понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Политика ЕУ води ка нестабилности
Косово и Метохија

Политика ЕУ води ка нестабилности

PDF Штампа Ел. пошта
Раул Куња   
четвртак, 24. април 2008.

 

БРИСЕЛ, 23. априла (Танјуг) - Политика Европске уније и Запада према Косову је у целини дволична и некохерентна, то је политика која води ка нестабилности, изјавио је, у интервјуу европском порталу "Балкански обсерваторијум", португалски генерал-мајор Раул Куња, шеф за војне односе УНМИК-а.

Генерал Куња, који је и војни саветник шефа УНМИК-а Јоахима Рикера и највиши војни официр у структурама УН на Косову, посебно је критиковао начин на који се припрема слање мисије Еулекса на Косово и истакао да је кључно да УНМИК остане у деловима који су настањени Србима.

"УНМИК је једини ауторитет који српска заједница признаје, нарочито у оним деловима где мањинске заједнице имају практично сву извршну власт. Говорим о општинама у којима постоје српски градоначелници који не признају албанску власт", истакао је Куња.

"Да нема УНМИК-а, ти градоначелници би били председници аутономних влада унутар Косова, нешто што ми се не чини логичним", додао је португалски генерал.

Он је оценио да ће УН морати да остане на Косову све док српска заједница не прихвати неку транзицију, што је, према његовим речима "практично немогуће" бар док, како каже, "Европска унија не створи тамо неки Елдорадо".

"Тада би, можда, српска заједница могла да прихвати присуство ЕУ … Али, биће потребно година и година пре но што Елдорадо Европске уније постане стварност - ако то икада постане", рекао је генерал Куња.

Португалски генерал је оштро критиковао "некохерентност западног дела међународне заједница" и оптужио ЕУ да је "очајно" трошила новац који је био намењен привредном развоју Косова.

"Ситуација овде није сјајна, много кривице је на нама, на западном делу међународне заједнице", каже генерал Куња, наводећи да је ЕУ потрошила на Косову четири милијарде евра.

"Овде смо инвестирали на најгори начин, а према новцу нисмо били баш много пажљиви… Кад год погледам бројке, видим да је 80 одсто инвестиција утрошено на консултантске услуге и изградњу капацитета - с тим што те капацитете, искрено говорећи, нисмо изградили", додаје он.

"Новац је очајно потрошен … Да смо га инвестирали у изградњу неке праве електране, у школе и добре универзитете, можда бисмо имали неких резултатаа", каже Куња, оптужујући ЕУ за те промашаје, пошто је стуб УНМИК-а, задужен за обнову и привредни развој, био у рукама Брисела.

Војни шеф УНМИК-а је оценио да тај стуб ЕУ унутар УНМИК-а није протеклих година урадио ништа, сем што је денационализовао неке компаније и "ставио их у руке особа које свакако нису препоручљиве".

Генерал Куња је објаснио да је, од четири милијарде евра које је ЕУ потрошила, 80 одсто потрошено на грађење капацитета и на консултантске послове, "што значи да је 3,2 милијарде враћено бази, а ту базу чине две или три земље".

"ЕУ плаћа као целина, а две или три земље профитирају на Косову. Да, профит - то је права реч за то. Дакле, продужавање овакве ситуације је, можда, у њиховом интересу", каже португалски генерал.

Он је истакао да "многи унутар УНМИК-а раде лоше ствари".

"Кад говоримо о корупцији и великим сумама новца, верујем да су се најгори случајеви десили баш у стубу за обнову и привредни развој, којим руководи ЕУ", додао је генерал Куња.

Он је истакао да је било врло наивно веровати да ће "Срби све прихватити ако им ЕУ буде махала шаргарепом". "То веровање је довело до претераног оптизимизма који се показао као погрешан", каже он.

Куња је оценио да Срби на Косову "можда никада неће прихватити управу ЕУ".

Португалски генерал је оштро критиковао команданта Кфора који је недавно изјавио да се проблем на Косову може решити само "биолошки".

"То може да значи да је већина српских становника на Косову старијих година (…) и да ће тек кад ти људи умру, проблем српске заједнице нестати", каже он.

"Људи на терену знају да концепт мултиетничког друштва изгледа прелепо на папиру, али мултиетничност не жначи потпуно одвојен живот двеју етничких заједница као што је случај на Косову", додаје он.

Куња је, такође, рекао да се он залагао за то да се Еулекс интегрише унутар структуре УНМИК-а на Косову, као стуб задужен за полицију и правосуђе, с обзиром на чињеницу да Савет безбедности УН није одобрио слање мисије ЕУ.

"Оно што је немогуће, то је да унутар УНМИК-а буде интегрисано место међународног цивилног представника", место на које су специјалног представника ЕУ Питера Фејта именовале земље које су признале независност Косова, рекао је Куња.

"Једини начин је да тај међународни цивилни представник буде уједно и специјални представник генералног секретара УН", каже Куња.

Он је оценио да је последица тренутног процеса "дискредитација и слабљење улоге УН".

"Дискредитација Савета безбедности и генералног секретара у случају Косова ће се одразити на дискредитацију УН на глобалном нивоу", уверен је португалски генерал.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијер "Солана још прича како стварамо стабилност на Балкану", напомиње Куња и додаје да "начин на који се води овај процес, води ка нестабилности, а не ка стабилности".

"Кад кажемо да је ово јединствен случај и да не представља преседан, ми или лажемо или смо дволични. Јасно је да ниједна два случаја нису иста. Сваки од њих је јединствен, али сви имају нешто заједничко: жељу једне групе да се отцепи од друге да би створила своју државу. То је исто за све", истакао је шеф за војне односе УНМИК-а.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер