понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Листа ДС-а с мањинама осваја већину
Преносимо

Листа ДС-а с мањинама осваја већину

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Шутановац   
понедељак, 05. мај 2008.

Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ утицаће на изборне резултате онолико колико грађани верују да перспектива Србије као јаке и економски развијене земље, са запосленим људима и високим стандардом лежи у ЕУ. Убеђен сам да ће људи који у то верују изаћи на изборе у већем броју. Верујем да је и један део бирача, који је у овој замагљеној атмосфери мислио да народњачка коалиција има исти циљ, увидео да је њихова политика антиграђанска и да не води према бољем животу, кад су Споразум прогласили за неуставан, незаконит, антидржавни, антиевропски. Сигуран сам да ће то определити грађане да учествују у референдуму на којем су опције за бољи живот или за празне патриотске приче - каже у разговору за Данас потпредседник ДС-а и министар одбране Драган Шутановац, одговарајући на питање о могућим ефектима потписивања ССП-а на изборни рејтинг листе За европску Србију - Борис Тадић.

Истраживања јавног мњења показују да неће бити могуће да се формира влада без ДСС-а и СПС-а. Која од ове две странке је за ДС прихватљивији партнер?
- Када би истраживања показивала коначне резултате нико од нас не би био у кампањи. Дубоко сам убеђен да ће последњи дани кампање листи За европску Србију - Борис Тадић донети већи број гласова. Јасно смо рекли да су сви који прихвате програм који смо понудили грађанима за нас прихватљиви за разговор о будућој коалицији. Наравно, уз поштовање воље бирача, односно да онај ко има највећи број мандата у парламенту унутар коалиције одлучује о мандатару у влади.

Рекли сте да је ДСС прихватљива уколико се окрене европским интеграцијама. Да ли ћете понудити Коштуници да потпише гаранције којима би се обавезао на тако нешто?
- Убеђен сам да за европску већину неће бити потребни "народњаци". Није немогуће да се после осам година власти Коштуница после ових избора повуче с политичке сцене.

Зашто би се повлачио када ће према истраживањима бити у могућности да бира коалицију са ДС или са СРС?
- Њихова политика у овој кампањи толико је антиевропска и антиграђанска да им подршка драматично пада. Пре само годину дана имали су 17, а сада ни десет одсто. У овом тренутку јасно је да је ДСС ближа коалицији са СРС-ом и да пакт два Војислава датира још из председничких избора, када Коштуница није подржао Тадића. Подсећам да сам, приликом председничких избора, рекао да ће уколико Коштуница не подржи Тадића, он и његова странка, бити највећи губитници. Забрињавајуће је што ДСС са СРС прави српске листе у Суботици и Новом Пазару, а у Новом Саду њихов кандидат за градоначелника тражи подршку чак и од Националног строја. Инсистирамо да се на овим изборима скину маске и да напокон грађани Србије знају за кога гласају, а не да гласом за Војислава Коштуницу, свој глас дају Војиславу Шешељу. Убеђен сам да те две листе неће имати већину, ма колико се трудили и да ће грађани пре свега гласати за себе, за своју будућност.

С ким ће ДС формирати владу?
- Листа За европску Србију с мањинама осваја већину. Рачунамо на највећи део од 2,3 милиона гласова које је Тадић освојио на председничким изборима, на оне који су у малом броју остали код куће и на оне који су тада поверовали да је Томислав Николић за европске вредности, а не за црну рупу на европском тепиху. Сваки грађанин мора да зна да је његов глас, глас за 126. посланика за европску Србију, зато је битно да у што већем броју изађу на изборе. Само тако настављамо реформе и идемо ка бољем животу, упошљавамо Србију, подижемо животни стандард... Ако тога не буде, Србија ће стагнирати, неће ићи у правцу ЕУ, већ у правцу сукоба, изолације...

Колико је за ДС СПС прихватљив коалициони партнер?
- Жао ми је што ПУПС није на нашој лист, јер је као странка која брине о пензионерима, најближа вредностима које заступа ДС. Једно је сигурно, приликом формирања владе, нећемо одступити ни милиметар од политике коју смо промовисали на овим изборима. Свако ко је добронамеран и ко жели да прати ту политику има могућност да с нама разговара. Тренутно, то није тема. Председник Тадић је и без подршке ДСС-а, СПС-а и ЛДП-а освојио 2,3 милиона гласова.

Зашто ДС није изашла у јавност с кандидатом за премијера?
- За најквалитетнију особу, наши политички противници и медији који су јасно на тој страни у овој кампањи свакодневно би понављали да је домаћи издајник и ко зна шта још. Мислим да не треба да пропуштамо кроз блато наше кандидате. Премијер мора да има јасну политику у влади и јасну већину у парламенту да би могао да спроводи реформе. У супротном, та ће позиција бити веома тешка за било кога.

Да ли се и даље инсистира да то буде неко из ДС-а, нестраначка личност, добар бизнисмен, жена или особа с политичким искуством?
- Лично бих волео да на то место дође жена. Мислим да је Србија спремна за то. Убеђен сам да жена напокон мора да добије јасну позицију у нашем друштву. Неко ко би уз председника Тадића и на унутрашњем и на међународном плану могао да подигне имиџ Србије. Мање је битно да ли ће то бити неко из странке или нестраначка личност. Не мислим да би бизнисмени требало да воде владу, јер то није природно.

Да ли бисте Ви пристали да будете премијер?
- Већ сам рекао да се нећу самокандидовати. Председник Тадић ће сигурно предложити доброг кандидата, кога ћу подржати.

Да ли би Европа требало да сарађује са Србијом уколико се формира влада СРС, ДСС и СПС?
- Мислим да Европа мора да сарађује са Србијом у свакој опцији. Ипак, стижу јасне поруке из саме Србије да наша земља у том случају не би сарађивала са Европом.

Кампања демократа

Мислите ли да сте у кампањи наметнули вашу причу о ЕУ и добробити грађана?
- Та тема није наша жеља, већ је то животна тема. Људи ће 11. маја гласати у односу на живот, а не у односу на књиге, историју или неке далеке ствари. Ми смо једно своје предизборно обећање испунили и пре избора - Србија је потписала споразума са Европом. Обећали смо и четири милијарде евра инвестиција за четири године, а с Фијатом смо већ испунили 700 милиона. Још једном, позивам грађане да у што већем броју изађу на изборе и потврде европски пут Србије.

Разговарала: Лидија Валтнер (Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер