понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Еулекс ударна песница за остваривање албанских интереса
Косово и Метохија

Еулекс ударна песница за остваривање албанских интереса

PDF Штампа Ел. пошта
Марко Јакшић   
петак, 16. октобар 2009.

Делегација Скупштине заједница општина КиМ у петак у 12 часова уручује председнику Републике Србије Борису Тадићу и амбасадору Руске Федерације Александру Васиљевичу Конузину петицију коју је потписало 48.000 људи. Од Конузина ова делегација тражиће да петицију уручи руском председнику Дмитрију Медведеву.

Шта је садржај петиције коју носите руском амбасадору?

– Грађанима Косова и Метохије, и јужно и северно од Ибра, јасно је да се Еулекс не држи онога због чега је ту и да је прекршио сва обећања да ће се држати Резолуције 1244. Све је то – као што смо знали и пре годину дана – нажалост била само једна шарена лажа. Знали смо да је сврха Еулекса само да укорени Албанцима још једну државу на Балкану. Еулекс је сада постао ударна песница за остваривање албанских државних и националних интереса, да Приштина успостави контролу над територијом целог Косова. Нарочито на северу. Главна активност Еулекса је да уобличи власт, што значи правосуђе, полицију и царину. Да би Косово било права држава, оно мора да има царину одакле мора да убира своје приходе. Ето то су три главне функције Еулекса. Албанци су на целом Косову успоставили своју власт – осим на северу.

На северу и даље постоји МУП Србије, тачније припадници КПС-а на северу примају плате и од Приштине и од Београда.

– Ми смо тражили да КПС и судство на северу буду под јурисдикцијом Београда а не Приштине. Нажалост, власти у Београду, МУП Србије, тј. Ивица Дачић, као и српско правосуђе, нису показали жељу да раде на томе, већ су препустили тај посао Еулексу и влади у Приштини. Рецимо, суд на северу не ради, а све поступке води суд у јужној Митровици и Приштини. Истрагу воде албанске судије. Нажалост, Београд лоше води преговоре или их уопште не води. Београд помаже Еулексу да успостави Албанцима државу. То је признање које је Београд обећао Бриселу и Вашингтону зарад уласка у ЕУ.

Били сте против успостављања контроле на административном прелазу, многи то тумаче као отпор контроли разноврсне робе, посебно горива, које је донедавно стизало из јужне Србије на Косово у неограниченим количинама, што се опет доводило у везу са криминалом и шверцом. О чему се заправо ту ради?

– Сви знају да је, после границе, питање царине симбол постојања државе. Када је већ успостављена граница између Косова и Србије, остала је само царина. Срби су реаговали, блокирали путеве да Косово не би била друга држава. Царина, треба појаснити, служи да се онима који тргују робом обави наплата од стране министарства финансија Косова. Еулекс им засад доставља податке о протоку робе како би могли да обављају наплату, што још увек не функционише јер постоје делови КиМ, тачније север, који је недоступан тим органима приштевске пласти... Еулекс због тога сада тежи да се успостави права царина, где би се на лицу места обављала наплата услуга, и то је крајњи циљ Еулекса на северу Косова. Да би то лакше постигли, кренули су са пропагандном причом о наводном великом шверцу, криминалу, о томе како је оштећена и влада Србије, а у ствари је оштећен само буџет владе Косова. Говори се о бројним криминалцима и то је кампања у којој учествују и Срби који се боре или пристају на тзв. независно Косово. Они причају исту причу коју сада говоре представници Еулекса и албанске стране, а коју је раније говорила такозвана Кризна група. Суштина свега овога је да се успостави царина као облик државности, суштина је у државности и наплати прихода јер је Косово као сиромашна парадржава. У контексту тога треба нагласити да штете нема и да није оштећен буџет владе Србије. Српска министарства ћуте, министарство финансија и министарство полиције ћуте, оштећен је само буџет владе Косова, што ваљда није у интересу Србије јер није у интересу Еулекса. Тражили смо потврде, доказе о криминалу и шверцу од наших министарстава и до сада их нисмо добили.  

Да ли то значи да нема криминала и шверца на северу Косова?

– Никад се шверц према Србији не обавља кроз пролазак робе преко административне линије, него пре свега кроз папире. То је у домену полиције Србије. Прича о шверцу и криминалу на Косову само треба да олакша да Еулекс успостави царину. Од 2000. године, на основу свих извештаја Унмика Савету безбедности када је описивао криминал на КиМ, може да се види да је тај криминал најмање присутан у северном делу. То значи да аутори независног Косова пласирају причу да би успоставили албанске државне функције за стварање те парадржаве, монструм државе.

Скупштина заједница општина КиМ је већ покушавала да укаже Републици Србији на пропусте Еулекса, који су се углавном односили на то да је у свакој ситуацији протежирао Албанце и помагао им у остваривању њихових интереса, док се није бавио Србима нити помагао српске повратнике, избеглице и остале...

– На сајту Еулекса виде се праве намере. На терену смо током целог лета имали прилику да видимо да је Еулекс полиција бацала сузавац и гумене метке на становнике Брђана да би Албанци градили куће и направили експанзију на север. Уручили смо председнику план Еулекса и поручили да то није оно због чега је он дозволио да они дођу, да председник може и треба да исправи грешку и откаже гостопримство Еулексу. Било би погибељно да се та грешка не отклони јер би онда значило да није грешка, већ нечасна намера која има за циљ да се уз помоћ Еулекса успостави албанска држава. Долазак италијанског амбасадора на северно Косово има за циљ да фактички придобије српску страну да призна Косово, карактер мисије је интеграција севера.

Север Косова је до сада увек имао посебан статус. Да ли то значи да неко ипак припрема терен за евентуалну поделу Косова о којој се све чешће може чути као о једној од опција?

– Албанци не могу да добију све а Срби изгубе све. У последње време чују се те приче са разних страна, многи размишљају о припајању севера Србији... То никако не може бити компензација за признање осталог дела КиМ, чиме би српска страна изгубила скоро све, а заузврат добила неких 8 одсто територије. То није у интересу Србије. После тога би уследило признање независног Косова, о чему нико не сме да преговара. Ми као народ, након те поделе, не бисмо били оно што смо били до сада и оно што би требало да будемо. Тачно је да сем противника у Приштини и у Еулексу Срби с Косова имају противника у Београду, који својим нечињењем помаже Албанцима. У том контексту је и детаљ да смо донедавно лична документа вадили у месту живљења, а сада одлуком Владе морамо да идемо у Београд, као и прича о шенген визама... Те ствари утичу на то да се Срби одјављују са Косова, макар и на папиру, ти људи ће постати грађани уже Србије само да би били равноправни са осталим Србима. А то заправо значи мање Срба на КиМ. Прича о подели не може да прође и зато што је оно највредније, најскупље, наши манастири и све оно на чему почива наша култура и национални идентитет – јужно од Ибра. Ми смо тај део изгубили ратом, капитулирали смо 1999, што опет не значи да треба да га се одрекнемо.

(Разговарала Ана Радмиловић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер