недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вуковар – једна недовршена прича

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 13 новембар 2008 18:13
marko krunic
jna je branila ustav koji je doneo josip broz tito.oni su bili duzni da brane avnojske granice i obecavali srbe da nece biti ponavljane 1941 godine.njihova garancija je vredila absolutno nista,i nova generacija srba su platili svojim glavama zato sto su lakoverno verovali u komunistickim bajkama.oni su betonirali srpske jame da bi minimizirali hrvatske zlocine u 1945 i nije cudno da su isto to radili u 1991
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 13 новембар 2008 20:33
Nikola, o.p....
Jedno pitanje: Da li je autor video na šta je ličio taj grad nakon "oslobođenja"? To je bila posledica "selektivnog" bombardovanja od strane JNA, koja je bombardovala samo petkom u 17:30h., između čajanke i dnevnika RTS1. Potpuni je apsurd tvrdnja autora da "...тако да систем краткорочног масовног бомбардовања града од тешке артиљерије ЈНА у циљу сламања отпора његових бранилаца једноставно није долазио у обзир, већ је пешадија морала предузети стратегију дугих борби за сваку кућу и улицу уз рационалну подршку артиљерије и пре свега тенкова." Smeh! Bombardovanje grada je trajalo tokom cele opsade, i bilo je kombinovano sa forsiranjem tenkova preko Trpinjske ceste, koja, gle čuda, dobi naziv "groblje tenkova". Zašto? Zato što su zenge iz podruma raketnim bacačima gađale prvi i poslednji tenk u koloni, a ovi između šta urade...obično nisu uradili ništa, jer su bili namamljeni unutar naselja, a ko je ikada video tenk zna da je najveća glupost na svetu pustiti tenk među zgrade/kuće. POsebno u totalno razrušenom gradu! On ovom nategnutom pričom brani još nategnutiju konstrukciju o "taocima" u podrumima i sličnо. Ne znam zašto je sramota reći da se ne može jednako motivisano i efikasno voditi rat u svom dvorištu, čije god to dvorište bilo, posebno kada te napada vojna sila koja je klasičan tigar od papira. Dr. asistentu bih poručio da će naći više Srba i nehrvata koji su se borili uz rame sa "braniteljima"(oko 20% ljudstva) nego onih koji su bili "taoci" zengi. Razlozi žrtava u Vukovaru, pre svega civila, je nesposobnost jugoslovenskog vojnog vrha, koji je zadrigao i masan, više voleo da puca sa distance 90 dana, nego da napadne simultano iz više pravaca grad koji brani 3.000 ljudi, naoružani lakim pešadijskim naoružanjem i ručnim bacačima. Kada je potonje izvedeno, grad je pao...Smatram da bi bilo bolje to tumačiti sa stanovišta vojne taktike, a ne falsifikovati istoriju. Toliko, N.
Препоруке:
0
0
3 петак, 14 новембар 2008 09:24
Владислав Б. Сотировић
Поштовани г. Никола, да ли сте Ви видели тај град нашта је личио након ослобађања? Да ли сте Ви претресли архивску грађу па написали нефалсификовану повијест о Вуковару? Можда сте нешто и прочешљали од тога а ла званична ХТВ и њен класични пропагандни филм "100 дана Вуковара". О Трпињској цести као "гробљу ЈНА тенкова" можете наћи доста "изворне архивске грађе" на хрватским порталима типа домовински рат.хр или црналегија.цом са подацима из "прве руке" да је на тој цести остало најмање 200 ЈНА тенкова!!! Иначе, што се тиче изгледа града након ослобађања архивска грађа коју сам ја користио каже нпр. ово: изјава тридесетогодишњег Вуковарчанина Зорана Врањешевића од 9. септембра 1994. г. у Штабу Војске РСК: "Када смо ушли у град, нашли смо испред болнице бачена тела тридесеторо Срба, нису били убијени мецима, већ хладним оружјем, тј. убијали су их лекари. Сахрањивали смо све, и Хрвате, достојанствено, а они су мртве бацали на улицу..." Ову тврдњу сам лично проверио у Архиву Отвореног Друштва Централноевропскох Универзитета у Будимпешти где сам био запослен годину дана а након тога добио од њих стипендију да истражујем месец дана управо грађу везану за распад Југославије. Уколико имате сумњи у објективност мојих истраживања најбоље је да сами скокнете до релевантних архива, обавите интервјуе итд. Други методолошки приступ не постоји. Срећан рад.
Препоруке:
0
0
4 петак, 14 новембар 2008 16:13
Nikola, o.p.
Uvaženi g. Sotiroviću,
bez namere da omalovažim Vaš naučni rad, i metod koji je svakako ispravan, jer navodite dosta činjenica i izvora, ne mogu da kažem da ste me razuverili vašim odgovorom. Ja sam tačno iz Vašeg rada citirao pasus sa kojim ne mogu da se složim, jer je on suprotan zaključku koji se izvodi na osnovu "očinjeg vida". Ja ne posećujem sajtove koji su pristrasni i koji se nekritički odnose prema društvenim pojavama-pa i ratu, kakav god bio njihov nacionalni, ideološki ili neki treći predznak. Jednostavno, prostom organoleptičkom metodom ispitivanja, više je nego očigledno da je Vukovar gotovo sravnjen teškom artiljerijom, tenkovskim granatama i minobacačkom vatrom. Onako ne izgleda grad koga oslobađaju specijalci za "urban warfare" već je onako izgledao Staljingrad nakon opsade. Ili Grozni, nešto recentnije. Bez namere da Vas za bilo šta optužujem, nisam mogao da tek tako pređem preko nekih navoda za koje mislim da su prosto netačni. Sa druge strane, izjava srpskog vojnika koju navodite predstavlja kap u moru ljudske tragedije rata, i to ne samo na području Vukovara. Niko ne spori da su i nad Srbima počinjeni zločini, kako u Vukovaru, tako i u celoj Hrvatskoj. Stoga smatram da bi bilo bolje baviti se srpskim žrtvama, ljudima sa imenom i prezimenom, nego negacijom zvanične HR politike.Što se tiče Vaše opaske o načinu rada...Priznajem, ja sam u lagodnijoj poziciji, jer Vi ste na terenu, naporno radite, "kopate" građu, bavite se naukom. Upravo zato, na Vama je mnogostruko veća odgovornost za ono što u svojim radovima navodite, jer Vi aktivno učestvujete u kreiranju kulturne i naučne zaostavštine našeg društva.Zamislite da za 50 godina neki mladi naučnik iz Vaših dela sazna da je Vukovar "oslobađan" lakim pešadijskim naoružanjem, jer je postojala Arkanova naredba "da se ne bacaju bombe" zbog civila koje zle zenge drže kao taoce. Da li to iko ko je video slike tog grada može da zamisli? Naravno da ne, danas ne, ali za 50 godina, ko zna?
Pozdrav, Nikola
Препоруке:
0
0
5 петак, 14 новембар 2008 18:09
Владислав Б. Сотировић
Поштовани господине Никола, одговорно тврдим да је са "српске" (ЈНА, добровољци са стране и локална ТО) стране Вуковар ослобађан (у смислу да су они који су га "ослобађали" стварно и веровали да то и чине а у крајњем случају са таквим намерама и дошли пред град) без обзира како неко појам и начине ослобађања схвата са војно-техничке тачке гледишта. Да ли га је ЈНА на најоптималнији начин ослобађала није на мени да процењујем. Као што сам и навео у тексту, ЈНА да је хтела да га "ослободи" за један дан сравнила би га са земљом тог истог дана али се одлучила за тактику дуготрајног гранатирања од 100 дана како наводи ХТВ и то само из разлога да спасе колико је могуће више живота у самом граду. Да ли је требало да развлачи гранатирање на још три године да би спасила још више житеља друго је питање (Американци су се 1945. г. одлучили да заврше рат за два дана па су и бацили две атомске бомбе на Јапан уместо да шаљу маринце да освајају село по село још 10 година). Иначе, поређења ради Хрвати и Муслимани су још више разрушили Мостар у међусобном гранатирању преко Неретве него ЈНА Вуковар.
Препоруке:
0
0
6 субота, 22 новембар 2008 13:16
joe dirt
svaka strana ima svoju statistiku i predodjbu o istini, ali neke stvari koje sam procitao ovdje su u najmanju ruku smijesne i neargumentirane. i ako autor ovog texta ovakav grad naziva oslobodjenim onda je to smjesno
Препоруке:
0
0
7 недеља, 23 новембар 2008 20:45
Владислав Б. Сотировић
Категорије "освајања" и "ослобађања" у војном смислу немају никакве корелације са степеном разрушености онога што се ослобађа тј. осваја. Ове две категорије су политичког карактера, тј. да ли се ради о ослобађању или освајању зависи само од политичког циља са којим се кренуло у војну акцију. Тако је и операција Вуковар са политичког становишта била освајање од стране ЈНА за Хрвате али и ослобађање од хрватског терора за Србе.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер