Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Globalna sila Rotšilda i Rokfelera
Komentar dana

Globalna sila Rotšilda i Rokfelera

PDF Štampa El. pošta
Mladen Đorđević   
sreda, 06. jun 2012.

Nekoliko dana pre redovnog godišnjeg sastanka Bilderberg grupe objavljena je vest da dve najmoćnije svetske bankarske porodice Rotšild i Rokfeler stupaju u strateški savez. Bankarske dinastije iz Evrope i SAD ujedinjuju svoj kapital i stvaraju zajednički investicioni fond tako što će grupacija Rotšild (RIT Capital Partners) preuzeti37 odsto akcija u Rokfeler grupi (Rockefeller & Co.), od banke Société Générale za nepoznatu sumu. Rokfeler je time umesto banke  za partnera dobio jedno od najpoznatijih imena u globalnim finansijama. Imovinom od skoro 40 milijardi dolara će upravljati zajedničko preduzeće a najavljeno je da će ono učestvovati u akvizicijama i investicionim fondovima.

Ovaj savez će omogućiti Rotšildima da ojačaju svoje pozicije u SAD i još više ojačati veze dve porodice, koje danas vode 96-godišnji Dejvid Rokfeler i 76-godišnji Jakob Rotšild, koji više od pet decenija imaju dobre poslovne odnose. Povodom sklapanja sporazuma predstavnici dva trusta su izdali prikladna saopštenja, dok je Rotšild saopštio da je stvaranje ovog partnerstva „istinski istorijski“ čin, i najavio zajedničko delovanje na globalnom kapitalističkom tržištu, sa akcentom na Kinu i Sjedinjene Države. Po njegovim rečima, SAD zbog novootkrivenih rezervi nafte iz škriljaca i gasa za sledećih 50 godina mogu postati nova Saudijska Arabija, i zato je po njemu izuzetno važno biti prisutan na američkom tržištu, pošto će po njegovoj prognozi, Evropa proći kroz vrlo težak period sledećih deset godina.

Rotšild je putem ulaska u kompaniju Rokfeler uspeo da uspostavi snažnu bazu u Americi, ono što njegovi preci nisu mogli. Saradnja dve moćne kompanije pripremana je više od dve godine, kada je najpre Dejvid Rokfeler priredio susret Rotšilda sa izvršnim direktorom kompanije Rokfeler Rubenom DŽefrijem. Na sastanku prošle godine u Londonu DŽefri se saglasio sa ulaskom Rotšilda u Rokfeler grupu, da bi zatim započeli pregovori sa Socijete ženeral oko prodaje njenog udela Rotšildima.

Analitičari procenjuju da će dva partnera iskoristiti svoj položaj, posebno svoje vrhunske veze, da osiguraju svoje učešće u svakom po njima atraktivnom poslu. Zajedničko delovanje Rokfelera i Rotšilda stvara međutim ogroman finansijski monopol koji je u stanju da sebi potčini trgovačko-industrijske operacije čitavog svetskog društva. Ujedinjenje ovih moćnika školski je primer onog procesa koji su komunistički teoretičari nazvali prerastanje kapitalizma u kapitalistički imperijalizam, koji u modernoj verziji ne podjarmljuje stanovnike dalekih kolonija, već u svoju pesnicu steže gotovo celokupno svetsko stanovništvo.  

U svom delu „Imperijalizam kao poslednji stadijum kapitalizma“ Lenjin je naveo da „banke prerastaju u svemoćne monopoliste koji raspolažu čitavim novčanim kapitalom i kapitalista i malih vlasnika, a isto tako i većim delom sredstava proizvodnje i izvora sirovina u određenoj zemlji i u čitavom nizu zemalja.“ Svedoci smo nažalost da su ovi navodi ma šta mislili o marksizmu i lenjinizmu istiniti, i jasno opisuju surovu stvarnost, kako kraja 19 veka, tako i današnjice. Sve je vidljivije da pripadnici elite, poput Rotšilda i Rokfelera, koristeći svetsku finansijsku krizu, nastoje da povećaju svoje sve značajne resurse do kojih trenutno mogu da dođu , dok većina svetskog stanovništva strahuje za osnovnu egzistenciju i u državama vlast vrše otuđene biroktatizovane i korumpirane elite. Dodatno uznemiruje i to što su se do sada vladari iz senke uglavnom držali u senci, dok danas polako skidaju maske i otkrivaju svoje najviše pozicije, otvoreno najavljujući realnost globalne sile, s kojom će obični smrtnici morati da se pomire.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner