уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аника Бен Давид, амбасадорка Шведске у Београду: Србија је друга у свету по висини износа које добија из фондова ЕУ
Хроника

Аника Бен Давид, амбасадорка Шведске у Београду: Србија је друга у свету по висини износа које добија из фондова ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. април 2024.

"Ми чинимо све што је у нашој могућности да Србија постане чланице Европске уније (ЕУ) што је пре могуће, али од Србије, политичке воље у земљи, зависи када ће постати део Уније", изјавила је за данашњу "Политику" амбасадорка Шведске у Србији Аника Бен Давид.

„Србија је донела одлуку и аплицирала је за чланство у ЕУ и тиме ушла у процес, где прихватате критеријуме тог процеса који се морају испунити да бисте напредовали у том процесу“, додала је Бен Давид.

Бен Давид указује да је Србија друга у свету по висини износа које добија из фондова ЕУ.

„Паралелно са тим, Шведска билатерално даје око 13 милиона евра годишње од почетка 2000-тих. Та подршка састоји се у помагању Србији да спроведе реформе како би испунила критеријуме за пријем у ЕУ“, објаснила је она и додала да „не постоји други међународни играч који би понудио исте могућности“.

Упитана да ли је забринута да би сукоб између Русије и Украјине могао да се прошири на Европу, Бен Давид је рекла да је то не брине, односно да је уверена да ће Украјина победити у том раду, а Русија изгубити.

„Зато је приоритет број један да подрежавамо Украјину колико год буде потребно. Уласком у НАТО, Шведска је безбеднија, а НАТО је постао јачи. НАТО је средство демократије, неагресиван савез, савез за мир и сарадњу“, рекла је Бен Давид.

На коментар да се грађани Србије не би сагласили са тим и 1999. години, Бен Давид је објаснила да Шведска тада није била чланица Алијансе, „али оно што се догодило тада је био последњи покушај да се заустави етничко чишћење на Косову и да се зауставе конфликти на западном Балкану који су дуго трајали“.

(Фонет, Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер