Početna strana > Prenosimo > Statut će biti usvojen do kraja marta
Prenosimo

Statut će biti usvojen do kraja marta

PDF Štampa El. pošta
Bojan Pajtić   
subota, 21. februar 2009.

 (Politika, 21.02.2009)

 Vest da je Vojvodini uplaćeno prvih 200 miliona evra od prodaje NIS-a Rusima i da se ostatak od 160 miliona očekuje nakon usvajanja zakona o prenosu nadležnosti na pokrajinu, nakratko je prekinula oštru raspravu o novom statutu Vojvodine. U intervjuu za „Politiku”, predsednik Izvršnog veća AP Vojvodine Bojan Pajtić objašnjava kako će trošiti taj novac.

– Prvo, završićemo započete investicije: Urgentni centar KC Vojvodine, „Kamenicu dva”, novi studentski dom u Novom Sadu. Zatim, planiramo nove investicione projekte, koje ćemo realizovati sa ministarstvima za infrastrukturu i prostorno planiranje. To su izgradnja „Žeželjevog mosta” u Novom Sadu, izgradnja puta prvog reda od rumunske granice kroz srednji Banat i Zrenjanina do Novog Sada, tunela kroz Frušku goru i mosta na Tisi kod Ade.

A plate i javna potrošnja?

Tvrdim vam da sredstva od prodaje NIS-a neće ići na javnu potrošnju, dotacije ili subvencije. Nećemo ih trošiti na neproduktivne stvari.

Da li imate utisak da su se, nakon što su „legle” pare od NIS-a, malo stišale strasti oko teksta statuta?

Ta buka podizana je veštački, bez ijednog realnog argumenta. Statut su kritikovali oni koji ga ili nisu pročitali ili ga nisu razumeli. Očekivao sam da ta buka vrlo brzo splasne, a vreme će pokazati da je bila potpuno neosnovana.

Vaši koalicioni partneri iz SVM-a i LSV-a tvrde da je „tu buku” izazvao baš DS, odnosno vaši unutarstranački nesporazumi o statutu.


Predsednik države je nekoliko puta ponovio da DS čvrsto stoji iza svojih predloga, tako da je neukusno i neozbiljno tvrditi da postoji nesporazum na temu statuta. Nekim strankama, ali i medijima koji su protiv svake modernizacije i evropeizacije države, odgovaralo bi da u DS-u, koji ima podršku 40 odsto građana Srbije, postoje nesporazumi na bilo koju temu. Ali moram da ih razočaram. Koliko smo jedinstveni pokazala je i efikasnost ministara iz DS-a koji su bili najbrži i najagilniji u procesu izrade zakona o nadležnostima.

A kakvi su, recimo, bili ministri iz SPS-a?


Vrlo korektni. SPS je učestvovao i u izradi statuta, predložio amandmane koji su bili prihvaćeni, glasao za statut u Skupštini Vojvodine. Izjavu Ivice Dačića nisam shvatio kao izjavu o neprihvatanju, već o tome da SPS ne bi glasao za dokument kojim se stvara država u državi. Ni mi nikada za to ne bismo glasali i zato smo predložili statut koji, s jedne strane, predstavlja razvojni mehanizam za Vojvodinu, dok sa druge čuva celovitost Srbije i predviđa znatno manji nivo autonomije nego što to postoji u većini evropskih zemalja.

Očekujete li da „popusti” i Dragan Marković Palma?

Mislim da je njegova izjava posledica medijskih pritisaka plasiranih iz političkih stranaka koje su poražene na izborima i protive se svakom napretku. U jednom trenutku stvorena je histerična atmosfera i u toj halabuci iznošenje racionalnih dokumenata nema mnogo efekta.

Branili ste se ćutanjem dok su Vas optuživali da ste „sumnjivo lice”, da je statut antiustavan i antidržavni, da ga je anatemisao i Sinod SPC?

Statutom su se bavili oni koji nisu ni prošli pored Pravnog fakulteta. Pitanje ocene ustavnosti isključivo je pitanje za Ustavni sud, i to znaju svi koji poznaju funkcionisanje države. Nakon što budu usvojeni statut i prateći zakon, pozvaću Ustavni sud da u roku od nedelju dana kaže da li postoje odredbe koje nisu u skladu sa Ustavom. Tada će svima biti jasno da su ovu temu pokušali da zloupotrebe oni koji više i nemaju temu za političko delovanje, pre svega desničarske stranke koje su do nogu poražene u celoj Srbiji, a najviše u Vojvodini.

Obećavani su razni rokovi, ali kad je realno da se predlog statuta nađe u Skupštini Srbije?

Važno nam je da se i zakon i statut nađu na dnevnom redu republičkog parlamenta u martu i da do kraja meseca budu izglasani kako bi pokrajinska skupština, do 31. marta, mogla da usvoji budžet, jer nam ističe privremeno finansiranje. To je javno obećala i predsednica skupštine.

Kako će izgledati procedura do glasanja?

Kada pokrajinski sekretari i republički ministri usaglase tekst zakona o nadležnostima, republička vlada će ga predložiti republičkom parlamentu i uputiti i Skupštini Vojvodine. Dakle, statut se ne vraća u Vojvodinu, već ćemo razmatrati informaciju sa predloženim tekstom i izmene dopune statuta, koje će značiti tehničko i terminološko usaglašavanje statuta sa zakonom o nadležnostima. Zatim, te izmene i dopune idu u republički parlament. Neće biti suštinskih promena, nijedna nadležnost manje, niti će biti izbrisana ijedna odredba koja nosi ekonomski boljitak građanima Srbije i Vojvodine.

Znači, ne odustajete ni od kancelarije u Briselu?

Ne možemo da odustanemo od kancelarije u Briselu, jer bismo time izgubili stotine miliona evra iz evropskih fondova. To će biti jedno od preko 300 regionalnih predstavništava i otvaranje te kancelarije će biti opravdano čim postanemo kandidat za članstvo u EU. Jedino u Srbiji takvo tehničko predstavništvo nazivamo ambasadom. Uostalom u Miloševićevo vreme otvorena je naša prva regionalna kancelarija u Segedinu i to niko nije smatrao separatizmom.

Statut je u Skupštini Vojvodine dobio podršku tri četvrtine poslanika, hoćete li u Skupštini Srbije biti zadovoljni podrškom 126
poslanika?

Očekujem da će statut i zakon biti izglasani.

Kada ste 14. oktobra, u Skupštini Vojvodine, poručili „Dobro jutro, Vojvodino”, da li ste očekivali da će toliko biti potrebno da „svane”?


Ne bih se složio da je Vojvodina uopšte u mraku. Pokrenut je investicioni ciklus kakav decenijama nije zapamćen, godišnje smo za 20 odsto smanjili nezaposlenost... Svetska kriza zadesiće i nas, ali sigurno nećemo dozvoliti da Vojvodini smrkne.