Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Predsednički izbori u Turskoj - čudni dani pred nama

Kan Erimtan   
četvrtak, 07. avgust 2014.

Umesto da počiva na solidarnosti i razumevanju, vlada Erdoganovog režima stalno pronalazi nove načine da protiv sebe okrene određene slojeve društva. Što se tiče alevita, naveća provokacija je bilo prošlo godišnje otvaranje trećeg mosta preko Bosfora.

 
Prenosimo

Balkanski trougao

Batić Bačević   
petak, 14. maj 2010.

Beograd i Sarajevo će se približavati brzinom kojom se Beograd bude udaljavao od Banjaluke. Tadić je ranije uspostavio solidne odnose sa Tihićem, čime je Silajdžića pred međunarodnom zajednicom označio kao lidera koji opstruiše regionalnu saradnju.

 
Politički život

Kako su prorežimski vlasnici privatizovanih medija za samo nekoliko dana povratili uloženi novac, i još zaradili

Dragana Čabarkapa, Jelena Vučićević   
sreda, 30. decembar 2015.

 Pozivamo Ustavni sud da što pre odluči o našem zahtevu za ocenu ustavnosti seta medijskih zakona.  To je jedini način da se zaustavi haos na medijskoj sceni i sve vrati u ustavne okvire. Verujemo i da će krivci za nastalu štetu po javni interes u oblasti informisanja snositi odgovornost.

 
Komentar dana

Odlazak „dragog vođe“

Aleksandar Kostić   
četvrtak, 29. decembar 2011.
Prelaz vlasti na novog lidera za sada teče glatko zbog podrške vojske, ali, obzirom da naslednik ima samo 28 godina, smatra se da za sada nije dovoljno moćan da konsoliduje vlast.
 
Kulturna politika

Halteri i "karovi" u kolevci srpske kulture

Srđan Damnjanović   
sreda, 27. februar 2008.
U čemu je kurcšlus između našeg važećeg kulturnog modela, čije je zakonito dete etnomuzika, a nezakonito ali omiljeno, turbo-folk? Kurcšlusa zapravo i nema, nego vlada redovno stanje.
 
Komentar dana

Kosovo i Palestina - imaju li nova priznanja Kosova smisla?

Nenad Antanasković   
ponedeljak, 09. januar 2012.

Iako između Kosova i Palestine ne može da se podvuče jasna paralela jer je Kosovo deo teritorije jedne priznate članice UN, a Palestina deo bivše mandatne teritorije, ipak je čitav niz sličnosti između Kosova i Palestine.

 
Kulturna politika

Srpski pseudograđanski narcizam

Saša Gajić   
utorak, 26. februar 2008.

Društveno-političke manifestacije narcističkog, pseudograđanskog pogleda na svet najčešće odišu, uprkos (a možda baš zahvaljujući) gordom individualizmu, autoritarnom svešću i ponašanjem koga oni kod drugih žele da vide i kritikuju, i kada ga ima i kada ga nema.

 
Savremeni svet

Može li Putin da opstane?

DŽordž Fridman   
četvrtak, 31. jul 2014.

Političari koji se preračunaju i loše upravljaju ne opstaju. Putin se preračunao u Ukrajini ne uspevši da anticipira pad saveznika, neuspevši efektivno da reaguje a zatim neuspevši da učini državni udar. Njegovo upravljanje ekonomijom, u najmanju ruku, u poslednje vreme nije bilo uzorno takođe.

 
Prenosimo

Zašto vas Evropa treba

Herman van Rompaj   
nedelja, 09. maj 2010.

Mi ne tražimo oduševljenje i da mašete evropskom zastavom, mi ne tražimo da se pridružite horskoj pesmi o miru. Voleli bismo da budete svesni da kada mi pregovaramo ili rešavamo svakodnevne krize, u igri je obično više od dogovora, više od krize.

 
Politički život

101 godina Niške deklaracije

Zlatko Bogatinovski   
nedelja, 20. decembar 2015.

Neposredan povod za napad Austrougarske na Srbiju je bilo ubistvo austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda 28. juna 1914. godine u Sarajevu. Samo mesec dana kasnije, 28. jula 1914. godine, Austrougarska je objavila rat Srbiji i – istog dana napala Beograd.

 
Komentar dana

Tužba Hrvatske i kontratužba Srbije za genocid

Milojko Budimir   
subota, 07. januar 2012.

Ako Hrvatska želi da postane ravnopravna članica EU, onda je za očekivati da vrati opljačkanu i uništenu imovinu svojim građanima srpske nacionalnosti, uspostavi iste standarde u suđenjima za ratne zločine, izvrši ekshumaciju i identifikaciju žrtava rata.

 
Kulturna politika

Knjige – Kultura i identitet: Pogled zdesna

Ivan Milenković   
ponedeljak, 24. mart 2008.

Knjiga Igora Ivanovića Kultura i identitet (pogled zdesna), koja se nedavno pojavila u izdanju "Nove srpske političke misli", krajnje je uputan vodič kroz ono što bi htelo da se (samo)legitimiše kao desna misao u Srbiji.

 
Savremeni svet

Povratak hladnog rata, demonizacija Putina i "pokušaj Libije u Rusiji"

Đorđe Milošević   
petak, 01. avgust 2014.

Država se mora angažovati u zaštiti predsednika Putina. Ne može se dozvoliti da se o ruskom predsedniku tako govori. Ruske novine ne objavljuju fotografije ubijene dece u Iraku i Libiji uz tekst da je njih ubio Toni Bler ili Dejvid Kameron.

 
Prenosimo

Zašto nisam za ulazak u NATO

Svetozar Stojanović   
petak, 14. maj 2010.

Sasvim nam je dovoljno Partnerstvo za mir sa NATO. Ako bismo postali članica NATO, ne bismo mogli da zadržimo tesne veze ni sa vrlo brojnom i značajnom grupacijom „nesvrstanih zemalja“. A ne bismo očuvali ni ugled zemlje koja principijelno učestvuje u mirovnim misijama UN.

 
Politički život

Idite na odmor, molimo vas!

Milanko Šekler   
petak, 01. januar 2016.

I šta svima njima sada znači što su toliko radili, kada su sada, tako narušenog zdravlja, i u godinama kada ih nijedan privatnik više neće zaposliti, ostali bez posla!

 
Prenosimo

Pouke surove istorije

Aleksandar Konuzin   
nedelja, 09. maj 2010.

Sa distance proteklih godina, pokušavamo da ocenimo istorijske uzroke događaja. Iznova tražimo odgovore na „prokleta pitanja“: koji su uzroci rata? Da li je svetski pokolj mogao da bude sprečen? Zašto je cena pobede (pri tome mislim i na svoju zemlju) bila tako visoka?

 
Politički život

Slučaj "Nedić" ili zakasnela doslednost Demokratske stranke

Marinko M. Vučinić   
petak, 25. decembar 2015.

Da li Demokratska stranka nastoji da na ovaj način širi svoj inače ograničeni koalicioni kapacietet obaćajući se tzv. građanski orijentisanim biračima koji predstavaljanju gro belih listića i neopredeljenih.

 
Komentar dana

Foklandi su "srce Britanije"

Mladen Đorđević   
ponedeljak, 02. januar 2012.
Argentina aktivno zahteva povratak Foklanda još od kraja Drugog svetskog rata, a svoje pravo temelji na argumentu da su u doba sticanja nezavisnosti 1811. ostrva bila pod njenim suverenitetom.
 
Kulturna politika

Saopštenje povodom samoproklamovane nezavisnosti Kosova

Srpsko filozofsko društvo   
sreda, 20. februar 2008.

Po svemu što je međunarodno-pravno relevantno, slučaj Kosova nije i ne može nikakav jedinstveni slučaj. Oni koji tvrde da je ovo jedinstven slučaj implicitno tvrde da Srbi i Albanci nisu ljudi pa se na njih ne odnosi ono što se odnosi na druge ljude.

 
Savremeni svet

Izveštaj iz Gaze

Stratfor   
četvrtak, 24. jul 2014.

Dok je bilo nekoliko javnih pokušaja pregovora između Hamasa i Izraela, većina pokušaja je bilo neuspešno, osude nasilja i pozivi na mirno rešenje su bili blaži nego obično. Turska i Katar su se takođe uključile u diskusiju o prekidu vatre zbog toga da ne bi Egipat ostao kao jedini posrednik.

 
<< Prva < Prethodna 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Sledeća > Poslednja >>

Strana 255 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner