понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Документи > Интегрални текст Атинске декларације о подршци Украјини, усвојене на Самиту ЕУ-Западни Балкан, 22. августа 2023.
Документи

Интегрални текст Атинске декларације о подршци Украјини, усвојене на Самиту ЕУ-Западни Балкан, 22. августа 2023.

PDF Штампа Ел. пошта
Документи   
недеља, 27. август 2023.

„Ми, председник Александар Вучић, председница Маја Санду, председник Володимир Зеленски, председник Јаков Милатовић, премијер Кирјакос Мицотакис, премијер Јон-Марсел Чолаку, премијер Аљбин Курти, председавајућа Савета министара Борјана Кришто, премијер Димитар Ковачевски, премијер Николај Денков, премијер Андреј Пленковић, у присуству председника Европског савета и председнице Европске комисије, састали смо се данас у Атини, 20 година после историјског самита ЕУ – Западни Балкан у Солуну, и издали следеће саопштење:

1. Руска инвазија на Украјину је кључни тренутак за Европу, који ствара нови ниво свести о заједничким принципима, јединству и заједничкој будућности у оквиру ЕУ. Ово је критично време за безбедност, мир и стабилност нашег европског континента. Закони и принципи који су тако дуго доприносили стабилном и предвидивом европском безбедносном поретку нарушени су и поново смо сведоци испољавања катастрофалних последица ревизионизма.

2. Суочени с руском агресијом, изражавамо нашу непоколебљиву подршку независности, суверенитету и територијалном интегритету Украјине унутар међународно признатих граница, заснованих на вредностима демократије и владавине права.

3. У нашим разговорима данас у Атини, изразили смо подршку и захвалност за искрене напоре украјинског председника Володимира Зеленског у постављању принципа мира у складу са Повељом УН, у његовој формули мира. Такође смо поздравили напоре Генералне скупштине УН у промовисању свеобухватног, праведног и трајног мира у Украјини.

4. Договорили смо се да не може бити некажњивости за ратне и друге злочине, као што су напади на цивиле и уништавање инфраструктуре, и сви одговорни морају бити позвани на одговорност.

5. Пре 20 година, на самиту у Солуни признато је да Западни Балкан припада ЕУ. Чврсто верујемо да је та изјава данас релевантнија него икада. Ескалирајући агресорски рат против Украјине открио је хитну потребу за снажном, отпорном и инклузивном ЕУ као каменом темељцем мира и просперитета међу нашим народима у овим изазовним временима.

6. Наглашавамо да Западни Балкан, Украјина и Молдавија, географски суседи чланица ЕУ, имају заједничко европско наслеђе, историју и будућност дефинисану заједничким могућностима и изазовима. Као стратешко улагање у мир, сигурност и стабилност у Европи, важно је да ови региони буду прихваћени као пуноправне чланице европске породице.

7. Данас смо у Атини разговарали о путу напред, како би смо остварили ову визију Европе. Истакли смо важност да поставимо себи за циљ завршетак визије ЕУ обогаћене Западним Балканом, Украјином и Молдавијом. Истакли смо потребу да се обнови и поново стави фокус на процес проширења који је опипљив и кредибилан, без пречица до постављених услова. Изразили смо посвећеност да подржимо Украјину и Молдавију да предузму наредне кораке у свом приступном процесу чим заврше неопходне реформе.

8. Чврсто верујемо да је 20 година после Солунског самита и у светлу нове геополитичке реалности, дошло време да се усвоји храбри и амбициозни крајњи циљ који ће послужити као водич, инспирација и оквир.“

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер