недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

По чему су слични Хашим и Ругова?

Аднан Абраши   
петак, 06. јун 2008.

Обратимо пажњу на неколико карактеристика политичких подухвата Хашима Тачија – данас, приметићемо доста сличних елемената са Ибрахимом Руговом – некада. Елемент који се не јавља само код ове две изванредне особе је њихова сервилност према наређењима међународне заједнице. 

 
Косово и Метохија

Задатак EULEXА - независно Косово

Слободан Самарџић   
петак, 06. јун 2008.

Бан Ки-Мун је под притиском квинте , која му намеће тај датум , 15. јун , он не би смео да око тога попусти. Политика УН око тако важних ствари формулише се у СБ УН, у коме долази до баланса односа измећу великих сила, и Бан не би смео да га заобиђе.

 
Косово и Метохија

Косово као српско, европско и светско питање

Бошко Обрадовић   
петак, 06. јун 2008.

Косово су изгубили српски евроунијати!Ово је један од најважнијих закључака који би српски народ требало да извуче из најновије историјске лекције.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ између Израела и Палестине: Фатах за Њујорк, Хамас за РС

Саша Бижић   
уторак, 23. август 2011.

СДА и ХСП јесу напукле по шавовима, док је СДП нервозан од чекања да страни фактор надолазећу парализу система на нивоу БиХ «пресјече» октроисаним уставом. Међутим, претумбавања у излогу не значе пометњу у «платформашком» магацину.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Будућност Републике Српске у маказама САД и ЕУ

Ненад Кецмановић   
уторак, 23. август 2011.

Већ прве реакције показале су да Американци не одустају од уходане схеме, према којој непрестано тврде да желе да изађу босанског блата и прозивају Брисел да преузме своју одговорност за БиХ.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ „разапета“ између Косова и ЕУ – исте мете, исто одстојање

Слободан Дурмановић   
понедељак, 15. август 2011.

Главни камен спотицања између Бањалуке и Сарајева остаје у опречним концептима уређења БиХ. Разлике су огољене у полемици коју је започео председник РС уносећи у политички говор одредницу “државна заједница” за БиХ.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Фетиши и фантазије у Босни

Гордон Н. Бардош   
понедељак, 15. август 2011.

Велики део наше политике према Босни био заснован на исфантазираној верзији онога што је та држава заправо била. Фантазмагорично је било уверење да је пре ратова из деведесетих година БиХ била нека врста срећног, толерантног, мултиетничког и мултикултурног балканског Дизниленда.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Фарукове (хипо)тезе

Нeнад Кецмановић   
уторак, 09. август 2011.

Трећи проблем, по Фаруку, представља то што “наведене опасне тезе аплаузима дочекују националистички кругови код Срба и Хрвата”. Национализам код Срба и Хрвата у БиХ пролази кроз све друштвене слојеве и представља заједнички именитељ свих политичких опција.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Срби у ФБиХ - мање и од националне мањине

Славиша Михајловић   
уторак, 02. август 2011.

Незаинтересованост и недосљедност међународне заједнице за проблеме Срба у Федерацији, претенциозна и унитаристичка политика центара моћи у Сарајеву врло брзо може довести до потпуног нестанка Срба са простора Федерације БиХ

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Када СДП прихвати Дејтон биће формирана власт у БиХ

Милорад Додик   
петак, 29. јул 2011.
БиХ нема владу и неће је имати. Она може да има министарско вијеће и није једина земља која га има. Да би било очувано управо партнерство на нивоу БиХ, онда је потребно да буде регулисан начин на који ће њени дијелови бити представљени. 
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Чија је Босна и Херцеговина

Емил Влајки   
понедељак, 05. септембар 2011.
На крају, изгледа да се више не поставља питање: чија је БиХ, већ чија ће бити. Ако Хрвати и Срби не превазиђу своје међусобне страхове и не престану оптуживати једни друге Босна и Херцеговина ће у догледно вријеме бити бошњачко-турска.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Церић-Зукорлићево зидање „Бошњакистана“

Слободан Дурмановић   
четвртак, 01. септембар 2011.

Како извештаја још нема, из одломака које су јавности читали званичници ИЗ у БиХ није било тешко разазнати да је ту пре реч о маркирању непријатеља којима жели да се окружи вођство те заједнице оличено у реису Церићу и муфтији Зукорлићу.

 
Косово и Метохија

Србија је тамо где је и била

Башким Муча   
среда, 04. јун 2008.

У поређењу са изборима од пре годину дана, ситуација се искомпликовала када је реч о аритметици гласова у Парламенту, јер је повећан број једначина и непознатих у унутарпарламентарном систему који условљавају постизање већине.

 
Косово и Метохија

Косово - нови "замрзнути конфликт"

Брајан Вајтмор   
уторак, 03. јун 2008.

До хаоса око преноса овлашћења са Унмика на Еулекс је дошло због тога што Београд покушава да учврсти контролу над северним Косовом, српском енклавом у земљи у којој велику већину становништва чине Албанци. Косовске власти практично немају контролу над северним делом земље.

 
Косово и Метохија

Последице недефинисаног односа EULEX-а и УНМИК-а на Космету

Саша Гајић   
понедељак, 02. јун 2008.

На снази је још увек Резолуција 1244 УН, а у Савету безбедности постоји јасан став да она не може бити мењана без претходног договора. На крају, ту је и мисија EULEX, која без нове резолуције УН не може бити функционална.

 
Косово и Метохија

Америчко "ширење демократије" уз помоћ криминалаца и терориста

Слађан Николић   
среда, 28. мај 2008.

Према томе, ЦИА је омогућила и још увек омогућава великоалбанским екстремистима и терористима да сами кроз трговину наркотицима финансирају свој пројекат „Велике Албаније“, који у великој мери кореспондира са интересима САД на простору Балкана.

 
Косово и Метохија

УНМИК, go home!

Аугустин Палокај   
уторак, 27. мај 2008.

Ево зашто УНМИК треба да оде са Косова - Косово је прогласило независност и њу је признала већина земаља чланица ЕУ и НАТО-а. У сагласности са земљама које су признале независност Косова, сами Косовари прихватили су да њихова независност не буде потпуна, већ надзирана.

 
Косово и Метохија

Опасност од "меке поделе"

Сари Кичмари   
уторак, 27. мај 2008.

Иначе, "меку поделу" је, као идеју, у почетку као оштрију варијанту, изнео министар у влади Србије, Слободан Самарџић. Таква подела имала би за последицу успостављање потпуно другачијег административног система, потпуно другачију културу власти.

 
Косово и Метохија

У Македонији ће избити општи балкански рат

Петар Искендеров   
уторак, 20. мај 2008.

Политички спектакл, који ће послужити као покриће за поделу Македоније, извешће две водеће партије македонских Албанаца – Демократска партија Албанаца (ДПА) и опозициони Демократски савез за интеграцију (ДСИ).

 
Косово и Метохија

Желимо да Србија уђе у ЕУ и НАТО

Хашим Тачи   
понедељак, 19. мај 2008.

Имамо стабилне институције, већу сигурност и више могућности за економски развој. Проглашење независности је отворило нове перспективе. Донели смо веома модеран Устав за Косово, а међуетничка толеренција је све већа. 

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 111 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер