недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Успон и пад Демократске странке

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 25 октобар 2012 23:07
veca vestica
Lopovi svi boja su ukapirali da uclanjivanjem u bilo koju stranku dobijaju automatsku zastitu.Taj sindrom prati svaku stranku,do sada ni jedna stranka nije uspela da se oslobodi toga balasta.Ne treba ni mudrost ni pamet da se vidi ko vedri i oblaci po strankama.
Препоруке:
88
0
2 петак, 26 октобар 2012 00:29
фристајло
Успон је био заснован на лажима, пад на истини.
Ту и такве странке треба маргинализовати; странка која заговара то што они заговарају, не треба да постоји.
Препоруке:
84
2
3 петак, 26 октобар 2012 00:44
рема
Кад погледамо последње изборе ДС уопште није прошла лоше,у Београду Д. Ђилас убедљив,у Војводини Пајтић исто добро стоји,само на југу Србије не стоје добро. На крају се ипак одржало то гласачко тело Демократсе странке,доста људи је гласало из личне користи за њих,било је ту и куповине гласова,с обзиром да дуго владају прошли су добро,а знамо да све странке временом губе на популарности. Први ешалон ДС је добро исклесан,истина је да су они преваранти,а знају лепо да лажу,за разлику од кадрова СНС-а који су друга лига у сваком погледу,кадрови ДС-а су школовани,а успут имају по две,три фирме.
Препоруке:
46
11
4 петак, 26 октобар 2012 00:50
Светислав Костић
Прича о "заслугама" ДС за "цвјетање демократије" у Србији нема никаквог основа. Пре ће бите да је супротно од тога јер у току свега једне до двије године, Борис Тадић, успио да своју вољу наметне у свим сегнентима друштва у Србији. Његовим одласком са власти, нација може макар у том погледу да одахне.
Препоруке:
82
5
5 петак, 26 октобар 2012 02:32
Milan
.."takav nacin rukovodjenja strankom je tada imao puno opravdanje.."..ne, nije imao dragi prijatelju..ali kako se kaze "sto se grbo rodi vreme ne ispravi"..jos od svecanog obecanja lazova Micunovica 1989.god da ce dati ostavku ukoliko stranka ne osvoji "bar85 a u boljem slucaju 115mandata "(osvojila je 6 ili 8 vise se ne secam) ova stranka funkcionise kao parodija SK kako po unutrasnjem ustrojstvu tako i po mentalitetu svojih clanova..uzgred budi receno DS kao politicka snaga van teritorije Beograda i jos mozda Novog Sada vise i ne postoji...postoje samo grupice koje se skupe pred same izbore u nadi da ce dograbiti neko radno mesto ili bar odbornicki dodatak ,naravno satavljene od poltrona koji ama bas nikakav ugled ili uticaj u sopstvenoj sredini ne uzivaju...jedina nada za DS je da SNS nece od gotovog praviti veresiju pa unistavanjem DS (sto je lako izvodljivo otvaranjem afera i hapsenjem vecine najuticajnih funkcionera do grla upletenih u kriminal)otvarati prostor za druge stranke
Препоруке:
43
2
6 петак, 26 октобар 2012 07:06
Aleksandar
Zbogom DS, od pocetka su se tu muvali sve sami nekvalitetni ljudi.
Препоруке:
47
5
7 петак, 26 октобар 2012 09:16
ДиМитрије
Надам се распаду ДС-а на 2-3 странчице.
За добро Срба.
Препоруке:
56
5
8 петак, 26 октобар 2012 09:56
Драгослав Бајагић
"... Својим деловањем ДС је допринела општој демократизацији земље: избори се одвијају без крађе гласова и других појава које нарушавају регуларност, поштује се воља бирача код трансфера власти, установљене су институције по европским стандардима (не све), успостављена је сарадња са суседима са којима се до скоро ‚‚ратовало“, постигнути су делимични успеси у међународној дипломатији (велике силе САД и највеће земље ЕУ не желе да направе ни најмањи уступак Србији у погледу Косова), итд. ...

Хоћеш ли рећи да су се последњи избори одвијали без крађе гласова мој Павле. итд, итд, итд?
Препоруке:
32
2
9 петак, 26 октобар 2012 11:29
Бели Орао
Све ми је јасно само ми није јасно ГДЕ је капија на коју Мићун улази?
Препоруке:
27
1
10 петак, 26 октобар 2012 12:13
Дуле
Опширна анализа деловања ДС у последњих 20-ак година обухватилаје много, али не све и не кључне елементе. Аутор критикује недемократичност унутар странке, клијентизам и давање државних синекура, везе са тајкунима и друго. Али ни једне речи о десетинама(стотинама?) милиона примљених из иностранства, ни речи о анонимним личностима са страним држављанством, које су Бог-зна-одакле стигле на министарска места. Појавиле су се на исти начин као нове влада Ирака и Либије, што јасно указује да су на исти начин припремљене и да су спремне чекале преврат. И наравно, ни речи о издаји народних интереса и служењу страним налогодавцима. За то имају још мање оправдања него Милан Недић, човек коме је цела породица трагично изгубила живот а народ био изложен геноциду. Лична трагедија Недића не амнестира али пружа објашњење, а код ових се ради о огољеној издаји и огољеној пљачки.
Препоруке:
39
3
11 петак, 26 октобар 2012 13:16
Sale
Mićunović je jedna tako bezlična osoba i da živi još 200 godina ništa u politici ne bi mogao napraviti.
Препоруке:
25
1
12 петак, 26 октобар 2012 14:20
Miki BG
Концентрација крупног капитала у кратком времену путем приватизационих аквизиција и ‚‚мутних‚‚ пословних потеза не би била могућа без системске корупције великих размера.Остали привредни токови су такође загађени корупцијом. Ретки су послови који се одвијају на слободном тржишту без размене услуга са државним службеницима, што је виши ниво у игри су веће своте новца

Ovome jeste kumovala DS, ali začeci toga datiraju još iz Miloševićevog doba. Toga nisu bili imuni ni Koštunica, a posebno G17.To je sada naš veliki problem, kao i loša privatizacija koja je ljude ostavila bez posla, a državu bez nacionalnog bruto proizvoda. To su, nažalost, velike greške DOS-a i njegovih stranaka koje od promena vladaju Srbijom. Sada su na delu socijalisti i napredni radikali. Oni koji su bili na vlasti i u Miloševićevo doba. Da bismo izašli iz začaranog kruga neophodna je istinska demokratizacija društva i vladavina prava. bez toga, tonućemo sve više bez obzira koje su stranke na vlasti.
Препоруке:
17
1
13 петак, 26 октобар 2012 14:31
SM.
@sale
Ne izazivaj ga,može shvatiti ozbiljno,pa postati mali Matuzalem.
Препоруке:
10
0
14 петак, 26 октобар 2012 15:16
Prevaranti
Lopovi, lazovi, prevaranti - to je "demokratska stranka".
Препоруке:
25
4
15 петак, 26 октобар 2012 18:45
Stanić Milan
U savremenim političkim odnosima politički monopol stranaka,izvršnih organa državne vlasti( po nivoima) i izvanparlamentarnih stvarnih nosioca vlasti, sve je izraženiji.Susrećemo se sa oblikom vlasti- demokraturom,pošto demokratija klasičnog parlamentarizma u načelu,ali i po poreklu je politički oblik centralizovane države,koja ne podnosi nikakve oblike stvarne demokratske decentralizacije.Moris Diveržer političku demokratiju ovakvog tipa naziva"demokratija bez naroda" jer se parlament konstituiše putem utjecaja političkih partija,bez utjecaja pojedinca,pošto on glasa za političku partiju.Dakle,demokratija nije moguća ako nije neposredna i još važnije ako nema socijalne i ekonomske demokratije.Dakle,demokratija kao oblik vladavine je isključivo moguća u materijalno bogatim društvima,gde se pored plaćenog uloženog rada obezbeđuje i socijalna sigurnost.Molim autora(u koliko je moguće) da mi objasni tač 2 u fusnoti:Da su bili tako agilni 90-tih,režim bi mnogo ranije pao???(nastavak)
Препоруке:
6
0
16 петак, 26 октобар 2012 18:51
@Dule Mara
Bravo gospodine Dule tako razmisljaju srpski intelektualci rodoljubi.
Препоруке:
3
0
17 петак, 26 октобар 2012 18:54
Stanić Milan 2
(nastavak)Na šta ste mislili?Drugo.Ako koristite latinske pojmove,morate ih pisati latinicom,jer ćirilično c ne možete čitati kao k ispred samoglasnika-("magnum crimen).Ne znam šta ste po profesiji,ali Berluskoni uvek ide velikim slovom.Ova primedba je dobronamerna i radi Vas,ali i radi nas-ipak nismo presedeli godine u auli fakulteta,nešto smo i učili.
Pozdrav
Препоруке:
4
0
18 петак, 26 октобар 2012 19:17
ЗОРАН
Да није било политички глупог понашања ДСС и Коштунице, ДС-жути никада не би били на власти. После 5ог октобра Коштуница је могао да покупи све што има способно и патриотско у Србији и да никада не сиђе с влати.Овако су га жути израдили.
Препоруке:
14
4
19 петак, 26 октобар 2012 20:54
Jasna*@Zika
"Kostunica je mogao da okupi sve patriotske snage...ipak zuti su ga izradili"
Nisu oni njega izradili ,nego je on ipak uvek bio blizi Zutima (iako se s njima sukobljavao),nego ostalim patriotskim strankama.DSS je jedna u politickom smislu sizofrena stranka,rastrzana izmedju nacionalnog i gradjanskog.DSSu nije problem sto su 8 godina "kohabitavali" sa zutima ,ali i dan danas najvecim dokazom moralne cistote Kostunice isticu cinjenicu da je on jedini politicar koji nikad nije hteo da razgovara sa Milosevicem.Cak ni dan danas kada je Kostunica na tragu Miloseviceve politike,bar na recima i otkako je u opoziciji.
Sto se tice DSa potpuno je bilo jasno otpocetka zasto su se oni borili za vlast,koristeci sva sredstva da je se docepaju ,pa i revoluciju.Treba samo uporediti njihove imovinske karte od pre dvanaest i kusur godina sa sadasnjim.Razlika je drasticna ,kao i razlika u odnosu na narod koji su potpuno opeljesili.
Препоруке:
13
3
20 петак, 26 октобар 2012 20:56
Jasna*@Zoran
Pardon moj gornji komentar se odnosi na vas.
Препоруке:
3
0
21 субота, 27 октобар 2012 01:36
Boban
NAJBOLJI KOMENTAR JE DAO "DULE".
Препоруке:
1
1
22 субота, 27 октобар 2012 08:10
Betelgeuse
Текст је неоправдано преопширан. Нисам имао воље да га прочитам. Све се то могло много боље а што је најважније и краће написати: била је то партија америчких плаћеника, издајника, каријериста и осталих "прагматичара", која је уништила и оно мало преостале здраве Србије. Остатак те злокобне партије треба под хитно третирати глоговим коцем.


П.С. Пиши ЋИРИЛИЦОМ, ЈЕДИНИМ српским писмом! Купуј САМО српско! Забранити отварање рудника никла у Србији!
Препоруке:
6
3
23 субота, 27 октобар 2012 09:20
збуњени-01
петак, 26 октобар 2012 19:17
ЗОРАН
"Коштуница је могао да покупи све што има способно и патриотско у Србији и да никада не сиђе с влати.Овако су га жути израдили."

Сетимо се само како је “легалиста” учествовао у изручењу бившег председника! (противуставна радња). Лично мислим да га не подносим чак више од Милошевића.
Ако можда рачуна на заборав, грдно греши.

Мењање доњег веша

Богдан Тирнанић

“Формални кривац за овај ток ствари је премијер Коштуница: он је своју сопствену владу оборио за рекордних 200 секунди, изјавивши претходно да је непринципијелна коалиција њеног функционисања дефинитивно пукла на питању Космета, те да он нема друге него да врати мандат народу. Није био потпуно у праву: мада његов ДСС ужива слаб изборни рејтинг, та шизофрена странка која спаја национално и грађанско поседује - ајмо рећи - највећи коалициони потенцијал на овдашњој политичкој сцени.
Препоруке:
2
3
24 субота, 27 октобар 2012 09:21
збуњени-02
Отуда је Коштуница могао да, отеравши претходно министре који му тање живце, формира мањинску владу, која би довршила мандат уз подршку опозиционих партија, или да ступи у коалицију са СРС-ом, чији су му ставови идејно блиски.”


НИН 13/03/2008
Препоруке:
2
2
25 субота, 27 октобар 2012 13:48
дулебг
Опет неко од дискутаната протура фаму о школованим демократама. Истина је да за ДС гласају школованији, тј. они који су ближе државној сиси. А сами кадрови су од зла оца и горе матере - управо неуспешни и вечити студенти, на брзака дипломирали након што су постали министри. Од школе се сећају једино курсева из Сегедина.

Чак ни за Тадића није јасно кад је дипломирао, а оно са магистратуром само изазива допунски подсмех.
Препоруке:
7
1
26 недеља, 28 октобар 2012 16:04
Pavle Popović
@Stanić
Po meni prethodni režim je bio nedemokratski. Polovinom 94-te ministar policije Stojiljković a tada predsednik Privredne Komore Srbije je zabranio promociju moje knjige ‚‚Preduzetništvo-granice rasta‚‚ u PKS jer sam narušavao maltene ustavni poredak Srbije (sic!), potom sam dobio neželjene posetioce - lopove u mojoj kući (iza njih su ostale gomile razbacanog papira, svaka fascikla ili knjiga je otvarana a dragocene stvari nisu odnete pa mi je bilo jasno ko je upad izveo!), krajem 90-tih izbačen sam iz Ekonomskog Instituta zbog angažovanja protiv režima(umesto otkaza kako je odozgo traženo prevremeno sam penzionisan bez godina starosti i staža). Da nas je bilo više nedemokratski režim bi ranije pao. Na ovo se odnosi fusnota 2. Tekstove pišem latinicom zbog stranih imena a ‚‚prevođenjem‚‚ teksta na ćirilicu jednom komandom na računaru dolazi do grešaka. U fusnoti 6 na početku je pravilno napisano ime Berluskonija (sa velikim slovom) drugo je štamparska greška.
Препоруке:
1
0
27 понедељак, 29 октобар 2012 14:54
Stanić Milan
Stanić M.- g.Pavle Popović
Hvala Vam na pojašnjenju neke moje dileme oko kartaktera režima 90-tih godina.Naravno, da se ne slažem s Vama jer pojedinačne sudbine u uslovima ratnog vihora ili neposredne ratne opasnosti ne može biti nikakav indikator koliko je jedna vlast bila"demokratska" ili "nedemokratska",jer u najkraćem Srbiji je više glave visila o končiću(a ne o koncu)masivna vojna intervencija NATO pakta,što se desilo 1998-99 i dalje.Da ne govorimo o sankcijama i "sanitarnom kordonu" stegnutog oko Srbije,delovanja opozicionih stranaka koje svojom agresivnošću idu ka izazivanju građanskog rata itd.G. Đinđić u jednom svom govoru kaže:"Mi nismo za politiku korak po korak,već za veliki iskorak,mi nismo za Srbiju protiv njih već za Srbiju bez njih,mi nismo za marš kroz institucije sistema,već za promenu sistema i institucija".Demokratski,nema šta- "Otporom" koji je najviše ličio "Jugendbundu" etc.
Препоруке:
0
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер