субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Православни хришћански верници данас обележавају Васкрсење Исуса Христа, празник који прославља победу живота над смрћу. Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!
Хроника

Православни хришћански верници данас обележавају Васкрсење Исуса Христа, празник који прославља победу живота над смрћу. Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. мај 2024.

Православни хришћански верници данас обележавају Васкрсење Исуса Христа, највећи и најстарији хришћански празник, који прославља победу живота над смрћу.

Исус Христос је, према јеванђељу, разапет у петак, суботу је прележао у гробу, а у недељу је васкрсао из мртвих и тако победио смрт и свим људима даровао вечни живот.

Хришћани верују да је прва особа која је срела васкрслог Исуса Христа била Марија Магдалена, а касније се он указао и својим ученицима.

Васкрс се увек прославља у првој недељи пуног месеца после пролећне равнодневице и после јеврејске Пасхе, на основу одлуке која је донета на Никејском сабору 325. године, коју и данас поштују све православне цркве.

По новом, грегоријанском календару Васкрс се најраније може обележити 4. априла, а најкасније 8. маја, док се по јулијанском календару прославља између 22. марта и 25. априла, што чини Васкрс покретним празником.

Верници СПЦ Васкрс обележавају три дана и ти дани обележени су црвеним словом у црквеном календару.

Обичај је да васкршње славље почне одмах после јутарње службе, а тада се верници поздрављају речима "Христос васкрсе" и "Ваистину васкрсе".

Васкршњим слављем за вернике се завршава Велики пост, а обичај је да васкршња јаја буду први мрсни залогаји.

Васкршња јаја се, према обичајима, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.

Прво офарбано јаје се према народним обичајима сматра "чуваркућом", односно заштитником куће и здравља и обичај је да се чува до наредног Васкрса.

Према веровању, Марија Магдалена је римском цару Тиберију поклонила прва јаја, када је дошла у Рим са поруком о васкрсењу Исуса Христа.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер