четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Држање Војислава Шешеља у притвору једанаест година без пресуде је апсолутни скандал
Политички живот

Држање Војислава Шешеља у притвору једанаест година без пресуде је апсолутни скандал

PDF Штампа Ел. пошта
Расим Љајић   
субота, 21. децембар 2013.

Недавно одржани локални избори на Вождовцу показала су два велика изненађења јавности. Једно се делом наслућивало, мада не у том обиму – апсолутна победа СНС. Друго велико изненађење, о којем се и даље доста говори, јесте успех који је постигла СДП Србије Расима Љајића, која је уз ДС, СПС и ДСС једина успела да пређе цензус. Тако се једна партија, која до сада није била посебно етаблирана у јавности, пробила у жижу и показала као нови потенцијално битан фактор на сцени у Србији. Који су разлози успеха, какви су даљи планови и изазови, да ли нам предстоје ванредни избори, ко ће са ким, као и да ли има шансе да се поново сценарио из 2012, када је са ДС-ом ишао у предизборну коалицију а са СНС-ом ушао у Владу, у интервјуу за Нову српску политичку мисао говори Расим Љајић, лидер СДП Србија и министар у актуелној српској Влади.

Нова српска политичка мисао: Многи су били изненађени резултатима које је СДП Србије постигао на Вождовцу. Да ли су резултати изненадили Вас?

Расим Љајић: Да нисмо очекивали пролаз не би ни учествовали. Са друге стране, да смо били сигурни – нисмо. Уложили смо велики труд. Практично смо од првог јуна почели са врло интензивном кампањом на Вождовцу. Жеља нам је била да покажемо да ми као странка постојимо јер нас истраживачи не препознају.

НСПМ: Због чега вас истраживачи не препознају? Ипак, Ви сте у јавности познати јер сте дуго година присутни?!

Р.Љ: Нема нас нигде. Има једна велика агенција која наводи 20 личности за оцену рејтинга, а мене ту нема нигде. Можда је то и за нас био главни мотив да на Вождовцу покажемо да ми као странка растемо. На свим изборима на којима смо учествовали самостално прешли смо цензус. Притом, то су били врло незахвални терени – Неготин, Косовска Митровица, Косијерић и, ево, недавно на Вождовцу. Успех на Вождовцу нам представља огроман подстрек. Посебно бих нагласио да је то победа организације јер смо имали врло културну и цивилизовану кампању уз учешће великог броја људи којима, притом, нисмо плаћали ни динар већ су то радили својом вољом.

НСПМ: Да ли тиме хоћете да кажете да оно што СДП одваја од других јесте организација, те да нисте искључиво странка која зависи само од лидера?!

Р.Љ: Објективно, странка је до сада била препознатљива по мени. Један од разлога из којег смо ишли самостално на изборе на Вождовцу јесте зато што сматрамо да лидерска странка дугорочно не може да постоји ако иза ње не постоји јака организација. Ми смо на путу да ту организацију створимо, уз све тешкоће, пре свега финансијске. То је огроман капитал који се овим изборина на Вождовцу показао да имамо.

Има једна велика агенција која наводи 20 личности за оцену рејтинга, а мене ту нема нигде. Можда је то и за нас био главни мотив да на Вождовцу покажемо да ми као странка растемо. На свим изборима на којима смо учествовали самостално прешли смо цензус. Притом, то су били врло незахвални терени – Неготин, Косовска Митровица, Косијерић и, ево, недавно на Вождовцу.

НСПМ: Постојала су одређена оспоравања изборног успеха СДП-а на Вождовцу. Било је речи о куповини гласова...

Р.Љ: Ти критичари не могу да верују да смо ми прошли цензус, па су се сетили „генијалне идеје“ да смо ми куповали гласове. Па свако ко је икада учествовао на изборима зна да је то немогућа мисија. Теоретски, ви можете да купите 10-20 гласова, али шест одсто – то је немогуће! За то требају и велике паре и велика организација. Заправо, иза тога се крије нешто друго.

НСПМ: Шта?

Р.Љ: Сви ти који нас тајно негде оптужују да смо куповали гласове на Вождовцу, а зна се ко су они, имају следећи проблем: они не могу да верују да бирачи у Србији могу да гласају за неког ко није припадник већинског народа. Њима је зато чудно како ми добијамо у Косијерићу, бегораској општини Вождовац... Е, пошто није друштвено прихватљиво да јавно кажу како је неко могао да гласа за неког ко није Србин, онда је лакше рећи да смо купили гласове.

