Početna strana > Prenosimo > Ne možete da pravite koaliciju sa nekim ko je odustao od ulaska u EU
Prenosimo

Ne možete da pravite koaliciju sa nekim ko je odustao od ulaska u EU

PDF Štampa El. pošta
Tomislav Nikolić   
utorak, 08. decembar 2009.

(Politika, 8.12.2009)

Konačno sam dočekao da vodim stranku koja se ne boji veće izlaznosti građana koja „tradicionalno” pogoduje partijama na vlasti. Na prekjučerašnjim izborima na Voždovcu, Srpska napredna stranka ostvarila je za čak oko 40 odsto bolji rezultat nego na prethodnim izborima u junu, a sa povećanom izlaznošću dobili smo ne samo veći broj glasova nego i veći procenat, kaže predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

Znate li ko su ljudi koji su sada glasali za SNS, a nisu to učinili 7. juna i zbog čega su se predomislili?

Mislim da je pre svega reč o ljudima koji su i ranije bili naklonjeni i nama i stranci koju sam ranije vodio, ali su se bojali da bi ako glasaju za nas to moglo loše da utiče na položaj naše zemlje u svetu. A kako nisu želeli da daju glas našim protivnicima, radije su ostajali kod kuće da im se ne kaže kako su doneli zlo svojoj deci jer su glasali za one koji ništa ne mogu da učine za Srbiju.

Zbog čega se više ne boje?

Naša ideologija sada je potpuno jasna i čista i nema nikakvog ali…Do sada je bilo: „Oni lepo govore, oni bi to i uradili, ali šta ako im stigne nalog da moraju da rade drugačije”.

Mislite na nalog iz Haga, odnosno od Šešelja?

Da, mislim baš na naloge iz Haga, mislim na naloge koji sada polako uništavaju i Srpsku radikalnu stranku.

Rekli ste da želite da osvojite vlast u Srbiji ne da biste promenili politiku nego da bi je sprovodili drugi ljudi?

Želimo da dođemo na vlast da bi se sprovela ta politika. Ne mogu da kažem da je loša politika biti u EU, da je loša politika ne priznati nezavisnost Kosova i Metohije, da je loša politika čvršće vezivanje sa Rusijom, to je politika koju bi potpisali svi političari danas u Srbiji. Samo, već deset godina čekamo da ovi što su na vlasti to sprovedu i sada je poslednji momenat, da se to konačno i uradi. I očekujem da će građani Srbije sada dati poverenje nekom drugom za to.

Ali to praktično znači da biste sprovodili politiku DS-a.

Ne, ja mislim da u Srbiji trenutno nemate nijednu ozbiljnu stranku koja nema te iste ciljeve.

Kako ste onda za budućeg koalicionog partera na Voždovcu izabrali koaliciju DSS–NS?

Poučeni smo iskustvom od 7. juna. Šta je to zasmetalo SPS-u da sa nama formira vlast? Prevelika vezanost za Demokratsku stranku i mislimo da bi i sada bilo isto. A pošto ne možemo u koaliciju sa DS-om, jer bi to bilo loše sada kada očekujem republičke izbore, onda je prirodno da je ponudimo narodnjacima.

Da li DSS i NS vidite kao najprirodnijeg budućeg koalicionog partnera i posle narednih republičkih izbora?

To nisam rekao. Postoje stvari o kojima treba razmišljati, ali kad je reč o narodnjačkoj koaliciji i Velimir Ilić i ja duže vreme tražimo, a ne dobijamo jasan odgovor od predsednika DSS-a da li je on odustao od ulaska Srbije u EU. Jednostavno ne možete da pravite koaliciju sa nekim ko je odustao od ulaska u EU, ne razumem šta bi on uopšte i radio u politici. Želim da znam šta su nam strateški ciljevi i Koštunica će do izbora sigurno morati da se izjasni o tome. Jer ogromna većina građana Srbije jeste za EU i lažna je dilema da to ugrožava naše odnose sa Rusijom.

Da li je onda moguća koalicija sa DS-om?

O tome je sad zaista teško govoriti, pitanje je koliko će ko glasova dobiti. Nekako mi dođe neprirodno da nemamo jaku opoziciju. Mislim da ovaj uspeh koji smo postigli na Voždovcu govori da neće biti koalicije na republičkom nivou, jer DS ne ide u koaliciju sa jačim partnerima.

Možda se predomisle?

Bože zdravlja, ali bi onda ipak morali da budu na nivou onoga što su imali sa Zoranom Živkovićem, dakle da osvoje toliko malo glasova da ne budu uopšte glavni partner.

Mislite da, recimo, budu tek treća po snazi stranka?

Da, jer ako jedna od naše dve stranke bude prva, i jedni i drugi imamo dovoljan koalicioni potencijal da formiramo vlast bez svog glavnog konkurenta. Ne mogu, međutim, sada da prejudiciram kakva će situacija biti u Srbiji do tada, da li će biti nekih novih pritisaka, da li će do tada biti doneta odluka u sudu u Hagu…. Mogu samo da kažem da ono što sam zamerao DS-u i Borisu Tadiću neću dozvoliti da se meni desi. Pokušaću, ako budem na vlasti, da Srbiju zajedno sa opozicijom provedem kroz težak period. Nikada ne bih tražio da slava za nešto što je zajednički uspeh pripadne samo mojoj stranci, jer građani Srbije to ne žele. Oni žele da podelimo odgovornost.

Kako se to vidi iz rezultata ovih izbora?

Pa tako što je Tadić tempirao ukidanje viza pred izbore na Voždovcu, a građani to nisu prihvatili kao veliki uspeh DS-a, već svih stranaka.

Kad očekujete republičke izbore?

Mislim, da bi u DS-u o tome trebalo ozbiljno da razmisle zbog nelegitimiteta republičke skupštine, pošto ona zaista ne predstavlja želju i raspoloženje građana Srbije. Imate ogromnu poslaničku grupu iza koje sad ne stoji ni cenzus, imate stranke koje vladaju Srbijom, a ne prelaze cenzus. Hajde da kažemo da se DS ne treba da se meša u odnose u opoziciji, ali mora da se umeša u odnose u vlasti. Mora da pita Mlađana Dinkića – na osnovu čega si ti prigrabio toliko vlasti i raspolažeš sa toliko moći. Kad bi sveo G17 plus na ono što pokazuju njegovi izborni rezultati i to bih već mogao da prihvatim kao legitimitet, ali je problem u tome što bi onda vlada pala. Problem sa DS je što kad se nađu pred pitanjem da li da opstane koalicija ili Srbija oni se odluče da opstane koalicija. A ja bih da opstane Srbija i da posle narednih izbora uđe u red normalnih zemalja u kojima vlast i opozicija sarađuju.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner