Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Gavrilo Princip – mučenik ili ubica
Komentar dana

Gavrilo Princip – mučenik ili ubica

PDF Štampa El. pošta
Marinko M. Vučinić   
petak, 09. oktobar 2009.
Aleksandar Bukumirović je svojim pismom „Gavrilo i komunisti“ zaista dolio ulje na vatru davanjem „ozbiljnih“ predloga za naziv ulica u Beogradu. Ovi predlozi verovatno bi bili dočekani sa velikim oduševljenjem u Dnevnom avazu, ali je očigledno da velika doza entuzijazma nije nedostajala ni redakciji Danasa, koji je objavio ovu specifično intoniranu umotvorinu.

Ovaj čitalac Danasa bez ikakvog istorijskog i društvenog konteksta proglašava Gavrila Principa, pripadnika organizacije „Mlada Bosna“ i atentatora na austrougarskog prestolonaslednika Ferdinanda, za ordinarnog ubicu koji je zatvorsku kaznu dobio zbog ubistva sa predumišljajem. Umro je od bolesti u zatvoru, kaže ovaj predlagač naziva ulica i dodaje da ne vidi razlog da se po ubici dâ naziv ulici u Beogradu.

Gavrilu Principu nije dodeljena ulica u vreme Kraljevine Jugoslavije, ali su to učinili tek komunisti i to njegovo ime dodatno kompromituje. Podsećanja radi, treba reći da je Gavrilo Princip bio član omladinskog nacionalnog srpskog pokreta koji je upravo u Austrougarskoj video najveću prepreku za nacionalno ujedinjenje i socijalno oslobođenje srpskog naroda u Bosni. O tom pokolenju najlepše stranice napisao je Ivo Andrić, koji je i sam pripadao ovom pokretu. Gavrilo Princip je stasavao u okrilju pokreta koji je između ostalog bio inspirisan anarhističkim idejama, ali i idejom tiranocida. On nije umro u zatvoru od bolesti, već je prikovan teškim okovima dobio tuberkulozu kostiju i umro je kao mučenik.

Srbija je nakon Prvog svetskog rata bila neprestano optuživana (slične optužbe mogu se čuti i danas) da je najodgovornija za početak ovog rata, a Gavrilo Princip prikazivan kao produžena ruka kraljevske srpske vlade. Pripadnici „Mlade Bosne“, samim tim i Gavrilo Princip, bili su simbol jednog vremena u kome je došlo do velikog nacionalnog buđenja ne samo srpskog naroda, zato i nije slučajno što je nakon prvih sukoba u Bosni dvadesetih godina 20. veka zbrisana svaka uspomena na članove ove organizacije, a oni proglašeni za ubice i teroriste.

Ovo pismo objavljeno u Danasu samo je još jedan u nizu pokušaja demistifikacije i demitologizacije srpske istorije, a sve na fonu predrasuda o Srbima kao hladnokrvnim ubicama i remetilačkom faktoru u Evropi. Veoma je indikativno da se nijedan dežurni čitalac Danasa nije uzbudio što je nedavno preimenovana ulica Majora Gavrilovića. Verovatno po merilima redakcije Danasa ni on nije zaslužio da neka ulica u Beogradu nosi njegovo časno ime.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner