петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо
Преносимо
Преносимо

Други пакет државе против кризе

Млађан Динкић   
петак, 24. април 2009.

Имамо намеру да додатно појефтинимо стимулативни пакет владе намењен привреди, тако што ћемо у сарадњи са Народном банком и пословним банкама оборити каматне стопе и учинити јефтиније кредите ширем броју предузећа. 

 
Преносимо

Учити од Азије

Божидар Ђелић   
четвртак, 23. април 2009.
Јапан издваја преко три одсто свог огромног БДП-а за науку, а Србија само 0,3 процента свог скромног БДП-а за исту намену. Тим мерилом Јапан је на врху света, а Србија на дну Европе. Сурова реалност буџета показује да смо још веома далеко од колективне свести око правих приоритета наше нације.
 
Преносимо

Свет ће тек чути за Косово

Вук Јеремић   
понедељак, 20. април 2009.

У међународним односима нема простора за „лично“. Ја заступам политику Владе, а она је кристално јасна када је реч о КиМ. Космет је саставни део Србије и наша недвосмислена уставна, а по мом уверењу, морална, политичка и историјска обавеза је да бранимо суверенитет и територијални интегритет.

 
Преносимо

Жртве империјалног менталитета Запада

Ноам Чомски   
субота, 18. април 2009.

Кад је тужба Југославије против САД стигла у Хаг, један амерички конгресмен је изјавио да ако се икада буде судило САД на међународном суду, ми ћемо једноставно разбити зграду УН у Њујорку: циглу по циглу ћемо вадити и бацити у реку Хадсон.

 
Преносимо

Мртво море

Драгољуб Жарковић   
понедељак, 13. април 2009.
Општи прагматизам развија се на уштрб принципа. Политичке странке, и леве и десне, губе се у лавиринту опште кризе. Србија је у том смислу већ у Европи и кључно питање евентуалних нових избора није баш јасно. Шта би грађани имали од промене власти?
 
Преносимо

На страни Србије су неке изузетно утицајне државе

Вук Јеремић   
понедељак, 13. април 2009.
Три наша спољнополитичка приоритета су: одбрана уставног поретка, европске интеграције и што бољи односи у суседству.  Када је реч о Косову, сматрам да је за нас у дипломатском смислу ситуација много боља него што је било ко могао да очекује.
 
Преносимо

Играле се делије до пропасти Србије

Милорад Вучелић   
среда, 08. април 2009.
Како да влада укине неко министарство када она само своје постојање дугује толиком броју министарских ресора. Играће ове „делије“, ако буде требало, своју игру све до саме пропасти Србије. Они, за разлику од „Звездиних“ делија, навијају само за себе.
 
Преносимо

Статут усвојити пре летње паузе

Бојан Пајтић   
понедељак, 06. април 2009.

Измене Статута долазе у обзир само ако произлазе из самог текста закона. За сада је евидентно да ће бити потребне измене у прелазним и завршним одредбама Статута. Јасно је и да ће бити потребно да се међународни споразуми преименују у међурегионалне.

 
Преносимо

Скупштина као алиби

Батић Бачевић   
петак, 03. април 2009.

Иако то делује нереално, скандали, свађе па и туче се дешавају и у парламентима најузорнијих демократија, али се тамо још није јавио неки ум који би правио демократски парламент без опозиције јер су уверени да једино грађани имају право да награде или казне њихове заступнике.

 
Преносимо

Розе чардаци

Драгољуб Жарковић   
четвртак, 26. март 2009.

Србија, траљаво опорављена од свих дводеценијских невоља, укључујући ту и бесомучно НАТО бомбардовање, налази се у једној врсти политичког лимба, некако згрчена у фетусном положају. Имамо конфликтно друштво и бесконфликтну јавну сцену.

 
Преносимо

Косово није држава

Ралф Вајлд   
петак, 24. април 2009.

Један од правних критеријума за државност подразумева независност од спољне контроле. А Косово је поље под надзором УН и НАТО. Проблем је што је по Резолуцији СБ 1244 и Мировном плану договорено да се таква контрола обавља на основу тога што је Косово део Србије, а не независна држава.

 
Преносимо

Чупање репе

Драгољуб Жарковић   
уторак, 21. април 2009.

Смешно је то што је Тачи испао праведан и суверен, како тврди америчка амбасада, а Тадић се показао као државник који је могао и кафу да попије у Приштини, само да му је било до кафе. Множе се докази да се битка око Косова води око смоквиног листа којим треба покрити државну и владалачку голотињу.

 
Преносимо

Трешење персијског тепиха

Борис Тадић   
субота, 18. април 2009.

Србија има међународни значај једним делом и због тога што је директно везана за међународни проблем Косова. Србија као земља која има међународни значај има кудикамо веће шансе да постане чланица ЕУ него земља која има само локални или регионални значај.

 
Преносимо

Банкарски рај

Небојша Катић   
среда, 15. април 2009.
Србија се лако одлучила да угаси домаће банке и да банкарски систем препусти странцима и да државни платни промет пренесен на банке. Банкама је омогућено да готово све кредитне операције обављају у страној валути. Тиме су сви валутни и каматни ризици преваљени на привреду и грађане.
 
Преносимо

Републиканци оптужују Обаму да Америку води у социјализам

Момчило Пантелић   
понедељак, 13. април 2009.
Конзервативни републиканци оптужују владу демократе Барака Обаме да је њеним либерализмом „преотела” традиционалну њихову, црвену, боју и дала јој „неприхватљиву социјалистичку” нијансу.
 
Преносимо

Кејнзијанци у Србији

Слободан Рељић   
четвртак, 09. април 2009.

Тако ће у данашњој Србији уместо оних који слуте буру, и које као ружан сан прогони искрена посвећеност некој идеји, неупоредиво пожељнији бити они „паметни људи” који знају да „продају идеју за вечеру”. (А веру је „блам” и помињати!)

 
Преносимо

Први пут у српској јавности: Злочини комуниста

Милослав Самарџић   
понедељак, 06. април 2009.
Двадесет година после пада Берлинског зида партизани су још једино у Србији табу тема. Све кривичне пријаве до сада су одбијене, забрањено је откопавање масовних гробница, а приступ добро чуваним документима зависи од сналажљивости појединих ентузијаста. 
 
Преносимо

Криза ће трајати до 2030.

Ерик Џ. Хобсбаум   
недеља, 05. април 2009.
Капитализам ће преживјети, али у облику који ће бити умногоме друкчији од онога који познајемо у протеклих 40 година. Вјеројатно слиједи десетљеће или два десетљећа економске и политичке нестабилности и невоља прије него што се јасније уобличи његова нова фаза.
 
Преносимо

Робин Худ из Немањине

Петрица Ђаковић   
петак, 27. март 2009.

Пошто су у Министарству финансија израчунали да увођење пореза на зараде изнад 50.000 динара не би у државну касу донело довољно новца за покривање буџетских рупа, држава се досетила да повећа порез на све зараде.

 
Преносимо

Србија неће банкротирати

Млађан Динкић   
среда, 25. март 2009.

Имамо апсолутни консензус око тога шта су проблеми и како их решавати. Неке земље су у овој кризи банкротирале, попут Исланда, Летоније, Мађарска је на рубу пропасти. Ми ћемо сасвим сигурно то избећи. Моја порука грађанима је: Ситуација је тешка, али нема места паници!

 
<< Прва < Претходна 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Следећа > Последња >>

Страна 54 од 61
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер