Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Turska ljuta zbog francusko-nemačkog protivljenja proširenju EU
Savremeni svet

Turska ljuta zbog francusko-nemačkog protivljenja proširenju EU

PDF Štampa El. pošta
Elica Vučeva   
utorak, 19. maj 2009.

(EUObserver, 18.5.2009)

Turski predsednik Abdulah Gul je rekao da je Turskoj bilo obećano da će jednog dana ući u Evropsku uniju (EU), a da nedavne izjave nekih država-članica „narušavaju“ taj sporazum.

Agencija AFP je javila da je gospodin Gul, na marginama svoje zvanične posete Siriji (u nedelju, 17. maja), rekao: „[Države članice] EU su donele jednoglasnu odluku da započnu pregovore sa Turskom“ koji će dovesti do njenog ulaska u EU.

„Bilo kakva diskusija o tome bila bi ravna narušavanju odluka EU i značila bi da odluka o započinjanju pregovora sa Turskom nije bila iskrena, a da su šefovi država doneli odluku koja nije odražavala njihove namere.“

Gospodin Gul je dodao: „To bi bilo neprihvatljivo“.

Primedbe turskog predsednika su usledile posle ponavljanih izjava vođa Francuske i Nemačke – predsednika Nikole Sarkozija i kancelarke Angele Merkel, kojima se ovi protive ulasku Turske u EU.

Gospodin Sarkozi je često izjavljivao da Turska ne spada u Evropu, a ranije, ovog meseca, kazao je da EU treba da prestane sa davanjem uzaludnih obećanja Ankari i da joj umesto toga ponudi „privilegovano partnerstvo“.

Što se gospođe Merkel tiče, ona je pre nedelju dana na sastanku sa g. Sarkozijem takođe kazala da EU ne može „prihvatati svakoga za punopravnog člana.“

„Naš zajednički stav je: privilegovano partnerstvo Turskoj, ali ne i punopravno članstvo“, potvrdila je.

Pored  g. Gula, i niz visokih turskih političara, kao i turski premijer Redžep Tajip Erdogan reagovali su na nedavne francuske i nemačke izjave, nazivajući ih „nesretnim“

Kako je današnji list „Zaman“ objavio, g-din Erdogan je tokom posete Varšavi, prošlog četvrtka (14. maja) rekao: „Ja uvek izjavljujem: `Utakmica je započeta, igramo je, a pravila se menjaju u toku meča.` To je neprihvatljivo, publika će vas ismejati.“

Prethodnog dana, novi turski ministar spoljnih poslova, Ahmet Davutoglu, je u Stokholmu izjavio: „Ili ćemo postati punopravni član EU, ili uopšte nećemo postati njen član.“

Neke države-članice, kao Velika Britanija, Portugalija i Poljska, stale su na stranu Turske, zahtevajući da se EU pridržava svojih obaveza.

Posle sastanka sa g. Erdoganom u Varšavi, poljski premijer Donald Tusk je kazao: „Poljska će biti predvodnik u podsećanju naših EU partnera da ranije niko nije govorio o dodatnim uslovima za ulazak Turske u EU“, dodavši: „EU je [za članstvo] postavila određene uslove i posle njihovog ispunjenja pozitivna odluka treba da bude automatska.“

Turska, evroazijska zemlja sa oko 70 miliona stanovnika, podnela je zahtev za učlanjenje u EU 1987. godine, a status kandidata je dobila tek 1999. godine. Pregovore za učlanjenje je sa EU započela oktobra 2005. godine, ali oni sporo napreduju. Pregovori o uslovima za učlanjenje  su započeti o samo 10 poglavlja (ceo paket uslova sadrži 35 poglavlja). Do sada su uspešno završeni pregovori o samo jednom poglavlju.