanju njihovog tokom prethodnih meseci prilično poljuljanog rejtinga.

Zapravo, kad malo bolje pogledamo, ova rezolucija njenim predlagačima, odnosno manjinama i DPS-u, nije donela ni jednog novog glasača, ali je vrlo verovatno doprinela da se bar u izvesnoj meri – u ovom trenutku ne znamo tčno koliko – oporavi rejting DF-a.

Ja želim da mrziteljski i na postulate Sekule Drljevića i „pastvu“ Miraševe „CPC“ redukovani Đukanović bude politička i ideološka margina u Crnoj Gori, sa kojom „niko pristojan neće“, a ne da slična – makar i relativno velika – politička manjina i margina budu crnogorski Srbi

I ja protiv toga nemam ništa. Naprotiv. Ma koliko u poslednje vreme verovatno nervirao deo njihovih pristalica, poslednji sam koji priželjkuje nestanak ili ruiniranje DF-a. Poštujem njihov „minuli rad“, bez obzira na neke greške – koje su i dovele do toga da ih mitropolit Amfilohije skloni iz prvih redova – kao i njihov čvst stav po „identitetskim pitanjima“. Ali ono što mi smeta i što mislim da nije dobro, niti je – čak i kada bi bilo dobro – moguće jeste to da DF drži tapiju na srpske glasove u Crnoj Gori. Kažem, čak i kada bi to bilo moguće – a nije – mislim da bi to bio uvod u svojevrsnu „getoizaciju“ srpskog elementa u Crnoj Gori. A ja želim da vidim barem nekoliko ozbiljnih i kredibilnih „srpskih“ i „prosrpskih“ opcija (plus da ostatak ne bude anti-srpski), pa neka se onda međusobno takmiče u drugim stvarima, a ne u veličini ljubavi ili mržnje prema “srpstvu“, Srbima i SPC. Ja želim da mrziteljski i na postulate Sekule Drljevića i „pastvu“ Miraševe „CPC“ redukovani Đukanović bude politička i ideološka margina u Crnoj Gori, sa kojom „niko pristojan neće“, a ne da slična – makar i relativno velika – politička manjina i margina budu crnogorski Srbi.

Ne smeta meni kad DF jača. Ali mi smeta kad pokušava da pod svoje skute smesti čitavo crnogorsko Srpstvo. A pogotovo kad u tom pokušaju – kao što je to bio slučaj na izborima u Nikšiću – igra „dupli pas“ i faktički jača Đukanovića i DPS

U tome je srž mog političkog, tačnije, više koncepcijskog neslaganja sa delom kolega i kritičara, a ne apriorna simpatija ili odijum prema bilo kojem tamošnjem ili ovdašnjem lideru. Ne smeta meni kad DF jača. Ali mi smeta kad pokušava da pod svoje skute smesti čitavo crnogorsko Srpstvo. A pogotovo kad u tom pokušaju – kao što je to bio slučaj na izborima u Nikšiću – igra „dupli pas“ i faktički jača Đukanovića i DPS.

Uostalom, PROTIV ove rezolucije glasali su i Marko Milačić („Prava Crna Gora“), kao i neki poslanici SNP (dok su drugi bili uzdržani), a ZA nju je glasala jedna poslanica Fronta iz stranke Nebojše Medojevića.       Dakle, ni tu stvari nisu sasvim crno-bele kakvim se pokušavju predstaviti. No, kako god, mislim da je iz drame oko usvajanja ove rezolucije nesumnjivo profitirao DF – a da su izgubile Demokrate, koje su, inače, u prethodnom, postizbornom periodu izuzetno vešto vodile političku priču i gotovo duplirale rejting.

Pretpostavljam da se Bečić nada da će gubitak nadoknaditi na drugoj, eks-DPS strani (kao i kod zapadnih ambasadora), mada se meni čini da je to račun bez krčmara

Pretpostavljam da se Bečić nada da će gubitak nadoknaditi na drugoj, eks-DPS strani (kao i kod zapadnih ambasadora), mada se meni čini da je to račun bez krčmara i da su – slično kao i „Frontovci“ prethodnih meseci – i „demokrate“ ovom podrškom rezoluciji koju ne podržava ni većina njihovih simpatizera u suštini dunuli vetar upravo u Đukanovićeva jedra. A misliti da je to „nebitno“ i da će biti kompenzovano aplauzima iz Brisela, Sarajeva i Zagreba, naivno je i neozbiljno, baš koliko i frontovsko verovanje da, uz zaglušuću buku i terciranje beogradskih tabloida, niko neće primetiti da doslovno od prvog dana – pa čak i pre – za račun nekih mutnih interesa i poslova beoggradskog gospodara, ruše prvu ne-depeesovsku i neđukanovićevsku vladu u Crnoj Gori.

A koliko je ovaj „bratoubilački“ politički rat među avgustovskim pobednicima poguban, ne samo po njihove rejtinge nego i po ukupnu atmosferu u Crnoj Gori, a naročito među biračima koji su ove promene omogućili i izneli, milim da ne treba ni govoriti. 

Daleko od toga da su premijer ili aktuelna vlada nepogrešivi i da se ne može zamisliti bolja. Ali onaj ko hoće da ovu vladu ruši mora jasno da položi račun na koju i koliku većinu računa – ili će, u protivnom, biti svesni ili nesvesni saučesnik u restauraciji DPS-a i Đukanovićevom „velikom povratku“ još i pre nego što je on do kraja i sišao sa vlasti.

A to mu, kao što rekosmo, uopšte ne bi bilo prvi put.        

 

Od istog autora

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner