понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Јордан – Мажино линија против Исламске државе
Савремени свет

Јордан – Мажино линија против Исламске државе

PDF Штампа Ел. пошта
Елизабета Бурба   
петак, 09. октобар 2015.

Сувејда је пољопривредна варошица на југу Сирије, да сада позната по античкој Дионизији. Последњих дана, она је међутим добила кључну улогу на међународној шаховској табли. На граници са Јорданом, ово упориште Друза у Сирији суочава се са напредовањем Исламске државе. Духовни лидер Друза у Израелу упутио је 6. септембра апел за помоћ – ако је црне заставе освоје, биће угрожене границе са Јорданом и Израелом. Шеик Мауфак Тарик грми: ,,Сувејда је последња препрека која их одваја од Исламске државе.“

Али, док мало ко сматра да је Израел (у овом моменту) на нишану калифата, распрострањено је мишљење да је следећи циљ Исламске државе Јордан, који је у првим редовима међународне коалиције против ње. Јордан је како стратегијски, тако и симболички циљ – хашемитско краљевство је геополитичко раскршће и неспорни прозападни бастион на арапском Блиском истоку.

Упозорења лансирају најразличитији гласови – од израелског сајта Дебка до јорданских медија, од либанског званичника Фуада ел Сувадија до јорданског аналитичара Ораиба ел Рантавија, од америчких функционера до високих јорданских званичника.

Да би се схватила величина ове претње, спровели смо једно истраживање на Блиском истоку, тражећи објашњења од јорданских и израелских извора. ,,Анализирајући последње прогласе Исламске државе, рекла бих – да, моја земља је на нишану“, објашњава из Амана Еман Акоур, списатељица и новинарка јорданске телевизије. ,,Ради се о групи која је одувек показивала велики интерес за Јордан, и вероватно да их ка том правцу гура то што виде у Јордану интегрални део свог животног простора“.

Са друге стране границе, на универзитету у Тел Авиву, професор Узи Раби то потврђује. ,,Египат, Израел, земље Залива, Европа и Сједињене Државе знају да је опстанак хашемитске монархије гаранција да Исламска држава неће начинити још један пробој даље“, објашњава директор Центра за блискоисточне студије Моше Дајан. ,,Због тога подржавају краља, интелигентног и мудрог човека, са логистиком и свим другим средствима.“ Нечувене речи од стране једног Израелца – Јордан и Израел су били у рату од 1948. до 1994. године, и такође, у скорије време, сигурно да нису били пријатељи. Али Исламска држава је промешала карте на Блиском истоку.

Да би се ојачала нова Мажино линија против Исламске државе, мобилишу се снаге пола света. И не само логистички. Оно што професор Раби еуфемистички дефинише као ,,друга средства“ јесу 12 дронова Heron TP, и 16 јуришних хеликоптера BellAH-1E/FCobra; дронове је Израел продао, а хеликоптере уступио Јордану. И не само то. Крајем августа, десет израелских посада авиона F-15 окончало је заједничку вежбу Red Flag у америчкој бази Нелис у Невади, у којој су такође учествовали и јордански пилоти. Израелске летелице су биле снабдеване у лету више пута, док су се кретале у САД да би учествовале на маневрима.

Према открићима сајта Foxtrot Alpha, током летења, Израелци су такође снабдевали и јорданске летелице. На различитим блискоисточним сајтовима, појавила се непотврђена вест о заједничкој израелско-јорданској команди која би руководила ваздушном кампањом против Исламске државе из једне базе на северу Јордана. ,,Постоји нека врста сарадње“ објашњава Еман Акоур. ,,Није случајно да Израел, пошто Исламска држава напредује, гради ограду дуж границе са Јорданом“.

,,Претња Исламске државе зближила је Јордан, Египат и Израел“ – гласи наслов у израелском листу Харец. Приближавање није само војно. У априлу, влада је одобрила споразум са трајањем од 15 година, који предвиђа извоз гаса са израелског налазишта Тамар двема јорданским компанијама. ,,Исламска држава би хтела да дође до мора, или преко Сирије или преко Јордана“, објашњава професор Раби. ,,И није тајна да у Јордану већ постоје језгра Исламске државе. Чињеница да се она већ приближила колико Источној обали (Трансјорданији, прим. прев.) толико и Западној обали, значи да она утиче на Палестинце (што се већ потврдило у Гази).

Исламска држава представља изазов не само за ПЛО, већ и за Хамас и за све остале. Сада је већ опште мишљење да би уместо решавања проблема Сирије и Ирака (за мене нерешиви), било много боље бити близак хашемитској краљевини, која је једна врста стражара, бедема против Исламске државе. Од ње зависи судбина целог Блиског истока“.

Језгра Исламске државе у Јордану? ,,Пре бих говорила о поборницима него о правим члановима“, појашњава Еман Акоур. ,,Не намеравам да кажем како у Јордану нема особа које су лојалне Исламској држави, или које верују у њен идеал. Њих има, али не представљају компактан блок“. Према Наами Авиаду, вишем аналитичару Центра за политичка истраживања Министарства спољних послова у Јерусалиму, ,,Јордан је већ на мапи Исламске државе. И последњих шест месеци трпи серију територијалних претњи. Даеш, како се каже на арапском, присутан је на северу земље око Мана, Ирбида и Ел Мафрака. Постоје и бедуинска племена у најсиромашнијим и најнеразвијеним областима, која подржавају калифат јер сматрају да краљ није довољно муслиман“.

Из Амана, Еман Акоур подвлачи ,,како у стварности постоје области на југу земље, где бораве бедуинска племена, која су изразила верност Исламској држави. Крајем 2014. године, кружиле су слике по интернету и медијима на којима су поборници ИД са натписима – поредак Исламске државе у Ираку и Леванту – Ман, Јордан или победа за Исламску државу. Ипак, сва јорданска племена су апсолутно верна краљу Абдулаху II“. Пре годину дана, према истраживању Центра за стратегијске студије унивезитета у Јордану, свега 62% Јорданаца сматрало је да је Исламска држава терористичка организација. Двадесет један јордански парламентарац је стао иза документа који позива да се одбије учешће у међународној коалицији. Они кажу ,,ово није наш рат“, подсећа Еман Акоур, ,,мада се Аман налази на свега 90 минута аутом од границе са Сиријом“.

Све се изменило након егзекуције пилота Моата Касабеха, којег је заробила Исламска држава 24. децембра 2014. године и спалила 3. јануара. Видео-снимак варварског убиства узнемирио је јорданско јавно мњење, која се збило око краља. ,,Јордан је повећао своје ваздушне нападе. Фотографија краља у војној униформи, стекла је подршку у земљи и на Западу. Био је то моменат великог националног консензуса“, подсећа јорданска новинарка. Исто тако, присталице калифата су хапшене, затваране, осуђене на смрт, вешане...

Ипак, Исламска држава није нестала. ,,Према нашим проценама, у Јордану постоји око „2-3 хиљаде особа које се јасно поистовећују са Исламском државом“, објашњава професор Раби. Али, ,,Исламска држава се не мери само кроз број бораца – постоји активност на Твитеру, Фејсбуку и другим социјалним мрежама. У суштини, ситуација је веома магловита. Не треба заборавити да у Јордану такође постоје и Ал Каида и Муслиманска браћа. Због свих ових разлога можемо рећи да је Јордан на ивици амбиса. Али, краљ то схвата и чини све могуће напоре да постигне споразум са многим сегментима становништва. Треба сачекати и видети шта ће се десити, али подсетимо се и на то да у Јордану такође борави преко милион избеглица. Са свим осталим то представља рецепт за велики хаос“.

Један функционер министарства спољних послова у Јерусалиму, појашњава - ,,не назирем ризик скоре инвазије Јордана, такође и због тога што би у том случају интервенисале многе земље попут Израела, Саудијске Арабије и Запада. Више видим ризик у унутрашњој радикализацији“. И управо на будућност хашемитске краљевине, професор Раби гледа у црним тоновима - ,,веома сам песимистичан. Сматрам да ће Јордан, не ускоро, већ на средњи рок, да плати цену ове експлозивне ситуације. Можда, у најгорем сценарију, преко обарања краљевске породице“.

Превео са италијанског: Небојша Вуковић

Извор: http://www.panorama.it/news/esteri/giordania-la-linea-maginot-anti-isis/

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер