субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Нема кризе за БРИКС?

Милан Пурић   
среда, 23. новембар 2011.

УН су већ годинама под притиском ка новом устројству или тоталном распаду. Кад генерални секретар НАТО Расмунсен каже да се може интервенисати без УН, онда је то најава опасног распада система. Улога и место НВО сектора у мекој окупацији света је демистфикована преко интернета.

 
Економска политика

Источна Европа треба највише да стрепи од повлачења банака

Фајненшел тајмс   
уторак, 15. новембар 2011.

Пошто западне банке контролишу скоро три четвртине банкарског система Источне Европе, тај регион је онај који треба највише да стрепи од повлачења банака развијених тржишта са тржишта у развоју.

 
Економска политика

"Ју-Ес Стил" као пример - за шта?

Јован Б. Душанић   
среда, 09. новембар 2011.

Подсетимо се да је продаја Сартид-а извршена у време ванредног стања (март 2003), директном погодбом (без јавног надметања) за 23 милиона долара, а дотадашње велике дугове је на себе преузела држава (тачније грађани Србије).

 
Економска политика

Шведски радници у сосу на српски начин

Божидар Маслаћ   
недеља, 30. октобар 2011.

Иако је случај СААБ-а екстреман, у Шведској генерално настају тешка времена. Велики шведски произвођач Сканија смањује производњу за 15%. За следећу годину се предвиђа смањење привредног раста док стопа незапослености убрзано расте. 

 
Економска политика

Светска економска криза трчи други круг

Раде Ивковић   
четвртак, 13. октобар 2011.

Економска криза је само заоштрила супротности које је неолиберални капитализам довео до еруптивних размера. У Грчкој са још увек релативно снажном револуционарном левицом и добро организованим синдикатима на истој страни барикаде нашли су се радници и средња класа.

 
Економска политика

Ако се у Америци окупира Вол стрит, шта окупирати у Србији?

Милан Пурић   
субота, 08. октобар 2011.

Сила информација и знања која је доступна стотинама милиона паметних, добро информисаних и посебно веома заинтересованих за промене, већ је прерасла критичну масу и само је питање времена, а ја мислим и не тако дугог, када ће њихови захтеви почети да се испуњавају.

 
Економска политика

Нове институције и механизми за решавање кризе дуга у ЕУ

Оскар Ковач   
понедељак, 19. септембар 2011.

Највећи хендикеп у политици сувереног дуга имају поједине земље Европске монетарне уније због „непотпуности“ саме ЕМУ. Та непотпуност монетарне уније доводи их у положај који имају земље у развоју које не могу да се задужују у сопственој валути.

 
Економска политика

Обнова Краљева, или неком земљотрес, неком брат

Младен Ђорђевић   
петак, 02. септембар 2011.

Краљево је пре месец дана посетио и премијер Мирко Цветковић, који је објавио да је обнова урађена “без иједне афере и проблема”. Краљевчани знају колико је истине у премијеровој изјави, али ћуте, задовољни што су избегли судбину Мионице.

 
Економска политика

Крај америчког модела

Александар Радовић   
четвртак, 01. септембар 2011.

Тешко је то прихватити, али ми смо управо сведоци озбиљног заокрета цивилизације, свет се преобразио, а центар економске теже напустио је западну сферу и упутио се ка азијском континенту. Кина – нова сила на светској сцени, поседује неколико адута које може да употреби за подстицање раста.

 
Економска политика

Пољопривреда и село - право на наду Србије

Милан Пурић   
петак, 19. август 2011.

Трајно раскидање са досадашњом праксом и повлађивање виртуално створеним „елитама“, у свим областима друштва, показаће јасан заокрет ка ефикаснијим друштвеним и економским мерама, у складу са универзалним принципом одрживог развоја, свих сегментима друштва, а нарочито у пољопривреди.

 
Економска политика

Да ли би банкрот у аргентинском стилу могао уништити Грчку

Вито Танци   
среда, 23. новембар 2011.

Постоје и други разлози зашто би грчки банкрот имао озбиљније последице од аргентинског. Пре него што је Аргентина банкротирала, економија земље је претрпела три спољна шока.

 
Економска политика

Спасавање евра је погрешан циљ

Гидеон Рахман   
петак, 11. новембар 2011.

Истина је да би растурање евра било ужасно тешко и опасно. Бекство капитала и банкроти у државама које излазе из евра би могле изазвати пад банака. Могло би доћи до економског и политичког хаоса – бар за извесно време.

 
Економска политика

Кандидатура за ЕУ и Споразум о слободној трговини с Русијом

Дејан Мировић   
уторак, 01. новембар 2011.

Чини се да је избор у корист ЕУ већ донет након мишљења ЕК о кандидатури Србије за чланство у ЕУ 12. октобра 2011. године. Нажалост, власти у Београду се не руководе економским разлозима, већ политичким и идеолошким, када разматрају овај проблем.

 
Економска политика

Рат долара и евра

Небојша Катић   
уторак, 18. октобар 2011.

Слабљење економске моћи Америке, успон Кине, еманципација Европе и појава евра, запретили су да угрозе специјалну позицију долара. Оно што се на светској сцени види, није само криза евра, већ и огорчена борба за будућност долара.

 
Економска политика

Криза у еврозони – операција успела, а пацијент...

Бранко Павловић   
четвртак, 13. октобар 2011.

Немци су остали усамљени у покушају решавања проблема, зато што од осталих великих привреда ЕУ нико не гледа дуже од једног изборног циклуса, а у тим оквирима нема могућности да се сагледају стратешке одлуке.

 
Економска политика

Колико су нас заиста покрали у последњих двадесет година?

Зоран Караклајић   
петак, 07. октобар 2011.

Србија нема консолидовани биланс стања имовине, тако да ми уопште не знамо ни вредност наших материјалних добара а камо ли вредност наших нематеријалних добара и људског фактора.

 
Економска политика

Неолиберална догма о порезима

Јован Б. Душанић   
четвртак, 08. септембар 2011.

Очигледно да је неолиберализам један бућкуриш идеја, односно политичка доктрина која је у служби интереса богатих, те да он никада није био потврђен у економској теорији, а светска економска криза је показала да га није потврдила ни историјска пракса.

 
Економска политика

Може ли се зауставити даље урушавање привреде Србије?

Јован Б. Душанић   
четвртак, 01. септембар 2011.

Светска олигархија и крупни капитал (спољни актери) располажу са огромном финансијском моћи и успевају да у многим мањим земљама обликују политички и медијски простор и усмеравају унутрашњу и спољну политику према својим интересима.

 
Економска политика

Непролазна времена само једне књиге

Јован Б. Душанић   
четвртак, 25. август 2011.

Разлика између класичног либерализма и неолиберализам огледа се и у томе што је либерализам био идеологија националне буржоазије која је била донекле укорењена у сопственом народу, те није могла да буде потпуно равнодушна на социјалну заштиту.

 
Економска политика

Капитализам у кризи: историјско упозорење од пре 80 година

Доминик Сендбрук   
среда, 17. август 2011.

Ако Дејвид Камерон стварно жели да оживи веру британског народа у капиталистички систем – онда треба да иде и даље. Треба да принуди банке да обичним људима и малим предузећима дају више позајмица и тако поново покрену привредни систем.

 
<< Прва < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа > Последња >>

Страна 13 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер