Početna strana > Prenosimo > Izbor iz štampe - da li su mediji jedan od razloga Nikolićeve pobede
Prenosimo

Izbor iz štampe - da li su mediji jedan od razloga Nikolićeve pobede

PDF Štampa El. pošta
NSPM   
utorak, 22. maj 2012.

Kako su Blic, NIN i Kurir dočekali drugi krug predsedničkih izbora i šta su imali da poruče glasačkom telu pred izbornu tišinu o Tomislavu Nikoliću - pročitajte u tekstovima koji slede. 

IVANA MASTILOVIĆ-JASNIĆ: TADIĆ SVAKI DAN UVEĆAVA PREDNOST

Dan uoči početka predizborne tišine i dva pred održavanje drugog kruga predsedničkih izbora, podaci nekoliko najeminentnijih agencija za istraživanje javnog mnjenja potvrđuju da Boris Tadić ubedljivo vodi i da je već izvesno da će osvojiti i treći predsednički mandat. Razlika se kreće od osam i do 16 procenata i male su šanse da se u ukupnom skoru bilo šta promeni.

Boris Tadić i Tomislav Nikolić imali su dve nedelje da obilaze teren, emituju spotove i iskoriste i poslednje adute kako bi privukli što više glasača.

Poslednji gafovi Srpske napredne stranke u vezi sa navodnom izbornom krađom samo su uvećali prednost koju je u prvom krugu Tadića ostvario nad Nikolićem. 

U agencijama koje je “Blic” kontaktirao, saglasni su da dosadašnji predsednik ubedljivo vodi, a procene se razlikuju u nekoliko procenata. 

Brojke

54,7 odsto birača će glasati

58 odsto glasaće za Tadića

42 odsto glasaće za Nikolića

57 odsto mladih od 18 do 29 godina glasaće za Tadića, 43 za Nikolića

63 odsto građana od 30 do 44 glasaće za Tadića, 37 za Nikolića

59 odsto građana od 45 do 59 glasaće za Tadića, 41 za Nikolića

54 odsto starijih od 60 godina glasalo bi za Tadića, 46 za Nikolića

Istraživanje Ipsosa

- Prednost predsednika Demokratske stranke, posle prvog kruga, svakodnevno je rasla, a sada je uspeo i da je stabilizuje. 0na se kreće od 54 prema 46 odsto u korist Tadića, pa sve do 57 prema 43 odsto - navode istraživači. Takvom odnosu snaga u velikoj meri doprinela je i podrška koja je na Tadićevu adresu dolazila sa svih strana.

Nikolića je, s druge strane, tek juče podržao samo Vojislav Koštunica.

Izlaznost na glasačkim mestima 6. maja bila je zadovoljavajuća, iako nešto niža u odnosu na izbore pre četiri godine. Ipak, agencije predviđaju da će ovoga puta birači u većem broju apstinirati, kao i da će procenat onih koji će glasati biti značajno niži nego u prvom krugu.

Činjenica je da su glasači Srpske napredne stranke disciplinovaniji i dosta čvršći, ali ovoga puta čak ni to neće biti dovoljno Tomislavu Nikoliću da prvi put u tri međusobna duela, pobedi najvećeg protivnika.

Poslednje detaljno istraživanje objavila je pre nekoliko dana agencija Ipsos stratedžik marketing, a prema njemu Tadić će osvojiti čak 58 procenata glasova. Kako u tom istraživanju stoji, dosadašnji predsednik Republike uživa veću podršku kod biračkog tela svih generacija.

(Blic, 17.5.2012) 

NEBOJŠA SPAIĆ: GUBITNIK SA PREDUMIŠLjAJEM 

Tomislav Nikolić izgubio je sve šanse da ikada dođe na vlast. Nije ih, u stvari, ni imao, iako se u jednom trenutku činilo da bi u drugom krugu raspored glasova preostalih predsedničkih kandidata mogao da dovede do njegovog izbora za predsednika. Nije imao šanse, jer je u kampanji morao da pokaže ko je on zaista.

Dok je mesecima ćutao, uživajući u poziciji „protivnika“, narastao je kao alternativa svakoj Tadićevoj grešci. U kampanji je, na svoju nesreću, morao da zauzme stav, podseti ko je i kakva mu je politika. Što je kampanja više trajala, podrška koju je imao je padala, da bi na kraju i njegova stranka i on sam došli do daleko lošijeg rezultata nego što je iko očekivao. Nemajući više nijedan politički potez, posle serije izbornih poraza koje je pretrpeo tokom godina, očekujući nezadovoljstvo i stranke i njenih birača, nije mu ostalo ništa drugo nego da, očajnički – osporava izbore. Čineći to bez uverljivih dokaza, međutim, dodatno je demaskirao sopstvenu političku poziciju, pokazao međunarodnim partnerima ko on zaista jeste, mobilisao Tadićeve i odbio one među sopstvenim potencijalnim biračima koji imaju dovoljno razuma da prozru njegovu opasnu igru. I zato je zauvek izgubio.

Bio bi to Nikolićev problem, naravno i Vučićev, koji, i sam poražen u Beogradu, deli sudbinu svog lidera, donekle njihove stranke i birača, da, upravo neosnovanim osporavanjem legitimnosti izbora, zbog čega je i izgubio svaku šansu za uspeh, nije političku scenu doveo do ruba usijanja. Najavom spremnosti za tuču u drugom krugu, de fakto je svoje uspaljene pristalice upravo na tuču i podstakao. U nedelju nas na biračkim mestima čekaju svakojaki incidenti i sukobi, biće te Nikolićeve tuče, lupanja kutija, svađa, sasvim sigurno, pitanje je samo obima, biće možda i nečeg težeg, a sve to ima potencijal da izazove šire nemire i destabilizaciju. Najviše što je moguće, međutim, jesu višednevne demonstracije, eventualno sa sukobima sa policijom, ali ne i ozbiljno ljuljanje poretka.

Poredak u Srbiji se, naime, promenio 5. oktobra. I zato Toma Nikolić ne može da bude njen predsednik.

(NIN, 17.5.2012)

DR MILIĆ: U NEVERBALNOJ KOMUNIKACIJI TADIĆ JE POBEDIO

Analizirajući za "Blic" sinoćne nastupe Tadića i Nikolića u TV duelu, psihijatar Milan Milić kaže da se očigledno, svaki od njih obraćao svojim biračima.

- Tadić je, školski gledano, bio mnogo ubedljiviji. Njegovo držanje bilo je uspravno, brada malo podignuta, gledao je direktno u kameru i protivnika u oči. Bio je siguran, energičan. Zamerka je što je bio prebrz, kao da mu je važnije bilo da saopšti sve podatke, nego da to učini na uverljiv način - kaže za “Blic” psihijatar Milan Milić.

Kada je reč o Tomislavu Nikoliću, Milić kaže da je gledao najvećim delom na dole, retko kad u kameru i gotovo uopšte Tadića u oči.

- Tadića je gledao svega 10 odsto u oči, a da biste shvatili koliko je to malo reći ću da je 75 odsto normalno dok nekog slušate i 40 dok mu govorite. Kada je taj kontakt slab, to može da znači da je tema mučna, neprijatna ili da onaj ko govori gaji neprijateljska osećanja prema sagovorniku - navodi Milić.

On kaže da je Tadić delovao samouvereno i iskreno, ali da je bila uočljiva i njegova težnja ka dominaciji, što je, kako kaže, dobro.

- U jednom segmentu Nikolić kaže “predsednik Tadić”, potom “bivši predsednik”, a onda “predsednik DS”. To govori da on njega doživljava kao predsednika, a da se s druge strane s tim teško miri.

Neverbalno je, kako naglašava Milić, Tadić apsolutni pobednik.

- S jedne strane, Tadićevo odelo bilo je zakopčano, držanje uspravno, uredan izgled. To govori o ozbiljnom pristupu nastupu i svojoj poziciji. S druge strane, njegova kravata vezana je čvrsto i stoji malo nakrivo. To govori da želi da pošalje poruku da mu je posao na prvom mestu, a ne izgled.Nikolić s druge strane, apeluje na emocije. To i nervoza lakše dopire do ljudskog, emocionalnog dela i svakako je delotvorno kod njegovih birača.

Milić kaže i da Nikolić nije pokazao ono što je profesionalni standard političara.

- Postoje šabloni koji se tiču držanja, grimasa, gestikulacija, a u tom delu je  Tadić dominirao - navodi on.

S druge strane, predsednik DS preterao je s količinom informacija i izgubio spontani momenat, te je u tom segmentu prednost na Nikolićevoj strani.

Milić je zaključio da duel neće kandidatima doneti nijednog novog glasača, kao i da su obojica učinila baš ono što se od njih očekivalo.

Milić je naglasio da je kandidate analizirao kao da ih je prvi put video na televiziji, bez osvrtanja na njihovo ranije političko ponašanje.

(Blic, 17.5.2012)

NIKOLIĆ: STEKAO SAM SVE SA SVOJIH DESET PRSTIJU

BEOGRAD - Revolucionar, a buržuj!

Tomislav Nikolić je najuspešniji opozicionar u istoriji Srbije. Pet puta je bio neuspeli kandidat na predsedničkim izborima, a uspeo je da, kako sam kaže, obezbedi i sebe i porodicu. Može da se pohvali velikim imanjem u Bajčetini, luksuznim stanom na Novom Beogradu...

Iako je stvarao i ulagao,  našao je vremena i za obrazovanje. Odnedavno može da se pohvali i fakultetskom diplomom. Studirao je dugo i temeljno - od 1971. godine, kad je upisao Pravni fakultet, do pre neki dan. A onda je munjevito stekao diplomu: od treće godine studija prava, na kojima je bio 2006, postao je diplomirani menadžer već 2007. godine. Zato je dobio nadimak „Toma diploma“. Ceo život je učio i radio na sebi. I za sebe.

Uspešan na poslu

Poslovnu karijeru započeo je u uglednom građevinskom preduzeću „Žegrap“, bio je šef izgradnje na pruzi Beograd-Bar, radio u Majdanpeku, Priboju, Prijepolju, Trebinju, Beogradu... U kragujevačkoj firmi „22. decembar“ bio je šef investicija tokom 12 godina, nakon čega je proizvodnja zamrla (zvanični podatak iz portfolija ove firme). Nikolić je od 1990. do 1992. radio kao tehnički direktor Komunalnog preduzeća u Kragujevcu, u čijem sastavu se nalazilo i gradsko groblje. Otud mu nadimak Toma Grobar. 

Vrhunski političar 

U politiku je ušao kao jedan od osnivača SRS. Bio je dugogodišnji zamenik predsednika stranke, kojom je kasnije rukovodio u odsustvu Vojislava Šešelja.

Četiri puta bio je kandidat na predsedničkim izborima u Srbiji i jednom za predsednika SR Jugoslavije. Nijednom nije pobedio, mada se uvek silno trudio. Rezultate predsedničkih izbora 2008. priznao je nekoliko minuta po zatvaranju biračkih mesta: izašao je pred TV kamere i čestitao pobedu Tadiću. Pristalice mu zbog ovoga spočitavaju da je politički vizionar. Zlobnici bi rekli da mu je opoziciono delovanje političko opredeljenje - da nikad nije ni želeo da dođe na vlast.

U septembru 2008. podneo je ostavku na dužnost zamenika predsednika SRS, zbog sukoba koji su u stranci nastali povodom pridruživanja EU. Novoprobuđeno evrooduševljenje iznedrilo je SNS, što je njegov najveći politički uspeh.

Mag za nekretnine

Izjava po kojoj će ga Srbija znati kao domaćina je iz aprila 2012, u predizbornoj kampanji:

- Moja imovina je dovoljna da bih živeo dobro i bez plate i penzije, sinovi i unuci mi žive dobro, ali ne žive vaši!

Jasna je poruka koju šalje Nikolić: „Kad mogu za sebe, mogu i za celu Srbiju“!
Radno iskustvo u građevinskim firmama očigledno mu je pomoglo pri trgovini nekretninama. Prodao je stan od 97 kvadrata u Ulici Zorana Đinđića i kupio novi, veći i skuplji, uz kredit od 200.000 evra.

Mnogi su se pitali kako je dobio kredit, a Nikolić je svima jasno objasnio i izložio računicu:

- Prodao sam stan od stotinak kvadrata kod Beogradske arene po ceni od 2.000 evra po kvadratu, a novi košta 2.500 evra kvadrat. Na 194.000, koliko sam uzeo za stari, dodao sam još 200.000 evra, koliko sam uzeo na kredit u Hipo banci.

Pre toga, Nikolić je podigao još jedan kredit, od 800.000 evra, za izbore 2008. godine. Tako je ušao i u istoriju srpskog bankarstva: kao čovek s najboljim kreditnim rejtingom u Srbiji. Doduše, tada su ga dojučerašnji saborci, verovatno besni što ih je napustio, optužili da je novac završio u njegovoj rodnoj Bajčetini, na pravom domaćinskom imanju u britanskom stilu, za koje su tvrdili da vredi neverovatnih 600.000 evra!

- Kuća je u selu i ne vredi ništa, osim meni, ali da je na Dedinju, vredela bi pet miliona evra - rekao je tada Nikolić.

Obezbedio i unuke

Oženjen je Dragicom, ima dva sina, Radomira i Branislava. Ima i unuke.

Sinovi nisu morali da nose gajbice, jer je tata dovoljno zaradio u svojoj bogatoj opozicionoj radnoj karijeri.

Branislav (30), nekad pomoćni trener Teleoptika, nije, kao tata, vezan za rodni kraj, i živi na Dedinju, u luksuznom, ali skromnom stanu od 144 kvadrata. 

Nikolić junior, inače, oženjen je Milenom, ćerkom funkcionera SNS Milana Bačevića, rektora Alfa univerziteta, u čijem sastavu je i Fakultet za menadžment, na kojem je Nikolić diplomirao! Prvi komšija u zgradi s bazenom i obezbeđenjem je Nemanja Vidić, a tu su i Karađorđevići, Batica Mirković, Nikola Lazetić... Kvadrat se kreće od 3.000 evra pa naviše.

Inače, Nikolić je bio poslanik, s malim prekidima, skoro 20 godina, što je veliki uspeh. Sve je stekao u životu, nedostaje mu još samo 200 miliona dinara, kao vrhunac izuzetne karijere. To potražuje od Kurira...

(Kurir)

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner