четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > 87. дан рата у Украјини: Јенс Столтенберг - Забринутост за безбедност свих чланица НАТО мора бити узета у обзир. Леонид Слуцки: Украјинским националистима биће суђено на разлицитим нивоима
Хроника

87. дан рата у Украјини: Јенс Столтенберг - Забринутост за безбедност свих чланица НАТО мора бити узета у обзир. Леонид Слуцки: Украјинским националистима биће суђено на разлицитим нивоима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. мај 2022.

Осамдесет седми дан рата у Украјини. Руске снаге преузеле у потпуности железару "Азовстаљ" и тиме контролу над целим украјинским градом Маријупољем. Бајден потписао закон о помоћи Украјини вредној 40 милијарди долара. Москва му забранила улазак у Русију. Због одбијања да руски гас плаћа у рубљама, Финској прекинута испорука тог енергента.

21:15

Зеленски: Русија нас  тихо краде и блокирала је милионе тона хране у лукама

Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је данас да је у украјинским лукама блокирано 22 милиона тона хране и да се разматрају различити начини за решење тог проблема.

Зеленски је рекао да је Русија блокирала "све поморске опције за извоз прехрамбених произовда" и да их "Русија тихо краде", преноси украјинска агенција Интерфакс.

"Пшеница се отпрема негде другде. Знамо где је то", рекао је Зеленски након разговора са португалским премијером Антониом Коштом.

Зеленски је додао да би луке могле бити одблокиране војним средствима и да зато Украјина апелује на савезнике да јој испоруче оружје.

18:52

Милиција ЛНР: Преузели смо контролу над упориштем код Попасне

Милиција самопроглашене Луганске народне републике (ЛНР) преузела је контролу над упориштем украјинских снага јужно од места Попасна, рекао је један од припадника милиције.

Према његовим речима, то је био веома добро утврђен положај снага из Кијева, преноси Спутњик.

Портпарол Народне милиције Иван Филипоненко рекао је и да је "ослобођено" место Новозвановка.

17:05

Столтенберг: Забринутост за безбедност свих чланица НАТО мора бити узета у обзир

Турски председник рекао је генералном секретару НАТО-а да Анкара неће позитивно гледати на чланство Финске и Шведске у Алијанси, ако не буду сарађивале у борби против тероризма и на другим питањима.

Турско Председништво је у саопштењу навело и да је Ердоган подржао политику отворених врата.

У објави на Твитеру која је уследила након разговора двојице лидера, Столтенберг је навео да забринутост за безбедност свих чланица НАТО-а мора бити узета у обзир и да разговори морају да се наставе како би се пронашло решење.

16:42

Ердоган лидерима Шведске и Финске рекао шта очекује од њих

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је финском колеги Саулију Нинисту да несанкционисање терористичких организцаија које представљају претњу чланици НАТО-а није у духу Алијансе.

Ердоган је у телефонском разговору рекао и да Анкара очекује од Хелсинкијха подршку за своју борбу против терористичких организација које представљају претњу националној безбедности и њеном народу.

Ердоган је претходно информисао шведску премијерку Магдалену Андерсон да Анкара очекује конкретне кораке због повезаности те земље са терористичким организацијама.

У телефонском разговору Ердоган је додао и да би требало укинути ембарго на извоз оружја уведен Турској који је Шведска подржала након уласка турске војске у Сирију 2019. године, преноси Ројтерс позивајући се на Анадолију

Анкара тврди да Шведска и Финска подржавају милитантну групу Радничке партије Курдистана (ПКК) и следбенике Фетулаха Гулена, кога оптужује да је организовао покушај државног удара у Турској 2016. године.

Турска је прошле недеље изненадила савезнике у НАТО-у тиме што се успротивила да ове две земље буду примљене у ту организацију, али су западни лидери изразили уверење да приговори Анкаре неће представљати препреку да се то оствари.

16.14 - Слуцки: Украјинским националистима суђења на разлицитим нивоима

Председник Одбора руске Државне думе за међународне послове Леонид Слуцки рекао је да ће акције украјинских националиста у Маријупољу и Краматорску бити предмет суђења на различитим нивоима.

- Да, судови ће бити обавезни. Неприхватљиво је опраштати такве ствари да се такве ситуације никада више не би дешавале у људској историји - поручио је Слуцки у разговору са шефом Доњецке Народне Републике (ДНР) Денисом Пушилином, преносе РИА Новости.

15.48 - Пушилин: Неизбежан је трибунал против украјинских националиста из Азовстаља

Шеф самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) Денис Пушилин, рекао је данас да је неизбежан трибунал против украјинских националиста, који су се крили у челичани Азовстаљ у Маријупољу, и да је то захтев јавности.

"Верујем да је Трибунал неизбежан, правда мора победити. Ово је захтев обичних људи, ово је захтев друштва, ово је захтев здравог дела светске заједнице", рекао је Пушилин током састанка са председником Одбора Државне думе за међународне послове Леонидом Слуцким.

14:25

Русија забранила улазак Бајдену, Блинкену, шефу ЦИА...

Русија је саопштила да је забранила улазак у земљу за 963 америчких држављанина, укључујући председника Џозефа Бајдена, државног секретара Ентонија Блинкена и шефа Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијама Бернса.

Министарство спољних послова је у саопштењу нагласило да је овај корак одговор на санкције које САД стално намећу Русији и упозорило да ће "непријатељске акције" и даље добијати "одговарајући одговор", преносе руски медији.

"Русија не тражи конфронтацију и отворена је за искрен дијалог уз узајамно поштовање, одвајајући амерички народ, који поштује, од власти САД, које подстичу русофобију, и оних који им служе", навело је министарство.

13:20

Бајден потписао закон о помоћи Украјини

Амерички председник Џозеф Бајден потписао је закон о пружању помоћи Украјини од готово 40 милијарди долара у оквиру настојања да појача војну подршку тој земљи због напада Русије, саопштила је Бела кућа.

Та мера претходно је усвојена у Конгресу, а затим прослеђена на потписивање председнику Бајдену.

13:15

Украјинска војска: Руси спречавају евакуацију људи из Херсонске области

Руске снаге настављају да спречавају евакуацију људи из Херсонске области на територију под контролом Украјине, саопштио је Генералштаб Оружаних снага Украјине, оптужујући Русију да спроводи "тактику тероризма".

"Тамошња села су на ивици хуманитарне кризе", саопштено је из кабинета председника Украјине Володимира Зеленског.

11:33

Конашенков: Руска војска ракетирала складиште горива код Одесе

Руска војска је известила о ракетном нападу на складишта горива у близини украјинског града Одесе.

"У Одеској области, у лучкој фабрици, високопрецизне ракете руских Ваздушно-космичких снага уништиле су складишта са горивом намењеним за оклопна возила", саопштио је портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков, преноси Интерфакс.

Конашенков је навео да су високопрецизним ваздушним ракетама погођена три командна места, укључујући командно место 109. бригаде територијалне одбране у рејону насеља Бахмут.

Руска војска је уништила и базу за обуку украјинских специјалаца у близини језера Сасик у Одеској области, наводи Интерфакс.

10:37

Руска војска: Уништили смо велику пошиљку западног наоружања

Руска војска саопштила је да је уништила велику пошиљку западног оружја у украјинској области Житомир, западно од Кијева.

Навели су да су ракете типа "калибр" испаљене с мора, јавила је новинска агенција Интерфакс.

09:55

Представници пет земаља АПЕЦ-а напустили састанак током излагања руског министра

Представници Сједињених Држава и још четири државе напустили су састанак министара трговине земаља Азијско-пацифичког региона у Бангкоку, протестујући против руске инвазије на Украјину, потврдили су званичници.

Представници Канаде, Новог Зеланда, Јапана и Аустралије придружили су се Американцима и напустили састанак Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕЦ), потврдила су извештачу Ројтерса два тајландска званичника и двојица дипломата.

Напуштање сале представника пет земља догодио се током говора руског изасланика, министра економског развоја Максима Решетњикова, на отварању дводневног састанка ове организације која броји 21 члана, преноси агенција Кјодо.

(Ројтерс, Танјуг

ОПШИРНИЈЕ

08:37

"Гаспром" потврдио потпуну обуставу испоруке гаса Финској

Руски "Гаспром" потврдио је потпуну обуставу испорука гаса Финској од данас, због одбијања да гас буде плаћен у рубљама.

До краја радног дана 20. маја "Гаспром експорт" није примио уплату за испоруку гаса у априлу од финског "Гасума", у складу са Указом председника Руске Федерације, наведено је у саопштењу.

Додаје се да је 2021. године "Гаспром експорт" испоручио финској компанији "Гасум" 1,49 милијарди кубних метара гаса, што је чинило две трећине укупне потрошње гаса у Финској.

(Известија)

ОПШИРНИЈЕ

08:22

Украјински Генералштаб: Руске трупе покушавају да обнове рад луке у Маријупољу

Генералштаб Оружаних снага Украјине саопштио је јутрос да руске трупе покушавају да обнове рад луке у Маријупољу.

Наводи се да руске снаге предузимају мере за обнављање функционисања луке и да раде на разминиравању инфраструктуре, преноси Униан.

Други детаљи нису наведени.

08:05

Одобрени рачуни у рубљама за немачке и италијанске фирме

Немачка и Италија, после разговора вођених унутар ЕУ, дозволиле су својим компанијама да отворе рачуне у рубљама, како би наставиле да купују руски гас без кршења санкција ЕУ уведених Русији, потврђено је Ројтерсу из добро обавештених извора.

Дебата о захтеву Русије да страни купци плаћају гас у рубљама, ставила је на пробу решеност европских влада да заузму тврд став против Москве због рата у Украјини, наводи агенција.

Пољска, Бугарска и Финска одбиле су да испуне захтев Москве да увозници плаћају гас преко рачуна у рубљама код Гаспромбанке и због тога је Москва прекинула испоруке.

Друге земље чланице, међутим, нису биле вољне да нареде компанијама да спроводе акције које би могле да доведу до губитка виталних залиха руског гаса за домаћинства и индустрију.

Брисел је издао два сета писаних смерница о томе како куповати руски гас без кршења санкција, али правни пут је и даље магловит, јер су званичници ЕУ такође саветовали фирме на састанку иза затворених врата да не отварају рачуне у рубљама код Гаспромбанке.

07:24

Литванија од сутра без гаса, нафте и струје из Русије

Министарство енергетике Литваније саопштило је да та држава од сутра неће увозити струју из Русије, тако да у тој држави више неће бити руског гаса, нафте ни струје.

Министар енергетике Дајњус Крејвис изјавио је да је то важна прекретница не само на путу Литваније ка енергетској независности, већ и израз солидарности са Украјином, преноси литвански портал Делфи.

"Не можемо дозволити да се нашим новцем финансира руска војна машина", рекао је Крејвис.

Потребе Литваније за гасом подмирује ЛНГ терминал у Клајпеди, где гас стиже из Сједињених Америчких Држава, а када је реч о струји, Литванија ће се ослањати на производњу и увоз из земаља ЕУ преко Шведске, Летоније и Пољске.

Литванија је почетком априла престала да увози гас из Русије.

06:43

Обустављене испоруке руског гаса Финској

Испоруке руског гаса Финској обустваљене су јутрос у седам сати по локалном времену, саопштила је финска државна енергетска компанија "Гасум".

"Снабдевање Финске природним гасом према 'Гасумовом' уговору о снабдевању је прекинуто. Увоз гаса преко улазне тачке Иматре је заустављен", наводи се у саопштењу.

Иматра је улазна тачка за руски гас у Финску.

"Гасум" ће од данас, током предстојеће летње сезоне, снабдевати природним гасом своје купце из других извора кроз гасовод Балтикконектор.

Балтикконектор повезује Финску са гасном мрежом суседне Естоније. 

"Гаспром експорт" је јуче обавестио финску енергетску компанију "Гасум" да ће испоруке природног гаса Финској престати 21. маја ујутру зато што Финска није пристала да плаћа гас у рубљама, саопштило је финско министарство за рад и привреду.

Према дугорочном уговору, валута плаћања је евро. "Гасум" је одлучио да покрене арбитражни поступак, јер сматра да руска страна захтевом за плаћање гаса у рубљама крши уговор, навело је финско министарство.

06:31

Сијарто: Мађарска за ЕУ ембарго на руску нафту, али морским путем

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да је Будимпешта предложила Европској унији да уведе ембарго на испоруку руске нафте морским путем, а да се испоруке нафтоводима изузму из санкција, како би привреде земаља тог блока наставиле нормално да функционишу.

"Ако Европска унија жели да казни Русију због нафте, онда је неопходно увести ембарго на испоруке нафте морским путем, јер оне чине највећи удео у испоруци руске нафте Европи, док су испоруке путем нафтовода мање", рекао је Сијарто у интервјуу за ТВ канал Фокс њуз.

Додао је да ако земље ЕУ одлуче да направе изузетак по питању санкција за снабдевање нафтоводом, привреде земаља чланица наставиће да функционишу, а ЕУ ће постићи свој циљ.

Напоменуо је да Мађарска неће моћи да купи довољно нафте уз других извора у случају да јој се ускрати руска нафта и додао би његовој земљи било потребно да уложи 550 милиона евра за технолошку припрему своје рафинерије да прерађује друге врсте гаса и нафте осим руских.

06:15

Ердоган за данас најавио разговор са званичницима Финске

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је за данас разговор са званичницима Финске, док истовремено изражава противљење кандидатури Шведске и Финске за чланство у НАТО-у.

Обраћајући се новинарима, Ердоган је јуче рекао да је о томе разговарао са холандским премијером Марком Рутеом, а да ће разговарати и са британским званичницима у суботу.

Није прецизирао са којим финским и британским званичницима ће разговарати.

06:10

Ердоган и Џонсон о Шведској, Финској, НАТО-у, ценама хране...

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган разговарао је вечерас са премијером Велике Британије Борисом Џонсоном и рекао му да највећи проблем у захтевима Шведске и Финске за пријем у НАТО представљају везе тих држава са особама под контролом терористичке организације Радничке партије Курдистана (ЈПГ/ПКК).

Из кабинета турског председника саопштено је да су Ердоган и Џонсон телефоном разговарали о билатералним и регионалним темама, укључујући захтеве Шведске и Финске за пријем у НАТО и рат у Украјини, преноси Анадолија.

Додаје се да је Ердоган рекао да се не сме занемарити оправдана реакција турске јавности на захтеве за пријем у НАТО земаља које подржавају тероризам.

Ердоган је такође поручио да Анкара жели да буде сигурна да ће Финска и Шведска подржавати вредности НАТО-а и да ће адекватно одговорити на легитимне забринутости Турске.

Истовремено из Лондона је поручено да је Џонсон пренео Ердогану да ће Финска и Шведска пружити драгоцен допринос НАТО-у.

Портпарол Џонсона рекао је да је британски премијер замолио Ердогана да разговара са шведским, финским и НАТО колегама о томе уочи самита лидера у Мадриду у јуну.

Џонсон и Ердоган такође су разговарали о деблокирању руте за извоз украјинских житарица и о расту цена хране у свету.

Портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков навео је да је 2.439 припадника пука "Азов" и других украјинских снага, који су били опкољени у железари "Азовстаљ", положило оружје и предало се. Последња група од 531 припадника украјинских снага предала се у петак, чиме су руске снаге преузеле потпуну контролу над украјинским градом Маријупољем.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер