Početna strana > Rubrike > Ekonomska politika > Piter Šif: Predviđanja čoveka koji je predvideo krizu
Ekonomska politika

Piter Šif: Predviđanja čoveka koji je predvideo krizu

PDF Štampa El. pošta
Brajan O Kif   
ponedeljak, 26. januar 2009.

23. januar 2009.

Pre nekoliko godina, kada je Piter Šif prvi put počeo redovno da se pojavljuje na televiziji ne bi li upozorio na predstojeći krah tržišta nekretnina, koji će izazvati slom američke ekonomije i berze, bio je iznenađen i razočaran činjenicom da su mu stranci u restoranima prilazili retko, gotovo nikad.

„Išao bih tako ulicama Njujorka i razmišljao: Ljudi, ja sam na CNBC-ju, CNN-u“, priča energični četrdesetpetogodišnji predsednik brokerske kuće „Euro Pacifik Kapital“. „Ali niko me nikada nije prepoznao.“

Ti dani, kako Šif trijumfalno primećuje, uveliko su gotovi. Verovatno ne postoji tržišni „prorok“ čija je slava brže rasla poslednjih šest meseci. Kao jedan od retkih koji su glasno, bespogovorno i manje više tačno upozoravali na hipotekarni mehur i njegove posledice, i koji je zbog svog pesimističnog stava poneo titulu „Dr Sudnji dan“, Šif je odjednom postao kultni heroj i vrsta zvezde.

Njegova slava počela je nekontrolisano da se širi. Jedan desetomonutni video klip na Ju Tjubu1 sastavljen od njegovih „najvećih hitova“ – nastupa na kojima, na primer, predviđa brutalnu recesiju i masivni krah kreditnog tržišta, dok mu ugledni sagovornici poput pisca i glumca Bena Stajna i bivšeg Reganovog ekonomskog savetnika Arta Lafera uzvraćaju smešno optimističnim protivargumentima – do sada je pregledan više od milion puta.

Međutim, dokazi o njegovoj popularnosti teško da se tu završavaju. Jedan poštovalac je napravio vebsajt2 na kome prikuplja sve njegove pisane komentare i nedeljne radio nastupe. Postoji i strana na Fejsbuku na kojoj se vodi kampanja za njegovu kandidaturu za Senatora Konetikata 2010. godine. A obe knjige koje je objavio u poslednjih par godina nalaze se na Amazonovoj listi prvih pet vodećih bestselera.

„Sada me prepoznaju“, uzbuđeno objašnjava Šif. „U teretani. U restoranima. Pre neki dan pozvao sam kablovskog operatera, a čovek me je pitao: da niste vi onaj Piter Šif sa CNN-a? Ja sam vaš veliki obožavalac!"

Mada se Šifovo raspoloženje poboljšalo usled novonastale slave i statusa, njegove prognoze za ekonomiju Sjedinjenih Država još su mračnije otkako gleda kako federalna vlast ubacuje nezamislive količine kapitala u cirkulaciju ne bi li potpomogla banke i automobilske kompanije. To je, kako voli da napomene, reakcija koju je on takođe predvideo. „Nikad nisam bio pesimističniji“ kaže, „jer će ono što Vlada sada radi situaciju učiniti još mnogo, mnogo gorom. Oni pokušavaju ponovo da naduvaju taj mehur. Sve vreme sam znao da ono najgore što će nas zadesiti neće biti recesija sama, već reakcija vlasti. Međutim, ono što su već uspeli da urade prevazilazi moja najcrnja predviđanja“.

Piramidalna ekonomija

Kako je istakao 2007. godine u svojoj prvoj knjizi „Otporni na krizu: kako profitirati na predstojećem ekonomskom kolapsu“, Šif smatra da je američka ekonomija postala opasno i neizdrživo zavisna od potrošnje – bazirane na bilionima dolara koji su pozajmljeni pretežno iz azijskih država poput Japana i Kine.

„Imamo ekomiju koja je bazirana na istim principima kao i investicije Bernija Medofa“ kaže Šif. „To je piramidalna ekonomija, ona nije realna. Mi niti štedimo, niti išta više proizvodimo. Mi jednostavno pozajmljujemo od ostatka sveta, i onda trošimo. Pravili smo ogromnu žurku. Kupovali smo sve te plazma televizore i ajpode. Renovirali smo kuće i putovali na odmore. Ali znate šta? Računi su počeli da pristižu.“

Šif najavljuje gadan mamurluk posle ove zabave. Dolazi višegodišnja recesija koja će se odlikovati vrtoglavom inflacijom, konstatnim slabljenjem dolara, skokom cena robe, strmoglavim padom američkih berzanskih indeksa, snižavanjem plata.

Prošle godine Šif je bio ekonomski savetnik u predsedničkoj kampanji Rona Pola, libertarijanskog Kongresmena iz Teksasa. Kao i Pol, i Šif je zastupnik austrijske ekonomske škole, koja zagovara lese fer pristup. Šifovi recepti za izvlačenje Sjedinjenih Država iz trenutnog gliba dolaze pravo iz libertarijanskog priručnika: drastično smanjiti Vladu, odmah otkazati sve stimulativne finansijske pakete, progutati mnogo gorkih pilula, i pustiti da slobodno tržište odradi svoj posao – koliko god to u međuvremenu teško palo, na primer, radnicima u auto industriji.

Šifovi aktuelni saveti za investiranje manje više su isti kao što su već godinama: držite se dalje od američkog dolara i prebacite svoj novac u neku pouzdaniju valutu poput švajcarskog franka ili singapurskog dolara; kupite nešto plemenitih metala; i kupujte strane akcije sa dividendom, naročito onih kompanija koje posluju sa prirodnim resursima.

Ironično, ali godina u kojoj je Šif postao poznati TV analitičar, ujedno je bila i najgori period za njegove klijente. U najvećem broju slučajeva, strana tržišta koja on najviše voli pogođena su 2008. godine recesijom, čak i više nego SAD. Međutim, bilo bi pogrešno pomisliti da je Šif posumnjao u sebe. „Ništa od toga me ne iznenađuje“, kaže on. „Tržišta su na kraći rok često iracionalna. A moj problem je uvek bio taj što ja stvari vidim isuviše jasno i isuviše unapred. Ljudi ne shvataju da ja to radim, jer tržišta ne potvrđuju odmah ono što ja govorim. Ali na kraju hoće. Pretegnuće bazični razlozi, kao što se desilo i na tržištu nekretnina“. Zvuči kao glas pravog proroka Sudnjeg dana.

(Članak preuzet iz Forbs Magazina http://money.cnn.com/2009/01/20/magazines/fortune/okeefe_schiff.fortune/index.htm)