недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Грб Србије и поштовање сопствених одлука

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 22 март 2011 20:49
Vektor
Nije stvar u ispravnosti ili lepoti grba, već u izbegavanju raznolikosti simbola.
Čudo je da su sve političke struje prihvatile postojeće državne simbole. Ne treba se igrati i otvarati Pandorinu kutiju.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 22 март 2011 21:07
влкс
Јавио се и хералдичар. Само забрана која се односи на непристојан речник ме спречава да вам одбрусим како сам то радио на другим сајтовима.
На страну то да ли је трошак или није. Нова верзија грба вам је ружна. Није ми јасно шта покушавате овим текстом. Људе не можете убедити да је нова верзија лепша од претходне.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 22 март 2011 22:35
Нимрод
Грчки фолозоф Платон је мислио да државом треба да владају филозофи као њена интелектуална елита. Платонов углед у западноевропској цивилизацији обезбеђивао је продорност и овој његовој теорији, иако од његовог времена па до данас није испробана у пракси. Пошто ми у нечему морамо да будемо први, решили смо да покажемо како изгледа када се стручњацима препусти бар делић власти. Резултат експеримента је тотална збрка, јер свако у складу са степеном образовања и количином памети поима естетику српског државног грба. Мењају његов изглед без икакве, поготову стварне потребе. Промењен је изглед круне, тако да силуетом подсећа на бугарску; покушај да се истакне вишедимензионалност плашта завршио се као дечји цртеж. Коначно орао: овај хералдички симбол par excellence, после стручњачке пластичне операције изгледа као папагај. Двоглави орао је симбол, а двоглави папагај је мутант, макар и био крунисан бугарском круном.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 22 март 2011 23:17
Miloš
Samo je kljun sporan. Zašto vi heraldičari insistirate na tom papagajskom kljunu?
Препоруке:
0
0
5 уторак, 22 март 2011 23:33
Смиљански
Просто ме чуди,да овој анти-српској хистерији прође:Грба,Химна,и застава?Мада,све више је оних којима смета круна,четри оцила,...Имам утисак да се намерно диже "фрка",око свега што буди српска национална осећања.
Да је среће,наши спортски клубови су одавно требали да замене петокраку,са српским грбом,али не можемо,пошто сми још увек југо-носталгичари.
Нема нама среће док не расчистимо са Југославијом,петокраком,латиницом,..
Препоруке:
0
0
6 среда, 23 март 2011 04:56
Petar Izgnanik
Sve stare evropske nacije koje drze do sebe imaju jednostavnu i prepoznatljivu zastavu koje svako dete moze da nacrta. Grbovi su malo komplikovaniji ali ne znam za neku republiku koja ima nekakve zastore i zavese pa jos sa dve krune. Boze me sacuvaj, i ovaj novi i stari su cisto skorojevicstvo i kic, podsecaju me na ono Karicevo cudo koje je neko vreme bio natakario na jedan soliter u Novom Beogradu.

Za grb bi sasvim lepo posluzio ovaj beli orao na stitu sa 4 ocila na prsima (pogledati grb Poljske, Rusije, Austrije, itd.) OK, ako bas moramo da imamo i dve krune, stavite po jednu malu iznad svake glave.


Nasa trobojka je jedinstvena i boje se redjaju u suprotnom redosledu or ruske. Bolja bi bila bez icega, mada bi ja bi licno voleo da vidim samo 4 ocila kao nas prepoznatljiv znak a za orla je dovoljno da bude na grbu. Ovako bez ikakve potrebe kopiramo Sloveniju i Slovacku sa zastavom u potpun istom fazonu. Oni to moraju jer im je trobojka identicna ruskoj, za razliku od nase.
Препоруке:
0
0
7 среда, 23 март 2011 06:27
Ne, molim
Novi grb je odvratan. Heraldika me ne zanima. Ovaj grb je za mene, ne heraldicko znamenje zemlje, vec, jednostavno, znak kojim se moja zemlja indentifikuje. Shvatanja o heraldici (zbog kojih se sve ovo valjda i radi, jer je nas sadasnji grb, navodno, 'neispravan' u heraldickom smislu) mi nista ne znace. To su za mene nebitni i, za nas narod, nikako tradicionalni, pojmovi, i, kao takvi, nisu dostojni ovolike fame. Ako je potrebno menjati grb, onda neka se to uradi na nacin koji podrazumeva minimalne izmene, i ocuvava lepotu grb (Nas sadasnji (t.j. prethodni, ako su ove promene pravosnazne), jeste lep)...
Препоруке:
0
0
8 среда, 23 март 2011 09:39
Jasna Simonović
Nisam upućena u ovo pitanje, pa mi je interesantan članak...

U svakom slučaju, koliko znam svaki žig, pa tako i grb, su zaštićeni vlasničkim zakonom...
Pa tako mislim da je svako kopanje po imovini "vlasnika grba" nelegalan čin...
Pogotovo republike koja nije legalna...
Препоруке:
0
0
9 среда, 23 март 2011 10:30
Крунослав Грбовић
Прво: стари грб је лепши, овај нови је ружнији. Нарочито кљунови су ружни. А и она накренута круна је лепша. А и светложуте ресе су лепше неко ове нове, које као да су прљаве.

Друго: грб треба упростити и узети само
штит са грудију орлова, а орлове, круне, хермелине, ресице, џиџице, ћућулице, џоњице, и остале херметичко хералдичке адрамоље манути. Само крст и оцила, то је грб, то је суштина, а све остало само смета да се види та суштина.

Треће, и онај грб са заставе треба скинути. Или га макар ставити на средину заставе. Овако је застава РУЖНА. Неки пут ми се чини да је једини разлог да застава буде оваква каква је сада да би добро изгледала на слици онако полузгужвана када се слика Тадић с министрима. А да се вијори на јарболу, да виси са зида, да се човек огрне на каквој фешти или стадиону, грозна је.
Препоруке:
0
0
10 среда, 23 март 2011 10:56
Иван Миљојковић
Апологеза 'Мирковог грба' од стране г. Бабића одише ароганцијом. Суштина проблема је у томе што смо ми грађани Србије за постојећи грб гласали на референдуму о Уставу, и не желимо да се грб мења без референдума. Дајте референдум па да демонстрирамо колективно тај "незавидан ниво хералдичке културе". И јесте незавидан, кад овде очигледно сваки приучени стрип цртач са почетним знањем из фотошопа може да се учлани у неки клуб и назове хералдичарем. Потом му само остаје да се учлани у партију на власти и баци се на редизајн државних симбола. Одатле папагајски кљунови, коцкаста круна и бушна огњила. Посебно је интригантно и иритантно ово последње. Сваки студент историје могао је да им објасни како су и зашто "грчка" огњила у српској хералдици еволуирала у облик ћириличних слова "С" - већ у позном средњем веку, на грбу породице Мрњавчевић. Од тог периода па до данас, симбол крста са огњилима добио је у колективној свести Срба одређено значење које се сада визуелно негира. Случајно?
Препоруке:
0
0
11 среда, 23 март 2011 11:11
брм
Petar Izgnanik
слажем се
разметљивост карактеристична за 19. век никако не иде уз 21.
средњевековна сведеност је много компатибилнија
да се ја питам увео би варијанте из средњег века - оне једноставне првобитне да деца могу да их нацртају..

узгрег никада није било расправе око заставе и химни..
бела застава са црвеним крстом, негатив црногорског крсташ барјака - никада није била опција..
а под том заставом су подигнути устанци..боје француске револуције дошле су касније
Препоруке:
0
0
12 среда, 23 март 2011 11:37
topovi
Хералдика је помоћна историјска наука, која заједно…другим наукама, проучава настанак и историјски развој грбова; утврђује правилности код састављања грбова, начине ликовно-графичког обликовања грбова; утврђује начин читања и тумачи значења фигура у грбовима; истражује коме припада неки грб из прошлости итд.“Први део ове дефиниције зна сваки студент историје. Мада са редовно прећуткиваним додатком – да би историчар дошао до неквих историјских истина, на тај специфичан начин.У другом делу дефиниције одступа се лагано од првог.Говори се о ликовно – графичком, значењу фигура...„Хералдика се јавила у XI веку, у време крсташких ратова (1096-1270)…“Ето погледајте сад: хералдика (помоћна историјска наука) настала у 11 веку!
Овде се сасвим смишљено мешају бабе и жабе.Помоћна историјска наука је једно а предмет њеног проучавања друго! А оно што раде наши „чувени“ херолди – нешто треће. Ово је са сајта „Милоша Обилића“ групе грађана
Препоруке:
0
0
13 среда, 23 март 2011 12:22
Vladimir
Trla baba lan.

Kada se realni problemi drzave nagomilaju i postanu ne brdo, vec planina problema, sa te golgote se izvuce jedna igrarija, da se raspravlja i zabavlja ko moze i kome je u interesu.
Narocito u interesu da se zamagle i potisnu u drugi plan akutni, ozbiljni i veliki problemi, dok sarlatanska vlast uziva u formama svoje birokratije.
Препоруке:
0
0
14 среда, 23 март 2011 12:28
topovi
„Поводом усвајања новог еталона грба[1] Републике Србије скоро од самог почетка трају контроверзе које се производе захваљујући потпуној хералдичкој непросвећености. У државној управи и народу је на волшебан начин створена пометња којој нема места.
Полазећи од тога да у нас хералдичка култура није на завидном нивоу ваља разјаснити недоумице које се јављају.“
Предлажем Дарку Бабићу да почне од ове „недумице“ горе изнешене.
Препоруке:
0
0
15 среда, 23 март 2011 12:55
топови
"Поводом усвајања новог еталона грба[1] Републике Србије скоро од самог почетка трају контроверзе које се производе захваљујући потпуној хералдичкој непросвећености. У државној управи и народу је на волшебан начин створена пометња којој нема места.
Полазећи од тога да у нас хералдичка култура није на завидном нивоу ваља разјаснити недоумице које се јављају."
Предлажем Дарку Бабићу да да разјасни ову недоумицу изнесену у предходном тексту.
Препоруке:
0
0
16 среда, 23 март 2011 14:14
remmiz
Zec naravno lezi u nekom drugom grmu.

Zasto se ova tema ovako napadno namece u medijima?
Zasto ovaj heraldicar daje sebi za pravo da ovako agresivno 'soli pamet' o tome koliko ce da kosta zamjena znamenja na dokumentima,zastavama,pecatima itd...Otkud to da je heraldicar 'ekspert' u tom polju i to takvog kalibra da moze javno da 'cita bukvicu'?

Zasto bi Srbin odlucio da svom pradjedu koji se zvao Marko promijeni ime u Mark.

"sahovnica' je nekad bila na grbovima srpskih banova,sad je to tudje.Tvrtko Kotromanic vise nije Srbin,sad je to bosanski kralj.Srpski jezik je sad i hrvatski i bosnjaci i maternji.

Dakle'Srbi da polako napustaju svoje i pretvaraju se u Rome,a drugi da preuzimaju bastinu a sa tim i imanje.
Препоруке:
0
0
17 среда, 23 март 2011 15:58
Саша
хералдичко-вексилолошко-химнололошког питање грба, заставе и химне
Не знам за грб и заставу, али знам да је химна фалсификована.
Ако већ нисмо хтели монархију, нисмо морали "Боже правде" узети за химну. Овако ем хоћемо републику, ем "Боже правде". У химни "Боже правде", јасно се каже "Краљевину српску брани/пет вековне борбе плод...", а не "отаџбину", јер смо се за отаџбину борили мало дуже од 5 векова. Српски краљ је симбол те борбе, и нема везе са поједином личношћу, него са круном, чиме је српски народ крунисао крваву 5-вековну турску владавину. Нашим комунистима, преобученим у жуто-плави дрес, монархија не одговара, па стога ни химна, осим овако фалсификована. Не знам само зашто је и на грбу постављена круна? Да нисам у праву, Хрвати би се сигурно бунили против стиха "српске земље, српски род", јер је то удар на њихов територијални интегритет, Српске земље захватају и делове Хрвтаске. Знајући да је ово фалсификат, не буне се. Краљ би им сметао, али фалсификат - не!
Препоруке:
0
0
18 среда, 23 март 2011 16:11
Petar Izgnanik
Veliki pozdrav svima koji su za pojednostavljenje i JAVNU RASPRAVU!

Grb, zastava i himna su SIMBOLI tako da strucnjake svakako treba saslusati ali je najbitnije da ih javnost prihvati kao svoje. Najbolja himna je ona koju mase pevaju iz srca i koja ih inspirise na dobra/velika dela a ne ona koju muzikolozi smatraju najvrednijom. Zasto onda grb prepustati samo heraldicarima?

Prihvatam da je nekima do zastora, resica, duplih kruna, ali ja kao gradjanin zahtevam javnu raspravu i da se i mi koji smo za jednostavnost cujemo pa neka narod odluci.

Ovaj orao sa krunama i kerefekama na zastavi dolici banana drzavici kojoj ni samoj nije jasno da li hoce da bude republika ili kraljevina. A grb je cista groteska, izmisljanje neke istorije koju bi hteo da imas. Imali smo mi jos jednu dinastiju i komunisticku republiku a sada smo nekakva demokratija, pa gde su simboli toga? Mozda je stvarno najbolje svesti i grb na stit sa 4 ocila, mada, ok, po meni nije strasno i ako ostane i orao.
Препоруке:
0
0
19 четвртак, 24 март 2011 11:54
topovi
Замолио бих господина Бабића да на моје умесне примедбе одговори и тако разреши неке дилеме које не произлазе само из непознавања хералдике као дела опште културе грађанства, већ пре свега управо оних који хералдику схватају као добро средство за зараду.Мисли ли господин Бабић да ће помоћна историјска наука икада проучавати грбове Драгомира Ацовића? Рецимо грб Руме које је Ацовић донео из албума "Кава хаг" нешто слично сличицама "животињско царство". На ту неукуст, предпостављам да је мислио.На дигнуте руке у румскоме грбу за које Ацовић мисли да су подигнуте у знак поздрава, као добродошлица на румски вашар. Иначе на грбу руке држе круну. Хауг главнога херолда. Молим Вас да се огласите господине Бабићу и разрешите бар неке дилеме.
Препоруке:
0
0
20 петак, 25 март 2011 04:12
remmiz
Nije tacno g. Miljokovicu da su grcka ognjila kod Srba evoluirala u cetiri 'C'.
Upravo zato se i proizvodi ova sarada da bi se ta cetiri 'C' preoblikovala u nesto sto lici na cetiri 'B' i da se onda kaze kako je srpski grb modifikacija vizantijskog.

Pogledajte Vincansko Pismo...Da,ta Vinca tu kod Beograda.
Pronaci cete upravo ovaj simbol sa srpskog grba,krst sa cetiri 'C', na vise mjesta.
Podsjeticu da je Vincansko Pismo staro preko sest hiljada godina..kakva Grcka,kakva Vizantija,kakvi bakraci.
Препоруке:
0
0
21 петак, 25 март 2011 08:43
топови
Господине Бабићу, ово је са вашега представљања вашега друштва.
"Хиљадама година човек тежи да, ликовно, кроз симболе, прикаже своје особине, своја дела и свет који га окружује...Хералдичка обележја се одвајају од "класичног" симболизма и хералдика као наука се рађа средином XII века када се у западноевропским земљама појављују први печати с грбовима."
Помоћна историјска наука настала у 12. веку!Побогу, јесте ли свесни шта тврдите.Ви сте група заљубљеника у недефинисану хералдику и позивате заинтересоване да се јаве да сучелите ставове, размените мишљења и дакако дођете до нових сазнања.
Ово вам је прилика господине Грбићу.И то на каквом месту!
Моја су питања крајње једноставна и с обзиром да сам споменуо врхунски хералдички "ауторитет" (хауг главном херолду)чини се да би могао бити после лако исмејан.
У чему је проблем?
Ево, још једном Вас крајње љубазно молим да пре свега ради посетилаца ових страна одговорите на моје дилеме и покажете стручност нове српске хералдичке мисли.
Препоруке:
0
0
22 петак, 25 март 2011 14:13
Милутин
Г. Дарко Бабићу и ви сте остали недоречени! Овде је проблем КЉУН за који неки тврде да је из Недићевог времена!? Без обзира да ли је(ваљда није), КЉУН на новој верзији је ружан , није се појављивао у нашој историји , и има много бољих решења.
Друго сад кажете да ново решење више сличи Краловом, па онда боље да остане на снази "стари" грб. Маните нас Крала, нама треба ГРБ који ће бити у духу српске историје од Немањића па даље.
Дакле ни једном речју нисте објаснили очигледне разлике и као највећу разлику и најконтроверзнију исправку КЉУН , нисте објаснили ни ви ни остали хералдичари. Будите јасни и објасните детаље ГРБА и одакле су преузети или одакле је инспирација за та решења!

Мени лично би се свидео нови грб кад би тај КЉУН променили који је ипак проблематичан!
Препоруке:
0
0
23 петак, 25 март 2011 16:34
Милутин
Неко спомиње оцила(огњила), на новој верзији ГРБА је штит са оцилима(огњилима) из доба Немањића, што је за похвалу.
Та оцила имају и своју историју и од Византије , па се тврди и да су то била четири слова ВВВВ, тј. то мотоа Византије: Базилеус Базилеом Базиленом Базиленовиус(„Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων!“), са значењем Цар Царева Царује над Царевима(мисли се на Бога). Одатле су вероватно преузели делове грба, а касније су оцила(огњила) добила и друга значења, кроз историју!
Нешто скоро говорио и владика Атанасије, па се дотакао и историје грба!
Препоруке:
0
0
24 петак, 25 март 2011 19:26
Ђорђе
За све које занима списак грешака које су отклоњене:
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=500820
Аутор коментара је Љубодраг Грујић, првооптужени.
Препоруке:
0
0
25 субота, 26 март 2011 13:24
Иван Миљојковић
@remmiz

Познато ми је пројављивање овог симбола кроз најранију Словенску/Српску историју (зато и ставих оне наводнике). Мој лични закључак је да је крст на грбу последњих Палеолога заиста и настао под утицајем словенских/српских симбола тада већ увелико распрострањених широм европског дела Ромејског царства. Ипак, званична историја (Бечка и Берлинска школа, којој ми нажалост још увек дајемо предност у нашем школском систему)не познаје овај симбол на племићким/државним грбовима пре Палеолога (или бар мени, школованом по тој матрици, није познато), а у српској хералдици се први пут "званично" јавља на грбу Мрњавчевића. Невезано за ту дилему, пођимо само од присуства овог симбола код Срба од поз. ср. века надаље, и значења које се од тада цементирало у народној свести, и ето најјачег аргумента за одустајање од овог новог решења грба. Да на штиту имамо крст Палеолога, династије прозападних унијата, може да буде прихватљиво само њиховим постмодерним политичким "унуцима" у "кругу двојке".
Препоруке:
0
0
26 среда, 30 март 2011 20:53
Марко Дражић
Желео бих да упутим заинтересоване на текст Љубодрага Грујића, аутора новога изображења грба Србије, који се бави анализом критика српскога знамена.
http://www.ljubodraggrujic.com/my%20site/Srpski/etalon/analiza%20martovskih%20kritika%202011.htm
Препоруке:
0
0
27 субота, 02 април 2011 13:51
Милутин
Дакле господине Бабићу, треба објаснити изглед новог еталона, ликовног решења нове верзије Грба, у томе је проблем. Да будем конкретан ,сопран је КЉУН и тачка.???, то већ сви придикују, и исправите те грешке, консултујте се без једа и сујета ви хералдичари!. Наравно да наш Грб треба да буде заснован на нашем наслеђу Словенском и Немањићском до данашњих дана, и да не треба баш много да одступа!
Саобраћајне таблице су добре овакве какве су нема ту грешке, неке земље уопште не стављају никакав знак, код нас је штит са оцилима и ћириличним словима , што сматрам у овим условима одлично решење!

Значи ви сами хералдичари треба да објасните одакле сте добили инспирацију за поједина решења, јасно и јавно!
ДА је ово нормалан држава НАРОД би легално и по законској процедури требао да одлучује о својим знамењима, а не некакви секретарчићи, колекционари са Дедиња, рецимо Хомен, ко је он!???
Поздрав!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер