петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Само смех Србина спасава > Аутопутем „Сава“ до „Београда на води“
Само смех Србина спасава

Аутопутем „Сава“ до „Београда на води“

PDF Штампа Ел. пошта
Богољуб Дражић   
субота, 21. март 2015.

„На иницијативу Владе Србије, постигнут је договор Србије, Словеније, Хрватске и БиХ да заједничким снагама започнемо изградњу регионалног аутопута трасом речног корита Саве до 'Београда на води'“, објавио је премијер Александар Вучић на ванредној конференцији за новинаре у Влади Србије.

Он је додао да ће представници власти у Београду, Љубљани, Загребу и Сарајеву ускоро потписати меморандум о исушивању реченог корита Саве, како би се створили предуслови за припрему речног корита за постављање првог слоја асфалта.

„Предност овог пројекта је у чињеници да су сви имовинско-правни односи дуж будућег аутопута 'Сава' већ решени, тако да, после исушивања реке, радови могу одмах да почну. За реализацију овог историјског пројекта наше четири земље велики кредит даће УАЕ, што је наш велики пријатељ шеик Мухамед бин Зајед ал Нахјан сам предложио чим сам му све укратко објаснио. Овим пројектом наше четири земље трајно ће бити асфалтирана и стабилност у региону“, истакао је премијер, а затим дао реч министру за ванредне ситуације Велимиру Илићу, који је задужен за оперативни план припреме за изградњу аутопута „Сава“.

„Ово је заиста једна ванредна ситуација, јер исушивање речног корита Саве подразумева преусмеравање Дрине и других Савиних притока у приобална подручја, а и шире. Наравно, тај план преусмеравања притока усаглашен је такође на регионалном нивоу, пошто свака притока мора бити прво преусмерена даље од Саве, да би Сава престала да прима воду из притока. Е, тада ће у савском кориту остати само једна као дугуљаста барица, коју ћемо онда лако исушити“, објаснио је министар Илић.

Одговарајући на бројна новинарска питања о детаљима плана за преусмеравање притока Саве, министар Илић изнео је део плана на примеру реке Дрине.

„Врло једноставно, скоро сву воду из Дрине ћемо излити на наше плодне оранице, с обе стране, чиме ћемо у старту решити проблем наводњавања, а решити се проблема плављења. Пошто је ту реч о великим количинама воде, видећемо прво шта ће од тога отићи у земљу. А затим ћемо све оранице на којима се задржи сва остала вода, као и дно дринског корита са оно мало воде што остане - претворити у велике плантаже пиринча. Лично сам предложио да тај пројекат назовемо 'Србија на пиринчу и води'. Пошто имамо обећања да ће то исто бити учињено и са свим другим притокама Саве у Словенији, БиХ и Хрватској, то онда значи да ће све четири наше земље у будућности имати предуслове да, по систему ' четири у један',  постану највећи произвођач пиринча у Европи. Притом имам у виду ово глобално загревање, то јест да ћемо у будућности сви имати све више температуре, а што погодује добром роду пиринча“, констатовао је Илић.

На новинарско питање како у Бриселу гледају на овај историјски регионални пројекат, премијер Вучић се чисто мало љутнуо. „Не мислите ваљда да нисмо добили подршку од наших европских пријатеља?! Одмах ћу вам рећи: били су пријатно изненађени нашом ингениозношћу и обећали су сву подршку, јер је и њима стало да се до 'Београда на води' дође што бржим путем. А показали су велико интересовање и за ове компаративне предности у пољопривреди о којима је малопре говорио министар Илић“, рекао је премијер Вучић.

Одговарајући на бројна питања о томе како су текли преговори представника четири земље о изградњи аутопута „Сава“, премијер је открио да су једино представници Словеније били помало резервисани према том пројекту, али само на почетку.

„Наши пријатељи у Љубљани су се у почетку мало нећкали, што је разумљиво, јер код њих настаје река Сава, као што знате, спајањем речица Саве Бохињке и Саве Долинке. Они треба да издвоје не баш мала средства за исушивање те две речице или њихово преусмеравање, па смо им понудили удео у изградњи 'Београда на води' сразмеран њиховом улагању у том гашењу Саве на самом извору. Наши словеначки пријатељи убрзо су прихватили нашу несебичну понуду и ја сам им на томе захвалан. Тако да су сада створене све претпоставке за историјски успех пројекта какав још није виђен на нашим просторима“, закључио је премијер Вучић.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер