Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Nema svetskog mira bez stabilnog Balkana
Savremeni svet

Nema svetskog mira bez stabilnog Balkana

PDF Štampa El. pošta
Redžep Tajip Erdogan   
nedelja, 23. januar 2011.

(Danas, 24.12.2010)

Turska je ostavila pečat kao jedna od najuticajnijih država ne samo u 2010, već i u prvoj deceniji trećeg milenijuma. Geopolitički položaj, bogato kulturno nasleđe, obrazovano mlado stanovništvo, demokratija koja postaje sve snažnija, ekonomija u usponu, kao i konstruktivna spoljna politika čine našu zemlju veoma značajnim delom sveta.

Koristeći sva sredstva koja ima na raspolaganju, Turska doprinosi regionalnoj stabilnosti i miru, zalažući se globalni red, utemeljen na pravdi, jednakosti i transparentnosti. Kao sila u usponu, Turska će nastaviti da koristi svoje potencijale i, istovremeno, daje doprinos globalnom miru.

Turska nastoji da doprinese uspostavljanju regionalnog i globalnog mira sprovođenjem demokratskih reformi na domaćem terenu i vođenjem dosledne spoljne politike.

Zbog haotičnih uslova koji su zavladali posle hladnog rata, građanski ratovi, proizvodnja nuklearnog naoružanja i trgovina ljudima postali su hronični problemi. Mada globalizacija nudi nove šanse, u isti mah predstavlja „okidač“ za nove globalne probleme. Stoga, nije moguće održati postojeću situaciju čiju okosnicu predstavlja pogrešna ideja o odnosima „centra i periferije“, što predstavlja uzrok predrasuda i nejednakosti.

Turska nastoji da doprinese uspostavljanju regionalnog i globalnog mira sprovođenjem demokratskih reformi na domaćem terenu i vođenjem dosledne spoljne politike. Kao članica NATO, Turska teži da se pridruži EU i uspostavi dobre odnose sa južnim i istočnim susedima. Spremnost naše države da sarađuje i sa Istokom i sa Zapadom nije ni paradoksalna ni nedosledna, već zahvaljujući geopolitičkom položaju predstavlja prednost za region.

Malo je država koje mogu da odigraju tako značajnu ulogu. Turska predstavlja novu sintezu zahvaljujući sposobnosti da poveže raznolike osobine i istorije. Turska je u stanju da prevaziđe dihotomije Istok - Zapad, Evropa - Bliski istok, Sever - Jug. Nesumnjivo, to predstavlja preduslov da ostavimo po strani nesuglasice, konflikte i strahove.

Turska nastoji da doprinese uspostavljanju regionalnog i globalnog mira sprovođenjem demokratskih reformi na domaćem terenu i vođenjem dosledne spoljne politike.

Oni koji vide svet kroz stare „naočari“ nisu u stanju da razumeju sve veće angažovanje Turske i njen dinamizam. Ali, situacija koja vlada u 21. veku zahteva sveobuhvatnu političku perspektivu. Turska vodi proaktivnu spoljnu politiku, koja se proteže od Balkana do Bliskog istoka i Kavkaza, na prostoru koji predstavlja njeno prirodno i istorijsko okruženje, budući da su kulturne i istorijske veze s ljudima s tog područja duboke i predstavljaju osnovu regionalnog mira.

Turska ne može da ostane ravnodušna, jer je u centru tog prostora. Istorija pokazuje da nije moguće uspostaviti i očuvati globalni mir bez mira i stabilnosti na Balkanu i Bliskom istoku. Stoga, naša država vodi konstruktivnu spoljnu politiku, čija obeležja predstavljaju koncepti poput zajedničkog života, nauke, umetnosti, kulture i civilizacije.

Zahvaljujući naporima koje smo nedavno preduzeli, zaceljuju se rane u Bosni, što omogućava uspostavljanje mira i stabilnosti između naroda Balkana. Angažujemo se na sprečavanju ratova na Bliskom istoku i ulažemo veliki trud da se problem u vezi s nuklearnim programom Irana reši mirno.

Doprinosimo uspostavljanju političke stabilnosti u Iraku i pomažemo misiji NATO u Avganistanu. Što je još značajnije, Turska se snažno zalaže za formiranje nezavisne i održive palestinske države, zbog čega je stekla naklonost prijatelja i sa Zapada i sa Istoka. Turska vodi politiku koja predstavlja „glas razuma“ na Bliskom istoku, i teži „uklanjanju“ veštačkih granica i zidova između naroda u regionu. Želimo da živimo na prostoru gde se poštuje dostojanstvo svakog čoveka.

Znamo da nije moguće očuvati globalni mir bez uspostavljanja održivog mira na Bliskom istoku, što uključuje rešavanje palestinskog pitanja, zbog čega apelujemo na Izrael i druge države koje učestvuju u pregovaračkom procesu da pronađu konstruktivno rešenje. Španski premijer Hose Luis Rodriges Sapatero i ja pokrenuli smo inicijativu o „Savezu civilizacija“ koji se temelji na zamisli da istorijske, kulturne i verske razlike ne predstavljaju razlog za konflikt.

Snažno se protivimo diskriminaciji bilo koje društvene zajednice, religije, verske grupe, kulture ili države. Smatram da antisemitizam, islamofobija i predrasude prema hrišćanstvu predstavljaju zločin protiv čovečnosti.

Snažno se protivimo diskriminaciji bilo koje društvene zajednice, religije, verske grupe, kulture ili države. Smatram da antisemitizam, islamofobija i predrasude prema hrišćanstvu predstavljaju zločin protiv čovečnosti.

Svi navedeni kvaliteti učinili su da Turska postane privlačna za poslovne ljude, medije, umetnike, diplomate, studente iz različitih delova sveta. Štaviše, koncept „meke sile“ predstavlja jedno od najznačajnijih obeležja naše države i nastavićemo da koristimo taj metod da bismo unapredili regionalni i globalni mir.