петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > ЕУ неће одустати од услова хапшења Младића и Караџића
Политички живот

ЕУ неће одустати од услова хапшења Младића и Караџића

PDF Штампа Ел. пошта
BBC   
среда, 14. мај 2008.
BBC је покушао да истражи како ће на коначни резултат међупартијских преговора у Србији реаговати Европска унија, и шта ће бити њена даља стратегија на Западном Балкану.

ЕУ је извукла поуке

Амерички стручњак за Балкан из вашингтонског института Вудроу Вилсон, Мартин Слецингер, сматра да је Европска унија поучена ранијим лошим искуствима и сопственим грешкама овога пута веома озбиљна у жељи да што брже у своје редове интегрише Србију:

"Имам осећај да је Европска унија веома озбиљна, и да жели Србију у свом чланству - како из добрих, тако и из лоших разлога. Унија жели Србију у чланству како Србија више не би правила проблеме, али је Србија неопходна Бриселу и ради стабилизације Балкана. Она је кључ за решење других проблема у региону - као што су Босна, Косово и Македонија ", сматра саговорник BBC-ја.

У тој жељи ни Бриселу ни Вашингтону неће сметати евентуално учешће СПС-а у евентуалној проевропској влади Бориса Тадића - али само под одређеним условима, каже за BBC стручњак за Балкан и предавач на LSE (London School of Economics), Спирос Економидес:

"Проблем је у томе што то јесте странка бившег председника Слободана Милошевића. Међутим, она је истовремено и странка која трага за новим идентитетом, и која би уласком у коалицију са Демократском странком имала прилику да направи нови почетак. Не верујем да ће пропустити ту прилику. Важно је, међутим шта ће тражити заузврат, за тај улазак у коалицију са демократама - да ли ће тражити нека важна министарства или вођење националистичке политике или ће, насупрот томе, свести своје захтеве на неке мере у контексту социјалне заштите грађана Србије? Ово друго би било сасвим прихватљиво и Бриселу, који ће пристати на социјалисте ако они не буду ометали политику Бориса Тадића према Европској унији и Косову ", каже Економидес.

Неприкривена подршка проевропским снагама

Обојица саговорника BBC-ја кажу да су изненађени размером предности Демократске странке над радикалима, и углавном је објашњавају конкретним корацима и, по њиховим речима, готово неприкривеном подршком Европске уније проевропској коалицији у Србији.

Намеће се зато и питање - шта ће Брисел затражити заузврат од Бориса Тадића ако на крају, како Европљани очекују и надају се, његова странка буде предводила нову владу? Martin Sletzinger о томе каже:

"Оно што ЕУ жели од Тадића је обећање да ће наставити конструктивни приступ и преговоре о свему ономе што је повезано са Споразумом о стабилизацији и придруживању, као и са Унијом у целини. Мислим да ће бити неких речи о хватању Ратка Младића и Радована Караџића, али да то неће бити нека превелика препрека бољим односима. Истовремено, Запад зна да ће Тадић морати да наставити да говори против независног Косова, али ће то толерисати - јер зна да се Тадић тако штити на домаћем плану. Према томе, не мислим да ће Тадић морати да ради ишта много другачије него до сада ", каже наш саговорник.

"Унија је доста ризиковала"

Спирос Економидес, међутим, мисли да Европска унија због унутрашњих размирица не може и неће да буде толико великодушна према Србији под вођством Бориса Тадића:

"Европска унија је доста ризиковала. Одлучила се за опасну политику када је потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом пре избора, и назначила да ће учинити још више од тога ако Србија - гледано са европског становишта - исправно поступи на изборима. Међутим, она се није померила од става да Ратко Младић и Радован Караџић морају да заврше у Хагу и да је Косово, барем што се тиче 19 земаља-чланица Уније, независна држава и да као такво мора да буде и признато. То су ставови од којих неке чланице Уније неће одступити , као што је рецимо случај са Холандијом, која инсистира на изручењу Ратка Младића. Према томе, пред Србијом је тежак пут - али сада барем постоји оптимизам да би нека од ових питања коначно могла да буду решена", каже Економидес у разговору за BBC.

Он додаје и да су Европљани свесни да евентуална нова проевропска влада у Београду неће имати много простора да промени садашњу политику према Косову:

"Сматрам да овде мора да се мисли на дужи рок. Циљ је да се активира неколико програма економске и финансијске подршке, кроз Споразум о стабилизацији и придруживању, који ће почети да показују српском народу да његова будућност заиста лежи у Европској унији. То значи да је пред Борисом Тадићем задатак да убеди Србе да је могуће имати блиске односе са Унијом чије чланице признају независно Косово, односно, да је могуће контролисати ситуацију на краћи рок, на начин на који ће проблем Косова постати бесмислен на дужи рок - када Србија и Косово постану чланице Европске уније ", сматра Спирос Економидес, стручњак за Балкан и предавач на угледном универзитету LSE (London School of Economics).

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер