понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > О ЕУ, Србији, Власима и Румунима
Коментар дана

О ЕУ, Србији, Власима и Румунима

PDF Штампа Ел. пошта
Младен Ђорђевић   
четвртак, 24. мај 2012.

Један од последњих услова који је Србија морала да испуни пре добијања статуса кандидата за Европску унију био је захтев Румуније за потписивање Протокола о статусу националних мањина, којим би се испунили захтеви Букурешта у погледу статуса румунске мањине у Тимочкој крајини. Румунија је одбијала да одобри кандидатуру Србије, због, како се у Букурешту тврди, непоштовања права ове мањине у складу са европским стандардима. Ускраћивање статуса кандидата био је за доскорашњу владу толико опасан ударац пред парламентарне и председничке изборе, да је Протокол хитро потписан 1. марта у Бриселу, само дан пре него што су Србији одшкринута врата ЕУ. У јавности је ипак остало непознато шта су том приликом потписали српски и румунски амбасадор у ЕУ, јер су званичници обе државе нагло заћутали, највероватније из страха да би објављивање детаља умањило шансе ДС и Тадића на предстојећим изборима, док је ово питање у домаћим медијима представљено као решено и завршено.

Недавно су ипак у јавност процурели делови садржаја овог Протокола, који потврђују да је српски режим и у овом питању подлегао уценама и поново довео у питање интересе државе зарад такозване европске будућности. У овом документу се наиме од Београда у шест тачака тражи да одустане од стандардизације засебног влашког језика и његовог коришћењау школама, да се омогућидиректно заступништво румунске националне мањине у Парламенту Србије, као и даСрбија нема права уплитања приликом изјашњавања грађана као Влаха или Румуна. Тражи се такође да у се у сваком насељугде су испуњени законски услови румунски језик уведе у службену употребу, да се Румунима у Тимочкој крајини обезбеди образовање свих степена,средства информисања, локална администрација и црквени обреди на румунском језику, и да се програми нарумунском језику из Војводине реемитују и у Источној Србији.

Србија се у процесу приступања ЕУ обавезала на поштовање критеријума из Копенхагена у области поштовања права националних мањина, док су се обе стране усагласиле да ће у оквиру тих критеријума применити закључке овог Протокола. Питање Румуна у Тимочкој крајини иначе је у Румунији активно покренуто још 2001, а у Букурешту се тврди да у Тимочкој крајини живи неколико стотина хиљада Влаха, односно по њима етничких Румуна. Међутим, по попису из 2002. године у тој области се као Власи изјаснило око 40.000 људи, док се као Румуни изјаснило само њих 4.500. Председник Румуније Трајан Басеску изјавио је недавно да Румунија тражи школе, цркве и медије за грађане Тимочке крајине који себе сматрају Румунима, а да Букурешт нема никакве претензије у вези са онима који себе сматрају српским Власима, али се из Румуније већ дуже време води јака кампања изједначавања Влаха и Румуна. Букурешт ово питање третира врло озбиљно, чини се далеко озбиљније него српска страна, а након споразума представника две државе, Румунија очекује да се одредбе Преотокола испуне, и најављује нову блокаду даљег приближавања Србије ЕУ уколико Србија не испоштује поименуте захтеве. У читав процес недавно је укључен и Високи комесар за националне мањине ОЕБС-а Кнут Волебек, који је заједно са државним секретаром у МИП-у Румуније Богданом Аурескуом најавио да ће Србији бити предложен састанак о надгледању примене Протокола о правима румунске мањине, који би требало да се одржи почетком јуна, и то у Хагу.

Потенцирање влашког питања од стране Румуније и блокада српске кандидатуре изненадиле су у марту јавност Србије. Предстојећи састанак и учешће ОЕБС-а најављује да се може очекивати да ће оно прерасти у још један озбиљан проблем за Србију, а остало је неразјашњено да ли иза нових условљавања стоји само званични Букурешт.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер