Početna strana > Prenosimo > Sastanci u Butmiru veliki promašaj
Prenosimo

Sastanci u Butmiru veliki promašaj

PDF Štampa El. pošta
Stiven Majer   
sreda, 21. oktobar 2009.

(Glas Srpske, 21.10.2009)

Sastanci u Butmiru su veliki promašaji jer ovim razgovorima SAD i EU pokazuju da ne žele da priznaju da jedini i istinski autoritet i legitimitet u zemlji imaju tri etničke zajednice.

Izjavio je to u intervjuu "Glasu Srpske" profesor Univerziteta za nacionalnu odbranu SAD i nekadašnji specijalista američke tajne službe CIA Stiven Majer.

– Svaka ustavna reforma koja podrazumijeva bošnjačku kontrolu nad entitetskim glasanjem i mogućnost izglasavanja zakona uprkos protivljenju predstavnika neke od etničkih grupa neumitno vodi odvajanju RS od BiH – kaže Majer.

Za većinu učesnika "butmirski paket" ustavnih promjena je neprihvatljiv?

– Na oba butmirska sastanka bilo je jasno da postoji snažno razmimoilaženje između tri etničke zajednice u BiH i predstavnika SAD i EU. Vašington i Brisel nastavljaju sa nastojanjima da "proguraju" prijedloge koji su neprihvatljivi ne samo za Republiku Srpsku, nego i za Bošnjake i Hrvate. Sve tri etničke zajednice odbile su prijedloge iz Butmira zbog različitih razloga, ali upečatljiva je činjenica da su sve tri zajednice rekle "ne". Za Bošnjake reforme su nedovoljne, a za Srbe i Hrvate su previše radikalne. Srbi i Hrvati smatraju da te reforme neće zaštititi njihove interese. To znači da BiH i dalje određuju njeni narodi, i u njima su istinski legitimitet i autoritet. Prema tome, BiH je fikcija, međutim, to SAD i EU ne priznaju. Oni nastavljaju da se nadaju da mogu prisiliti etničke zajednice da oblikuju održivu državu. Taj san je bio fikcija još otkad su je ambasador Ričard Holbruk i Klintonova administracija predložili devedesetih godina. Međutim, to je fikcija na koju će se SAD i EU očajnički oslanjati jer ne mogu da prihvate političku realnost u BiH. Ukratko, sastanci u Butmiru su bili veliki promašaji.

Lider SNSD-a Milorad Dodik ocijenio je da je predloženim "paketom" ustavnih promjena u Butmiru međunarodna zajednica ispoštovala samo volju bošnjačkih političara. Da li je ovo novi pritisak na RS?

– Naprotiv, SAD i EU su pod pritiskom. Premijer Dodik i RS, bar za sada, drže jake pozicije, prije svega, zbog toga što SAD i EU žele da nametnu nekvalitetan paket prijedloga koje niko neće da prihvati. Osim toga, Dodik i RS su u prednosti zbog podjela i neslaganja između SAD i EU, posebno po pitanjima budućnosti Kancelarije visokog predstavnika u BiH i državne imovine. Saradnja između SAD i EU u slučaju BiH su narušeni, možda i trajno. To je situacija koju Dodik i RS mogu da iskoriste za svoje interese.

Predloženo je povećanje broja poslanika u Parlamentu BiH, uvođenje jednog predsjednika bez prava veta, premijera BiH. Neki analitičari kažu da se u Butmiru stvara unitarna BiH?

– Ti prijedlozi su mrtvorođenče. Kao što sam ranije naglasio, nijedna od tri zajednice neće ih prihvatiti. Bošnjaci žele garancije o ukidanju entitetskog glasanja (što bi vjerovatno dobili da su prihvatili butmirski set prijedloga). Međutim, Srbi, a vjerovatno ni Hrvati, na to neće pristati. Osim toga, svaka ustavna reforma koja podrazumijeva bošnjačku kontrolu nad entitetskim glasanjem i mogućnost izglasavanja zakona uprkos protivljenju predstavnika neke od etničkih grupa neumitno vodi odvajanju RS od BiH.

Da li se u Butmiru krši Dejtonski mirovni sporazum, kako to kažu političari iz RS?

– Da, prijedlozi iz Butmira načinili bi ogromnu štetu Dejtonskom sporazumu, naročito po pitanju predsjedništva i jačanja uloge Parlamenta BiH u donošenju zakona. Političari iz RS su to jasno dali do znanja. Za njih nema govora o reviziji Dejtonskog sporazuma (Aneksa 4) ili o prihvatanju prijedloga iz Butmira. Neuspjeh Butmira i oslabljene pozicije SAD i EU daju RS šansu za ostvarenje njenih ciljeva. Tu je i prilika ne za ustavnu "reformu", nego za potpuno prestrukturisanje Ustava ili potpunu nezavisnost ako bude uporna u tome. Zanimljivo je da prijedlozi iz Butmira ruše sporazum iz Pruda.

Lider HDZ-a BiH Dragan Čović kazao je da je predloženi "paket" ustavnih promjena neprihvatljiv i za Hrvate. Šta to govori?

– Butmirske prijedloge odbili su i Čović i Božo Ljubić. Mislim da to znači da su i lideri Hrvata u BiH uvidjeli da su prijedlozi štetni za interese sve manje hrvatske etničke zajednice. Hrvati u BiH dovedeni su u opasnost zbog Butmira. Zbog toga njihovi lideri zahtijevaju dogovore koji bi ojačali, a ne oslabili interese Hrvata. U idealnim uslovima to bi značilo da dobiju sopstveni entitet, pod uslovom da BiH opstane.

Kako gledate na to da su sada ustavne promjene postavljene kao uslov za zatvaranje OHR-a i napredak zemlje na evropskom putu iako to nije bio stav Savjeta za primjenu mira u BiH? Zašto međunarodna zajednica proširuje svoje zahtjeve u BiH?

– SAD i EU pokušali su da zatvaranje OHR-a i članstvo u EU iskoriste kao moćno sredstvo ubjeđivanja pomoću kog bi tri etničke zajednice doveli u red. Jasno je da im to nije pomoglo. Međutim, treba imati u vidu da se SAD i EU ne slažu po pitanju OHR-a. Većina zemalja članica EU želi da se OHR zatvori do kraja godine, dok SAD žele da odgode tu odluku tamo negdje do 2010. Međutim, pozicija SAD je izgovor za dalje korišćenje OHR-a i "bonskih ovlašćenja" kao sredstva koje bi tri etničke zajednice prisililo na sporazum kojim bi BiH bila očuvana. BiH nikada nije bila održiva, a Butmir nagovještava da nikada neće ni biti.

Koliko je BiH u ovom trenutku blizu EU?

– Članstvo u EU je nešto drugo. Ono bi vjerovatno bilo u najboljem interesu sva tri naroda u BiH, ali ne tako korisno kao što se misli. U bilo kom slučaju, članstvo u EU je dug put koji vjerovatno ne bi doveo do ekonomskog procvata kojem se nadaju lideri u BiH.