понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > НАТО формира флоту у Црном мору - планови препуни ризика
Савремени свет

НАТО формира флоту у Црном мору - планови препуни ризика

PDF Штампа Ел. пошта
Дмитри Седов   
среда, 11. мај 2016.

(Фонд стратешке културе)

Коначно је постало јасно шта би свет требао да очекује од НАТО самитамж, који ће бити одржан у Варшави 8. и 9. јула. Сумирајући ствари, јасно је да се Алијанса креће ка истоку. Планира да створи Црноморску „савезничку флоту“. То би требало брзо да се учини, главне снаге би требало да буду формиране у јулу. 

Идеју је изложио румунски председник Клаус Јоханис, који највероватније жели да остави историјско наслеђе. „Савезничка флота“ биће сачињена од ратних бродова из Немачке, Италије, Турске и Сједињених Држава. Тренутно црноморска НАТО пловила улазе у Црно море само током вежби. Бродови из Румуније, Бугарске, Украјине и Грузије могу да се придруже снагама на трајној основи. 

Монтрокс конвенција из 1936. регулише транзит борбених бродова. Документ забрањује спољним морнарицама приступ Турском мореузу и Црном мору на 21 дан по броду и максималну агрегатну тонажу од 45000 тона, с тим да ниједно пловило не сме бити теже од 15000 тона.

Државе које не излазе на Црно море морају такође да дају Турској обавештење 15 дана пре него што пошаљу ратне бродове кроз мореуз.

На овај међународни закон данас се не гледа стриктно, тако да овај проблем може бити решен. Али за какву мисију су предвиђене нове НАТО снаге у Црном мору?

Мало мање од неколико година Вашингтон и Брисел су имали планове да учине Севастопољ НАТО поморском базом. Много векова град је служио као испостава у заштити полуострва. Након што је Крим присаједињен с Русијом, Севастопољ је постао утврђена област са интегрисаном командом и контролом, обавештајним и извиђачким капацитетима, противваздушним, противповршинским бродова и противподморничким капацитетима.

Реунификација Севастопоља са Русијом била је велика фрустрација за НАТО планере. Сада су почели да кувају мере за одмазду. „Савезничка флота“ јесте елемент ширих стратешких планова. Неколико бродова не могу да промене равнотежу моћи у Црном мору.

Ни амерички ни румунски површински бродови ни украјинска фрегата "Хетман Сахајдачни", праћена гуменим чамцима, или немачке конвенционалне подморнице не представљају претњу Севастопољу. Али то се може изменити у будућности. Монтрокс конвенција може бити промењена (или нарушена), на јавно мњење се може утицати, а демократски парламенти могу бити убеђени да дозволе премештај ради стварања заиста јаке морнаричке силе на Црном мору са Одесом као својом матичном базом. Лука се може унапредити да прими велике поморске снаге.

Онда ће ситуација ескалирати као у данима Хладног рата. Статус Украјине вођене Петром Порошенком ће се изменити уколико председник још увек буде остао на власти, а "Хетман Сахајдачни" још увек буде пловио. Порошенко је срећан. Он нестрпљиво ишчекује јулски НАТО самит. Догађаји ултимативно могу скренути од оног што је остало од „детенте“, „ресет“ итд. и доведу свет уназад до дана бескомпромисног обостраног засигурног уништења.

Са енглеског превео Владимир Јевтић

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер