субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Политички живот

Pismo biračkog odbora u Bostonu

PDF Штампа Ел. пошта
Pismo biračkog odbora u Bostonu   
уторак, 03. јун 2008.

Boston, 12. maja, 2008 

Ponosni smo sto mozemo da vas obavestimo da su 10. maja ove godine u Bostonu prvi put odrzani izbori za Narodnu skupstinu Republike Srbije. Boston je tako postao jedan od dva grada u Sjedinjenim Americkim Drzavama u kome su izbori odrzani van diplomatsko-konzularnog predstavnistva, u crkvi Svetog Save, i to zahvaljujuci angazovanju drzavljana Republike Srbije koji ovde zive, kao i izuzetnoj pomoci naseg konzulata u Njujorku, i konzula Igora Milosevica. 
 
Nasa je ocena da su izbori bili dobro organizovani i da su bili uspesni, o cemu nedvosmisleno govori izlaznost veca nego u Srbiji (66,7 procenata), da je glasanje proteklo bez ijednog incidenta, kao i cinjenica da su svi listici bili vazeci. Izbore je organizovao i pripremio Biracki odbor, u kome je bilo pet predstavnika iz Bostona. Njima je prikljucen jedan predstavnik Ministarstva spoljnih poslova, Zoran Milivojevic, koji je doneo izborni materijal i pruzio konstruktivne instrukcije za sprovodjenje izbora. 
 
Zelja nas ovde bila je da svojim angazovanjem doprinesemo demokratskim procesima u Matici, do cije nam je buducnosti i prosperiteta veoma stalo. Medjutim, radost zbog odrzavanja izbora i mogucnosti da glasamo, pomutile su dve stvari na koje nismo mogli da uticemo. 
 
I pored urednih i na vreme poslatih prijava koje su isle preko naseg Konzulata u Njujorku, sluzbe koje su u Srbiji sacinjavale konacne izborne liste izostavile su 12 nasih sugradjana sa spiska za Boston, i unele ih u spisak za Njujork ili druge gradove, sto ih je prakticno onemogucilo da glasaju. Isto se desilo nasim sunarodnicima iz Njujorka, koji su pogresno uneti u bostonski spisak. Nas konzulat u Njujorku je reagovao na vreme, ali, na zalost, administracija u Republici Srbiji ipak nije azurirala spiskove. 
 
Ali ono sto je nas clanove Birackog odbora, kao i nase glasace ovde, najvise iznenadilo, bilo je pojavljivanje 18 clanova prosirenog sastava Birackog odbora, koji su se, bez ikakve prethodne najave i obavestenja, pojavili na dan izbora na nasem birackom mestu u crkvi Svetog Save u Kembridzu, bez obzira sto su u Boston stigli dva dana pre odrzavanja glasanja. Uz svo razumevanje i postovanje Zakona o izborima, kao i drugih zakona koji omogucavaju ucesce predstavnika partija u radu birackih odbora, ne mozemo a da ne izrazimo svoje cudjenje i ogorcenje sto je na nase relativno malo biracko mesto, sa 123 registrovana biraca, dosao tako veliki broj posmatraca, i sto su vecijna njih, uz casne izuzetke, bili tipicni predstavnici â€oizbornog turizmaâ€? o kome su mediji vec pisali. Ovi posmatraci su u vecini zastupali, ili "predstavljali"?, male partije koje nisu osvojile ni 10.000 glasova ili one koje nisu presle izborni census, a neki od njih su cak nagovestili da su clanovi porodica, rodjaci ili prijatelji clanova RIK. 
 
Sve je to kod nas izazvalo osecanje nelagodnosti i stida sto je nasa iskrena zelja da ispunimo svoju gradjansku duznost i glasamo, iskoriscena suprotno nasim namerama, tj. da se nasa domovina neopravdano izlozi velikom trosku, koji bi tesko podnele i mnogo bogatije zemlje. Posto znamo da je na nesto vise od 51.000 glasaca u dijaspori bilo delegirano oko 1500 posmatraca, pretpostavljamo da su se i ostala biracka mesta suocila sa slicnom situacijom. Nasi biraci u Bostonu su bili vrlo uznemireni ovom cinjenicom tako sto su neki cak zatrazili da budu iskljuceni iz birackog spiska, svesno se odricuci svog prava glasa, da bi time svojima u Srbiji ustedeli znatnu svotu novca.


Za ubuduce predlazemo da se Izborni zakon izmeni u delu koji se odnosi na glasanje u inostranstvu, i da se procedura prilagodi ekonomskoj snazi nase relativno male zemlje. To bi se moglo uciniti tako da, umesto posmatraca iz Srbije, u odborima u dijaspori ucestvuju clanovi ili simpatizeri pojedinih partija iz mesta u kome se odrzavaju izbori. Druga varijanta bi bila da biraci iz inostranstva glasaju postom, kao sto je to slucaj ovde u SAD,. Treca - neki oblik elektronskog glasanja u kome bi birac mogao da ucestvuje sa posebno odredjenim identifikacionim kodom. 
 
Jos jednom izrazavamo svoje zadovoljstvo sto smo mogli da organizujemo i da ucestvujemo na demokratskim izborima za Narodnu skupstinu.

Srdacan pozdrav, 
 
Biracki odbor, Biracko mesto 6, Boston, USA 
 
Potpredsednik, Dragica Mijailovic 
Clan, Dragan Grujic 
Clan, Nenad Bozinovic 
Zamenik, Jasmina Teodosijevic-Ryan 
Zamenik, Mira Bishop

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер