недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Бундестаг и БНД различито о обарању малезијског авиона над Украјином
Савремени свет

Бундестаг и БНД различито о обарању малезијског авиона над Украјином

PDF Штампа Ел. пошта
Рајко Буквић   
четвртак, 04. децембар 2014.

Осмог октобра председник БНД Герхард Шиндлер, иступајући пред парламентарном комисијом, изјавио је да његова обавештајна служба располаже доказима да проруски сепаратисти сносе одговорност за обарање малезијског „боинга“ на истоку Украјине. Наводно, постоје фотографије и снимци са спутњикâ који потврђују да је он био погођен системом „Бук”. О томе обавештава недељник Шпигл од 20. октобра.

Али, нови подаци о катастрофи оповргавају ту хипотезу. При томе, информација је стигла одонуд откуда је нико није очекивао – из немачког Бундестага. На његовом сајту (http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/18/025/1802521.pdf) објављен је меморандум с подацима о томе да авион МН17 нипошто није био оборен ракетом „бук”, коју су лансирали „проруски сепаратисти”, како је раније тврдио Запад, већ ракетом противавионско-ракетног комплекса С-125 (по класификацији НАТО — SA-3). То је стари совјетски комплекс, који је у Русији одавно избачен из наоружања и замењен С-300. Истина, он до данас постоји у армијама бившег Савеза, укључујући Украјину.

У модернизованој варијанти С-125 „печора” још увек се извози у низ иностраних земаља. Комплекс поседује добре бојне карактеристике, за време рата у Југославији управо њиме је био оборен хваљени амерички невидљиви авион F-117, што су САД биле принуђене да признају.

Али, у каквој се вези тај комплекс помиње у меморандуму Бундестага? Овај осмострани документ с потписом државног секретара (заменика министра) иностраних послова Маркуса Едерера немачко МИП упутило је у Бундестаг још 5. септембра, иако је он био објављен нешто касније. Гласних изјава за штампу тим поводом није било. Очевидно, како сматра немачки политиколог Крет Мајер, да се не би привлачила претерана пажња к документу.

Фактички овај меморандум постао је изнуђени одговор спољнополитичког ресора Немачке на тражење „леве партије” – водеће опозиционе снаге земље. У вези с катастрофом МН17 „леви” су се посебно интересовали код владе какве податке она поседује поводом околности пада „боинга” на небу изнад Донбаса?

Влада је у одговору саопштила да располаже записима преговора у ваздуху, али да не може да их објави без сагласности Холандије, која одговара за истрагу, али је при томе изјавила: „Код федералне владе нема потврђених података о томе да је МН17 био оборен противваздушном ракетом” – иако је, као што знамо, Запад од самог почетка јединодушно тврдио да је авион уништен „Бук”-ом „проруских сепаратиста”.

Даље је још интересантније: у документу се говори да су се 17. јула у ваздушном простору Пољске и Румуније налазила два обавештајна авиона НАТО-а AWACS, који су пратили све што се дешавало у Украјини, између осталог рад система ПВО, укључујући њихове радаре. Из документа следи да су „оба авиона AWACS фиксирала сигнале система ПВО, идентификованог као ЗРК „земља-ваздух” SA-3, као и сигнал од другог радарског уређаја који није могао да буде идентификован”.

Шта је SA-3, не објашњава се (и то једва да је случајно). Ипак, специјалистима је познато да је SA-3 по класификацији НАТО – управо ЗРК С-125, а уопште не „бук”, на чијем коришћењу су засноване све оптужбе против Русије, као и фалсификати СБУ, попут оног којег је другог дана после катастрофе на интернет поставио украјински министар Аваков.

Узгред, споља комплекси „бук” и С-125 апсолутно нису слични. „Бук је самоходни уређај, који подсећа на тенк. С-125 – ЗРК учвршћен је на стационарном лафету (касније се појавила модификација на транспортеру), обично с четири ракете.

Њихову суштинску разлику западни СМИ се труде да не истичу. На пример, немачки ТВ каналn-tv саопштио је да је аутоматски распознајући сигнал од С-125 тобоже могуће побркати с „буком”. Истина, у само једном случају: ако код „бука” није активиран систем радарског навођења на циљ. Преводећи на језик лаика, то значи: ако пуца било куда, без разлике.

Ипак, сваки војник ће вам потврдити да је без коришћења радара апсолутно немогуће са земље погодити циљ на висини од 10.000 метара. Из свега тога немачки политиколог Крет Мајер изводи закључак да саопштење његове владе фактички оповргава оптужбе на адресу ополченаца, који су наводно „буком” срушили МН17.

До истог закључка долази и депутат немачких „левих” Александер Ној: „Нема никаквих доказа, како је и ко срушио МН17. Одговор владе оштро противречи оптужбама које Немачка и њени западни партнери подижу против Русије и против устаника, који су тобоже срушили авион. Њих оптужују за то на основу дивљих претпоставки, предрасуда и пре свега политичких интереса уперених против Русије. Оптужбе не издржавају никакву критику с правне тачке гледишта. И на основи тих недоказаних прекора против Русије се прихватају санкције”.

Питање је само то, да ли ће пожелети да те нове податке, објављене на сајту Бундестага, „виде” у Вашингтону, или ће претпоставити да их игноришу исто онако као и апсолутно убедљиве факте руског Генштаба, које су руска војна лица изнела већ трећи дан после трагедије.

Факти указују на то да ток истраге катастрофе „боинга” не може да буде назван нормалним. Претходна саопштења експерата опиру се на слике. Чак и сада, када у Украјини влада релативно војно примирје, међународни експерти не журе на место пада авиона. Малезијски представници не искључују да ће истрага, можда, бити одложена до пролећа следеће године. Шта тамо могу да нађу експерти после снежне зиме, остаје само да се нагађа.

Без сумње, у рејону пада „боинга” – након што га је украјинска армија током месец и по дана подвргавала гранатирању из уређаја „град” и „ураган” – могуће је пронаћи шта год је потребно. Али, ево, одговора на питање руског министарства одбране, какви су украјински ракетни системи били активирани тог дана и зашто је запис преговора украјинских диспечера с екипажом „боинга” до данас недоступан, одговора као што није било тако га и нема. Изгледа да осим Русије нико није заинтересован за откривање истине.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер