Početna strana > Prenosimo > Zveckanje oružjem između Hrvatske i Srbije oko Bosne
Prenosimo

Zveckanje oružjem između Hrvatske i Srbije oko Bosne

PDF Štampa El. pošta
Ien Trejnor   
četvrtak, 21. januar 2010.

(Gardijan, 20.01.2010)

Danas, pošto je predsednik Hrvatske zapretio oružanom intervencijom kako bi onemogućio bilo kakav pokušaj Srba da podele Bosnu, vođe bivše Jugoslavije su uzajamno razmenile pogrde koje podsećaju na ratove 1990-ih godina.

Posle grubog upozorenja iz Zagreba, Milorad Dodik, premijer srpske polovine Bosne, optužio je hrvatskog vođu Stipu Mesića za ratno huškanje.

„Ako je Milorad Dodik planirao referendum za secesiju... ja bih poslao vojsku“, rekao je Mesić, dodajući da bi „presekao srpsku oblast napola.“ Mesićeva pretnja je, takođe, izazvala oštar odgovor u srpskoj prestonici Beogradu.

Rat rečima je izbio u vezi sa pripremama Bosne za izbore, koji će se održati kasnije tokom ove godine, a za koje diplomati i analitičari očekuju da će biti obeleženi žestokim i destabilizujućim nacionalizmom na svim stranama.

Dodik je odlučan da održi Bosnu što je više moguće etnički podeljenom i opire se svim međunarodnim pokušajima da se oformi nešto funkcionalnija država i uspostavi autoritet centralne vlasti. On redovno preti da će organizovati direktno glasanje za odvajanje od Bosne.

Mesić, koji se idućeg meseca povlači posle jedne decenije predsednikovanja Hrvatskom, optužio je vođu bosanskih Srba da želi da, sa ciljem osnivanja “Velike Srbije“, oživi propalu srpsku politiku od pre deset godina.

Dodik vodi iscrpljujući politički rat sa međunarodnim silama koje još uvek, posle 15 godina od završetka tamošnjeg rata, kontrolišu Bosnu i imaju odlučujuću reč.

U Zagrebu, Mesić je kazao novinarima: „Dodik veruje da će se svet zamoriti Bosnom i da će on tada organizovati referendum... pa će tada san o Velikoj Srbiji najzad biti ostvaren“.

Srpska polovina Bosne je podeljena na dva dela uzanim koridorom koji vodi duž reke Save, na granici sa Hrvatskom. Mesić je kazao da bi mogao poslati vojsku Hrvatske na taj pridavljeni deo [Republike Srpske]. Hrvatski predsednik je prorokovao da bi srpski referendum imao za rezultat ne odvajanje Srba, nego uništenje srpske polovine Bosne.

U Beogradu, visoki vladin zvaničnik, Borislav Stefanović, ljutito je reagovao izjavom da je Mesićev „moralni i politički autoritet jednak skoro nuli“.

Dodik je kazao da je vođa Hrvatske “radikalan i ekstreman“ i optužio ga je za ratno huškanje i ključnu ulogu u ratovima iz 90-ih godina. Mesić je bio i poslednji predsednik Jugoslavije pred njeno urušavanje i krvoproliće 1991. godine.

Dodik je kazao: „Ovo je uznemiravajuća pretnja čoveka koji je svoju političku karijeru započeo jednim ratom, a sada želi da je i završi ratom... To je klasični poziv na rat.“

Iako malo posmatrača očekuje da će Bosna skliznuti u reprizu svog rata 1992-95. ipak je poslednjih dana verbalno pesničenje najagresivnije u toku poslednjih godina. Ta država je nefunkcionalna, a njena etnička podela je duboko ukopana, što u Briselu dovodi do stvaranja crnih slutnji o izgledima njene evropske integracije.

Ledi Ešton, novi šef spoljne politike EU je istakla Bosnu kao najnestabilniji ugao Evrope.

Autor je urednik Gardijana za Evropu

(Prevod sa engleskog: Vasilije Kleftakis)

http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/20/croatia-serbia-bosnia-balkans-conflicts