Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Direktor MMF-a istupio protiv postojećeg sistema i sada je uhapšen
Savremeni svet

Direktor MMF-a istupio protiv postojećeg sistema i sada je uhapšen

PDF Štampa El. pošta
Andrej Vadžra   
utorak, 17. maj 2011.

Kako saopštava New York Times, juče je u Njujorku, po optužbi za seksualno napastvovanje, uhapšen direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan.

Novine pišu da je Stros-Kan uhapšen u vezi sa izjavom sobarice iz hotela Sofitel u Njujorku. Ona tvrdi da je 62-godišnji činovnik skočio na nju, bacio je na krevet, a potom prinudio na oralni seks. Posle toga, on je sobaricu pustio i krenuo na aerodrom, dok je ona otišla pravo u policiju.

Associeted Press saopštava da Stros-Kan nije optužen, već ga danas saslušava policija.

Direktor MMF-a imao je i ranije seksualne skandale. Novinari su 2008. godine, saznali za vezu Stros-Kana sa Piroškom Nađ – šeficom predstavništva MMF-a u Africi. Kasnije je direktor MMF-a izjavio da žali zbog svoje veze, nazvavši je „greškom“.

Osim toga, Stros-Kana su takođe optuživali i za luksuzan način života. Na primer, list „Frans soar“ saopštio je svojim čitaocima da Stros-Kanu šije odela krojač američkog predsednika, poznat kao „pariski DŽordž“. Među njegovim klijentima je i Barak Obama, a odela koštaju od sedam do trideset pet hiljada evra. U vezi sa tom optužbom, kako saopštava agencija Frans pres, Stros-Kan je čak nameravao da tuži sudu list „Frans soar“ za klevetu.

Interesantno je da je Stros-Kan lider Socijalističke partije Francuske. Prema ispitivanjima javnog mnenja, on je jedan od najpopularnijih političara u zemlji i može postati moćan suparnik sadašnjem predsedniku Francuske Nikoli Sarkoziju koji ide na drugi mandat. Ali, čak ni to nije najinteresantnije. Stros-Kan veoma smeta ne samo Sarkoziju, već osobama čija je moć u poređenju sa Sarkozijevom tolika da vlast francuskog predsednika izgleda smešno.

Kako sam već pisao 3. 4. 2011. godine, na godišnjem zasedanju MMF-a i Svetske banke, Dominik Stros-Kan je istupio sa konceptualnim jednoiposatnim govorom, koji je proizveo efekat eksplodirane bombe.

U suštini, u njemu, on je izazvao postojeći svetski politički i ekonomski sistem, izjavivši da se „Vašingtonski konsenzus sa njegovim pojednostavljenim ekonomskim predstavama i receptima srušio u vreme krize svetske ekonomije i da je ostao pozadi“. Po njegovom mišljenju, upravo stremljenje država ka postizanju niskog budžetskog deficita, burnog ekonomskog rasta, slobodnog i ničim kontrolisanog finansijskog tržišta i liberalnih poreza, dovelo je do svetske finansijsko-ekonomske krize. Sa stanovišta Dominika Stros-Kana, zarad prevladavanja neodređenosti postkriznog sveta, neophodno je stvoriti nove principe ekonomske i socijalne politike, kako za svetsku zajednicu, tako i za svaku posebnu državu.

U stvari, direktor MMF-a dozvolio je sebi na samo da posumnja u efikasnost i pravičnost postojećeg finansijsko-ekonomskog sistema, već je i pozvao da se on skrši. Ako slična oficijalna izjava predstavlja ličnu inicijativu Stros-Kana, ona nije mogla da ostane nekažnjena – pa on je zamahnuo na postojeći svetski sistem vlasti i bogatstva vladajuće transnacionalne elite.

S obzirom na prethodni seks-skandal, diskreditovati Stros-Kana u očima javnosti, a zatim prosto „zatvoriti“, na osnovu vrlo modernog na Zapadu paragrafa o seksualnom napastvovanju i silovanju (ako se sećate, DŽulijana Asanža, koji je stvorio WikiLeaks, pokušavaju „zatvoriti“ takođe zbog silovanja) ne predstavlja veliki problem. Za tako nešto, uvek će se pronaći sobarica.

Izvor: http://www.odnako.org/blogs/show_10649/

Preveo Nebojša Vuković