НСПМ: Рекли сте да сте на неколико „незгодних терена“ успели самостално да пређете цензус на локалним изборима. Да ли сте можда размишљали када би могли самостално да идете на парламентарне изборе?

Р.Љ: Да будем поштен – ми немамо паре за парламентарне изборе. Треба покрити целу Србију а то у овом тренутку није реално. Такође, мислим да још увек немамо цензус, али да смо близу њега – то свакако јесте. У то сам уверен.

НСПМ: Колико процењујете да реално имате?

Р.Љ: Немамо ни десети део мање од четири процента. У то сам више него сигуран! Ја сам потпуно реалан човек и не желим да успех на Вождовцу буде разлог за неку нереалну еуфорију. Ми смо и прогнозирали да ћемо добити око шест одсто. Наравно, ми смо у бази имали много више сигурних гласова него што смо добили, али и то говори о потенцијалу који постоји јер многи нису изашли због лошег времена.

НСПМ: Видели смо да на свим локалним изборима до сада СНС руши све пред собом. Са друге стране, ни излазност на изборима није била нарочито висока – Вождовац, Земун... Да ли Вам се чини да ће излазност бити све мања, пошто је у овом тренутку евидентно да једна странка има огромну подршку која је вероватно већа и од свих осталих странака заједно?!

Р.Љ: То је један од фактора – да је једна странка одскочила а да су друге странке у аутсајдерском положају. Са друге стране, у београдским општинама увек имате мању излазност него у унутрашњости. У Косијерићу је изашло преко 70 одсто људи. Разлог томе јесте што избори у мањим срединама обично представљају велики догађај. Излазност не може бити разлог за оспоравање резултата избора јер су сви играли на истом терену.

НСПМ: Да ли је успех СДП-а на Вождовцу, али и другде где сте сами прошли цензус, то што су људи засићени другим странкама?!

Р.Љ: Стварно мислим да је на Вождовцу победила наша добра организација јер је на томе радио цео градски одбор. Све је функционисало беспрекорно и много смо труда уложили.

НСПМ: А колико сте пара уложили у кампању на Вождовцу?

Р.Љ: Стварно не знам. Али, ми ћемо међу првима предати извештај о утрошеним средствима. Све што смо потрошили, сваки динар, биће евидентиран. У почетку кампање смо нагласили да желимо из овога да изађемо потпуно чисти и да то буде пракса за све странке, на свим изборима.

НСПМ: Најавили сте да ћете за изборе у Београду разговарати са три потенцијална партнера, али сте одбили да кажете о коме је реч.

Р.Љ: Нећу ни сада рећи.

НСПМ: А који ће бити критеријуми на темељу којих ћете одлучивати о коалиционим партнерима?!

Р.Љ: Ти критеријуми су: блискост странака, међусобни однос и позиција у коалицији. Ако се са неком странком нападате, не можете преко ноћи рећи да је све у реду и ником ништа. Уколико будемо ишли у коалиције то ће бити из разлога зато што хоћемо да будемо видљиви активним учешћем и радом у кампањи. Ми не желимо да паразитирамо на телу било кога. Дакле, не желим да нам ико поклони неки мандат, већ да то заслужимо.

НСПМ: Грађани ће се ипак сетити да сте на прошлим парламентарним изборима ишли са ДС-ом у кампању, а да сте у власт ушли са СНС-ом. Реч је о два потпуно конфронтирана тима.

Р.Љ: И тада сам рекао, то ћу рећи и сада и за 10 година: за мене је то морално најпроблематичнија одлука коју сам донео у протеклих двадесет и нешто година, колико се бавим политиком. Искрено, имам горак укус због тога. Премда, показало се да је у политичком смислу та одлука за странку била добра. Јер, шта би ми данас радили ако се ДС и друге опозиционе странке боре са проблемом несналажења у једном новом амбијенту, шта би тек једна мала новонастала странка каква је СДП Србије могла да уради?! Ми бисмо нестали.

Дакле, политички је та одлука била потпуно оправдана и актуелни раст нашег утицаја то потврђује. Али, морално ту одлуку никада не могу да оправдам.

НСПМ: Да ли то значи да је кључни критеријум за доношење одлуке тај – како да опстане странка?!

Р.Љ: То је сасвим сигурно један од критеријума.

НСПМ: А да ли је и кључни?

Р.Љ: Не могу да кажем да је кључни.

Сви ти који нас тајно негде оптужују да смо куповали гласове на Вождовцу, а зна се ко су они, имају следећи проблем: они не могу да верују да бирачи у Србији могу да гласају за неког ко није припадник већинског народа. 

НСПМ: То није оно што Вас је преломило да идете са СНС-ом?!

Р.Љ: Оно што јесте тада преломило странку јесте предвиђање да једна млада мала странка тешко да може опстати у условима када, искрен да будем – ни ја сам нисам познавао добро све људе које смо имали у посланичким клупама из сопствене странке!? Да смо остали у опозицији, вероватно би се десило да нас половина тих људи напусти.

НСПМ: Пошто СДПС иде узлазном линијом, да ли онда верујете да ћете после наредних избора, вероватно парламентарних, успети да се у потпуности легитимишете и да не зависите више само од коалиција?

Р.Љ: Мислим да нам је потребан још један изборни циклус да би странка стала на ноге и да би онда могла да рачуна и на самостални наступ на једном од следећих избора. Потребан нам је још један циклус да се странка кадровски и организационо ојача.

НСПМ: Протклих година сведоци смо појаве политичара који нису директно из Београда изникли већ у унутрашњости Србије. Ту сте пре свега Ви, Драган Марковић Палма и Велимир Илић, али и Верољуб Стевановић и други. Да ли Вам се чини могућим да се у песрпективи на сцени појави странка или коалиција која није настала или се развила у Београду и то мимо партнерства са неком традиционално великом и етаблираном странком?

Р.Љ: То је неминовно. Овакво стање је неодрживо и зато смо ми тражили да се уведе степенасти изборни цензус како странке не би преко туђих леђа добијале мандат и постале парламентарне а немају никакву тежину за то. Све мале партије, укључујући и моју, мораће да прођу тај пут трансформације.

Што се моје странке тиче – ми више нисмо регионална странка и изашли смо из тих оквира. Мислим да регионалне странке немају будућност. Ја сам пре четири године из тога изашао јер нама предстоји процес консолидовања и укрупњавања политичке сцене. Ко не делује на националном нивоу тешко да може да рачуна на неку озбиљнију улогу. Ја мислим да је то пут и за све друге. И Палма је изашаоо из тих оквира.

НСПМ: Према Вашим сазнањима, да ли ће бити избора у марту, како сви најављују?!

Р.Љ: Као и већина људи пратим шта се дешава. Ми се за изборе припремамо, али од нас не зависи када ће они бити.

НСПМ: Поводом дилеме СНС око тога да ли да се иде на превремене изборе или не, изјавили сте да „не би волели да сте у њиховој кожи“. Шта фали бити у кожи СНС данас, када је о изборима реч?!

Р.Љ: И једна о друга одлука – да се иде или не иде на изборе – носе огроман ризик.

НСПМ: Али шта Вучић може да изгуби сада?

Р.Љ: Сасвим сигурно је да може да иде на изборе и добије близу или тачно 50 одсто. Тиме он преузима сву одговорност у ситуацији која није уопште лагодна. У кризним временима ја бих увек прибегавао систему подељене одговорности. Дакле, да и други актери буду укључени. Са друге стране, та одлука је ризик зато што то значи да економски живот стаје од шест месеци до годину дана.

У овом тренутку СДП на нивоу Србије има четири процента. Немамо ни десети део мање од четири процента. У то сам више него сигуран!

НСПМ: Јесте ли Ви за то да се ускоро одрже избори, или против?

Р.Љ: Са позиције наше странке нама би одговарало да буде избора, јер смо у фази раста. Али, не кажем да је то идеално решење за земљу.

НСПМ: У анализама ко би могао да чини неку нову владу после евентуалних избора, помиње се да би најреалније било да у њу уђу СНС, мањине и Ваша партија?!

Р.Љ: Математички, то ће бити довољно. По овоме што могу да видим, СНС би укључио и друге партнере чак и ако не буду потребни.

НСПМ: Ако не идете са СНС-ом у предизборну коалицију, а СНС-у нико од других великих играча вероватно неће бити потребан, не значи ли то да бисте Ви и Ваша странка дошли опет у исту позицију као 2012 – да са једном партијом идете на изборе, а са другом у власт?!

Р.Љ: То је немогуће! Једном сам тешка срца то урадио. Ако бисмо то поновили онда бисмо ми завршили политичку каријеру. Дакле – с ким идемо у коалицију, са њиме делимо постизборну судбину.

НСПМ: На прошлим изборима причали сте да нећете бити министар. Да ли о томе размишљате и сада, пред могуће скоре ванредне изборе?!

Р.Љ: Сви знају да заиста нисам ни сад хтео да будем министар, али су ме условили јер мене познају. Рекли су ми: „или имамо договор са тобом у влади, или немамо договор“. Ја сам имао решење за свако место, али нису прихватили. Али о томе сада не размишљам.

НСПМ: Ви сте и председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом, шта мислите о случају Војислава Шешеља и најновијим спекулацијама о његовом здравственом стању?

Р.Љ: Случај Војислава Шешеља има медицинско-хуманитарни и правно-политички аспект. Што се тиче првог, он је изричито забранио да се говори о његовом здравственом стању, и ми то поштујемо. А што се тиче другог, нема сумње да је држање у притвору скоро једанаест година без пресуде скандал светских размера и то истичем сваки пут при сусрету са званичницима Трибунала и других међународних институција. У сваком случају, ми смо спремни да дамо Трибуналу гаранције за пуштање Војислава Шешеља на привремену слободу, али по правилима Трибунала то би он лично морао да затражи. У противном су нам руке везане.

О сопственом имиџу у јавности

НСПМ: Како Ви видите Ваш политички имиџ и СДП-а? Сигурно сте о томе разговарали и са стратезима у кампањи и самостално анализирали...

Р.Љ: Незгодно ми је да о себи говорим, али у сваком случају мислим да ми имамо политичку будућност. Дуго сам у овом послу и немам никаквих тајни. Све што се тиче политике прешао сам више пута. Радио сам буквално најтеже послове у овој земљи који сигурно не доносе политичку добит. Из сваке ситуације сам успео да изађем са што мање огреботина. Нисам се плашио било ког изазова. Такође, увек настојим да не вређам људе, већ да будем пристојан. Настојим да покажем да се нормалност у Србији ипак исплати. Додуше, врло ретко – то морам да признам. Али, на дуге стазе – верујем да се то исплати.

На изборе у Београду – самостално?!

НСПМ: Да ли би Београд био велики финансијски залогај за СДП Србије па бисте морали у предизборну коалицију, или не?!

Р.Љ: Велики залогај јесте, ипак, размишљамо о томе да у Београду самостално изађемо на изборе. Све зависи да ли ће бити спојени парламентарни и београдски избори. Ако буду спојени, у Београду ћемо ићи у коалицију која је истоветна оној на републичком нивоу. Да идемо у Београду са једнима, а у републици са другима било би потпуно бесмислено. Све зависи од тога каква ће бити одлука СНС – да ли се истовремено иде и на парламентарне и на београдске изборе.

Што се моје странке тиче – ми више нисмо регионална странка и изашли смо из тих оквира. Мислим да регионалне странке немају будућност. Ја сам пре четири године из тога изашао јер нама предстоји процес консолидовања и укрупњавања политичке сцене.

Зукорлић изгубио подршку свих, његово повлачење са чела Мешихата трик

НСПМ: Како коментаришете најаву муфтије Зукорлића да се повуче са чела Мешихата Исламске заједнице у Србији? Да ли то видите као стварање простора његово веће окретање ка бављењу политиком, или?

Р.Љ: Он је одавно у политици. Он нема шта да скида мантију. Од пре две године он је и формално у политици. Муфтијино повлачење је трик зато што зна да не може да опстане. Његово повлачење траже сви: нема подршку унутар исламске заједнице, нема подршку Сарајева одакле је преко Церића црпио главну снагу, нема подршку Турске, дакле нема никога. И он сад, да би тај притисак смањио, каже да се добровољно повлачи а све са циљем да постави неког свог човека преко кога ће руководити исламском заједницом.

НСПМ: Протеклих дана у локалним медијима у Рашкој области било је доста напада на Вас.

Р.Љ: У животу немам саобраћајни прекршај! Они су на локалне медије довели човека који је киднаповао дете, човека који је окорели криминалац, и дали му петсто евра да сат времена прича то што је причао. Тужилаштво је данас завршило истрагу и показало се да су сви ти наводи, од прве до последње реченице коју је изговорио тај човек, потпуна неистина. Сада се тражи ко је то организвао. Зна се – иза тога стоји Зукорлић. Јер, да није било мене, он би загосподарио Санџаком. Људима би узимао имовину, жене, све! На дивље живи и поседује! И логично је да је он одабрао мету која му је препрека да он постане духовни и политички вођа свих муслимана, и зато смо му ми мета.

(Разговарао: Милан Динић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер