петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Посета и поруке Сергеја Лаврова као победа за Ивицу Дачића и пораз Александра Вучића
Политички живот

Посета и поруке Сергеја Лаврова као победа за Ивицу Дачића и пораз Александра Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
Стеван Гајић   
субота, 20. јун 2020.

 Јуче је на заједничкој конференции за штампу са шефом Министарства спољних послова Руске Федерације Сергејем Лавровом председник Србије Александар Вучић изјавио да Београд неће признати независност Косова у замену за улазак у Европску унију. При томе је дан раније Вучић допуштао могућност некаквог компромиса о Косову на који би власт Србије наводно била принуђена под притиском ЕУ и САД. О резултату посете министра иностраних послова Русије Србији и противречним изјавама Вучића, за Информативну агенцију "Новорусија" говорио је доктор политичких наука, научни сарадник београдског Института за европске студије, професор по позиву МГИМО Стеван Гајић.

ИА "Новорусија": Јуче је председник Вучић изјавио да се не слаже са уласком у ЕУ по цену губитка Косова. Иако је дан раније он изјавио да не може рећи не западним партнерима, који фактички захтевају предају Косова. Зашто је тако нагло промењено његово мишљење и колико је на то утицала посета Лаврова?

Стеван Гајић: Могу рећи да је посета Сергеја Лаврова победа за министра иностраних послова Србије Ивицу Дачића и пораз за председника Србије Александра Вучића. У недељу ће у Србији бити одржани парламентарни избори. Било је планирано да Вучић посети Москву још пре избора, како би се по ко зна који пут фотографисао с Путином, пошто су Вучићеви гласачи, као и  већина Срба, проруски оријентисани. Но уместо тога у Београд је допутовао Сергеј Лавров. А као министар иностраних послова он је дошао пре свега код својег колеге – министра иностраних послова Србије Ивице Дачића.

У последње време у Србији се све чешће говори о растућим противречностима између Вучића и Дачића. Очекивало се да ће после избора Вучић склонити Дачића из нове владе, а сам Дачић је већ изјавио да је у случају неопходности он спреман да напусти свој положај. Но сада, после посете Лаврова, мислим да је останак Дачића на положају министра иностраних послова обезбеђен. То је једна чињеница, али не и најважнија. Најважнија чињеница је да Вучић после јучерашње конференције за штампу не може више да настави свој договор с НАТО-ом о Косову. Односно, уколико се Русија не сагласи са изменама резолуције број 1.244 Савета безбедности УН, тада било какав покушај Вучића да се договори с НАТО-ом или с Хашимом Тачијем о предаји Косова неће проћи.

У сваком случају, посета Лаврова била је веома важна. Вучић ће 24. јуна отићи у Москву на Параду победе, а потом 27. јуна у Вашингтон. Чини ми се да постоји извесно разумевање између Кремља и Трампове администрације о питању Косова. То пре свега показује незадовољство лидера Европске уније – Меркел и Макрона, и свих атлантистичких снага. Познати атлантиста Данијел Сервер поручио је да не треба журити, да не иду Вучић и Тачи сада у Вашингтон већ сачекати да Бајден победи, како би он то решавао.

Видимо да председник Трамп свуда руши политику Клинтонових и Обаме. То показује случај Ирана, преговора са Северном Корејом и ситуација на Блиском истоку. Сада ће он то исто радити и са Косовом. Косово је "чедо" администрације Клинтонових. То чедо бомбардовања Србије које је иницирала управо администрација Била Клинтона. Тачи и Вучић – колико год то изненађивало гледаоце руских федералних телевизијских канала, апсолутни су атлантисти и због тога се плаше Трампа.

ИА "Новорусија": Због чега се јуче Вучић тако брзо сагласио с мишљењем шефа Министарства иностраних послова Русије?

С.Г.: Он једноставно Лаврову није могао да каже ништа друго, јер уколико би Вучић отворено рекао нешто против Русије, и још у лице Русије, изгубио би своје гласаче и распала би му се партија. Због тога он стално мора да буде притворан, али сада се он заиста налази у ужасно тешком положају, што је чак било видљиво и на конференцији за штампу. Док је Вучић поред Лаврова стајао озбиљан и веома забринутог лица, Дачић је био сав насмејан, руском колеги поклонио је гитару а Лавров му је узвратио микрофоном.  Чак је Дачић назвао Лаврова својим братом. Ускоро су избори, а Дачић и Вучић, иако у једној влади, ипак су један другоме конкуренти будући да су из различитих партија.

Најважније је да су Срби видели да их Русија није издала. Москва се наравно неће директно конфронтирати са Вучићем, јер за одбрану својих интереса и интереса српског народа постоје други механизми. Ми смо добили гаранцију да ће се Русија строго придржавати међународног права. То је било питање свих питања. И ово значи да 27. јуна у Вашингтону неће бити направљен корак према одвајању Косова од Србије.

ИА "Новорусија": Али можда Американци имају свој план за Косово?

С.Г.: Ја наравно не могу да говорим прецизно, јер нисам био директан сведок. Али мени се чини, судећи по многим показатељима, да постоји узајамно разумевање о Косову и другим светским питањима између Трампове администрације и Кремља. Ја овде не говорим "између САД и Русије", јер и унутар САД сам Трамп има веома јаке непријатеље и у Америци је сада у току жестока унутрашња борба коју сви видимо. Ја сматрам да Трампов тим, тим америчких патриота-традиционалиста, у Русији види свог природног савезника. И ово је веома важно, како за свет, тако и за Србе. Због тога што Трамп и људи који декле његове погледе немају багаж Клинтонових. Односно, нису нас они бомбардовали. Срби то савршено разумеју, због чега је Трамп код нас веома популаран.

Путин и Трамп су најпопуларнији лидери у Србији. Путин, зато што ми у Русији видимо заштитника и волимо кад је Русија јака. А Трамп зато што је управо он победио Хилари Клинтон. А она је за нас – симбол зла које нас је убијало и која нам до дан-данас на различите начине наноси штету.

Можемо се сетити да је Вучић био у Клинтон фондацији пред саме изборе 2016. и да никада није демантовао медијске наводе да је тада тој фондацији поклонио два милиона долара.

Дакле, и екипа Трампа, као и Кремљ, одлично разумеју с ким имају посла. Вучић и Тачи – то су момци из другог тима.

Тачи је био терориста. Његови су поставили споменике Билу и Хилари Клинтон у Приштини, назвали булевар његовим именем и чак покојном Бајденовом сину дали улицу.

Због тога не мислим да ће у Белој кући бити дочекани као пријатељи. Наравно, тамо ће све љубазно и лепо изгледати, али најважније је да се тамо неће десити неповратна одлука о Косову. У том смислу Лавровљева посета је предивно олакшање за српске патриоте.

А то што је Вучић јуче говорио једно а сада говори друго, савршено одговара његовом маниру понашања, нема ту ништа страшно. У последње време он све чешће говори да ће доћи веома тешки дани. Да, иду тешки дани, али не за Србе већ за њега. Због тога што он једноставно не може да испуни очекивања оних снага захваљујући којима је дошао на власт. Сергеј Лавров је рекао да се Русија неће сагласити са било којом одлуком штетном за српски народ. То је веома важно! Не само за државу већ и за народ. На тај начин отклоњено је веома велико питање које је висило у ваздуху. Људи нису знали како ће Русија поступити уколико српско руководство крене путем издаје. Али Русија је јасно показала да никакав споразум против српског народа неће проћи и неће бити подржан у Савету безбедности УН. Сматрам да је Русија на овај начин учврстила своје позиције управо у српском народу.

ИА "Новорусија": Шта очекује Србију после парламентарних избора? Како они могу да се одразе по питању Косова?

С.Г.: У суштини, резултат ових избора је већ познат. Вучићева партија добиће 50 одсто или онолико мколико пожели. Да и не говорим о томе да се избори одвијају у време пандемије што је опасно по здравље грађана, о чему је у Србији било доста речи. Али овде је главно питање било шта ће се десити са спољном политиком. Због тога што је било гласина да ће Вучић да преда Министарство спољних послова у руке отворених атлантиста из њему лојалне опозиције која учествује на изборима и да ће склонити Дачића и читав проруски део власти. Али мислим да се после Лавровљеве посете то неће догодити.

Осим тога, познато је да је Вучић спремао уставне промене због тога што се Косово налази у преамбули Устава Србије. У нашем уставу такође постоје чланови којима се одређује кривична одговорност за издају државе или отцепљење њеног дела. При томе разговори о промени устава дешавају се под различитим изговорима: потреби смањивања броја посланика, или променама у здравству, просвети итд. Заправо, за Вучића је главно да избаци Косово из Устава. Али тиме сада неће смети да се бави.

Шта ће бити после избора? Мислим да ће политичка криза на овај или онај начин нарастати, јер у друштву постоји замор влашћу. Сви разумеју да Вучић не побеђује због своје популарности већ због уцена и различитих механизама контроле гласања. То се посебно тиче људи који раде у државној служби, али не само њих. И овај систем Вучић је прекопирао од свог идола Мила Ђукановића са којим чак дели истог спин доктора.

С обзиром да им се планови о Косову руше, и Вучић и Ђукановић, као и сви пронатовски лидери Балкана, Бојко Борисов, Зоран Заев, Еди Рама, кога у Албанији називају и "Пабло Ескобар", биће у незавидном положају. И њихов одлазак само је питање времена.

Наравно, веома много зависи од америчких избора, јер њихова једина шанса је повратак "дубоке државе" због чега се сви они надају и навијају да Бајден победи Трампа.

Данас не можемо говорити једној Америци или јединственом Западу. Те шеме су застареле. Али ипак настављају да се користе у многим руским медијима где се Запад посматра као монолитна структура. Ово није било тако чак ни у време Хладног рата, а сада то апсолутно не одговара истини и данас много зависи од онога што ће се догодити у самој Америци.

Разговор водио Тихон Гончаров

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер