Početna strana > Rubrike > Politički život > Srbija krši Bečke konvencije
Politički život

Srbija krši Bečke konvencije

PDF Štampa El. pošta
Božo Bjelak   
četvrtak, 01. oktobar 2009.

“Istinu treba stalno ponavljati, jer zablude neprestano rastu”

Gete

Povodom donošenja Zakona o informisanju i događanja u Vlajkovićevoj ulici, neke strane diplomate izjavile su "da se radi o unutrašnjim problemima i da nemaju pravo da se mešaju". Kakav cinizam! S obzirom na to da se ne možemo pohvaliti sa pamćenjem, čak nismo sigurni šta nam se desilo juče, osećam izuzetno važnim da podsetim na dugogodišnje nediplomatsko ponašanje stranih diplomata u Srbiji, posebno onih iz SAD, Velike Britanije, Francuske i Nemačke.

Ambasadori navedenih zemalja, već godinama, direktno se mešaju u spoljnu i untrašnju politiku Srbije. Američki ambasadori su bukvalno guverneri Srbije. Još od čuvenog Vilijema Montgomerija i njegove supruge Lin, pa preko Kamerona Mantera, do DŽenifer Braš, niže činovnice koja sada otpravlja poslove, život svih nas je zavisio i, evidentno je, zavisi od njihovih aktivnosti i izjava.

Srbija poslednjih godina krši Bečke konvencije, diplomatske i konzularne, jer ih ne primenjuje, odnosno toleriše neprimereno ponašanje stranih diplomata. Ambasadore i druge diplomate morala je proglašavati nepoželjnim osobama (persona non grata). Mnoge zemlje su se pitale zašto Srbija ne primenjuje Bečke konvencije, koje su stolećima stvarane i bez kojih bi u međudržavnim odnosima vladao pravi haos.

U Bečkoj diplomatskoj konvenciji precizirane su jasne granice između dopuštenog i nedopuštenog, o čemu govore mnogi članovi, posebno član 41:

"Ne dirajući u njihove privilegije i imunitete, sva lica koja uživaju te privilegije i imunitete dužna su da poštuju zakone i propise države kod koje se akredituju. Oni su dužni da se ne mešaju u unutrašnje stvari te države. Svi službeni poslovi moraju se voditi sa i posredstvom Ministarstva spoljnih poslova zemlje prijema. Prostorije misije ne smeju se upotrebljavati za ciljeve koji nisu u skladu sa funkcijama misije..."

Nedozvoljena sredstva, osim mešanja u unutrašnje stvari zemlje prijema, su: bavljenje špijunažom, korupcijom, prikupljanjem političkih, vojnih, naučnih, privrednih, državnih tajni i dr. Sve je to povezano sa preciznim odredbama Bečkih konvencija, da diplomata ne može biti uhapšen, čak i kada izvrši ubistvo ili švercuje drogu, ne može biti suđen itd. Zemlja prijema, ako se bavi navedenim, proglašava ga nepoželjnom osobom, koja mora napustiti teritoriju u roku od 48 sati, a zemlja odašiljanja dužna je, ako je moralna, da mu sudi. Navedene zemlje, da su imale morala, same su morale povlačiti te nadridiplomate i primereno ih kažnjavati.

Evo samo nekih primera agresivnog i nediplomatskog ponašanja:

"Neodgovorna retorika nekih javnih ličnosti može samo usporiti priliv stranih investicija, a to će najviše osetiti građani i tržište", rekao je američki ambasador Majkl Polt u vreme jedne predizborne kampanje. Dodao je "da nasilje na Kosmetu (misleći na Srbe, prim. B.B.) treba sprečiti po svaku cenu, jer će ono doneti samo nesagledivu štetu srpskom narodu"... Još u vremenima kada je Marti Ahtisari nosio po Evropi onaj kontaminirani paket o Kosmetu, a posebno kada ga je doneo u Beograd, navedeni ambasador i njegov kolega iz Velike Britanije davali su još žešće izjave, ne samo u vezi sa Kosmetom, već i u vreme predizbornih kampanja, agitujući za neke partije i kandidate.

Amerikanac Polt i Francuz Perne, gostujući na Pravnom fakultetu, zatražili su (čitaj: naredili) da se iz studentskih udžbenika uklone tekstovi o zločinima NATO nad civilnim stanovništvom za vreme "Milosrdnog anđela". Ovaj postupak je u odnosima suverenih država nezamisliv i spada u najteža ogrešenja diplomatskih službenika. To je direktno neuvažavanje suvereniteta Srbije, međunarodnog ugleda jedne članice OUN, a posebno autonomije fakulteta. Tadašnja Vlada se oglušila i na zahtev studenata da državni organi preduzmu odgovarajuće mere, na osnovu Bečkih konvencija.

Takođe, podsećam da je američki ambsador Polt u jednoj TV emisiji rekao: "Rezolucija u SB biće doneta na osnovu predloga Ahtisarija". Na konstataciju voditeljke da je to kršenje Ustava Srbije, dodaje: "Nije nikakav problem da Srbija promeni deo Ustava". Osim milion nebuloza i kontradiktornosti u dvočasovnoj emisiji, ovo je dokaz da za SAD ne postoji srpski Ustav, Srbija, Savet bezbednosti OUN, ruski stavovi... Nakon javljanja gledalaca, taj je nadridiplomata, besan na stavove i pitanja publike, izjavio: "Šta vi Srbi hoćete?! Hoćete u NATO, a pljujete po NATO! Hoćete u EU, a pljujete EU!"

Tada sam u jednom tekstu podsetio tog "diplomatu", kao i njegovog naslednika Mantera, da u Hitlerovom "Majn Kamfu" ima jedna rečenica kojom uči naciste kako bi zemlje trebalo osvajati: "Polako seckati deo po deo, kao kada jedete kobasicu".

Stavovi britanskog ambasadora u toj TV emisiji bili su još žešći. Osim što je solidno naučio engleski, izjavio da je "učio srpski, bošnjački, hrvatski i crnogorski jezik". Na pitanje o agitovanju u predizbornoj kampanji, Englez otvoreno (za razliku od Polta) izjavi da je agitovao i za koga. "Kosmet će biti nezavisan (...), nema podele Kosmeta, to se neće dozvoliti", reče ta gromada od diplomate. Nešto slično reče u toj emisiji i jedan naš profesor, sada ambasador. Na vapaj voditeljke "a uzimanje cele teritorije?", profesor reče "da je to nešto drugo" ali to "nešto drugo" nije objasnio.

Montgomeri je bio posebna priča. Citiranje njegovih izjava zahtevalo bi stotine stranica. Organizovao je 2000. godine, nakon petog oktobra, seminare za diplomate na Paliću i Zlatiboru. Ko nije bio polaznik tih seminara, predviđen je bio za odstrel iz MSP-a, što se i desilo. Čak je postojao spisak antiameričkih diplomata, a to smo bili svi mi koji smo u razgovorima ili analizama kritikovali ponašanje SAD u međunarodnim odnosima. Montgomeri je na kraju svakog seminara održao predavanje i slikao se sa polaznicima. Poznato je da je u čast odlaska Montgomerija uništeno nekoliko stotina skupocenih raketa "Strela", pod motivacijom "da ih se ne dokopaju teroristi". To je bila ironija, s obzirom na to šta je i koga je sve Montgomeri, još iz centra u Mađarskoj, organizovao i kontrolisao u Srbiji.

O izjavama i delovanju nemačkog ambasadora, ponašanju predavača stranih jezika u MSP-u iz te ambasade, zatim o petorici Švajcaraca koji su radili u MSP-u, pregledali i nosili u Švajcarsku dokumentaciju i dosijee diplomata, te učestvovali u izradi internih akata, nema smisla pisati. Takođe, prostorije ambasada će jednoga dana "pričati" ko je sve dolazio na sastanke i kakve je instrukcije dobijao, koje su se uglavnom pokazale kobnim i za narod i za državu.

Znam samo jedno: kada se zaborave Zakon i Vlajkovićeva, strane diplomate nastaviće da se mešaju u untrašnje stvari Srbije, posebno u vezi sa Kosmetom i drugim otimačinama. A Srbija će nastaviti da krši Bečke konvencije i neće ih proglašavati nepoželjnim osobama.