среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Новаковић: Литијум у сржи Декларације о заједничкој будућности српског народа. Србија од малина годишње заради 289 милиона евра, док ће од јадарита, са рудном рентом од процента до три, зарађивати 186 милиона
Хроника

Борислав Новаковић: Литијум у сржи Декларације о заједничкој будућности српског народа. Србија од малина годишње заради 289 милиона евра, док ће од јадарита, са рудном рентом од процента до три, зарађивати 186 милиона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. јул 2024.

Литијум је у сржи и Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, наводи народни посланик Борислав Новаковић, истакавши тачку 46. која је увод у, како каже, координисану акцију експлоатације литијума и у Републици Српској, и у Србији на један потпуно поражавајући начин. Оптужио је власт да форсира Декларацију да се не би видео Рио Тинто и велико задужење Србије.

„Литијум је, као дух Хамлетовог оца, све време лебди изнад овог нашег дневног реда. Никога не спомиње, а заправо је кључ свега. Скренућу вам пажњу да је то локација у општини Лопаре на Мајевици, као што је овде опредељен Јадар„, рекао је Новаковић.

Рекао је да је сигуран да је председница Скупштине информисана о пројектима Вулкан и Зинвал.

„Пројекат Вулкан је могућност да Немачка ради, производи, експлоатише литијум из геотермалних вода у долини Рајне. Притом је то еколошки у овом моменту један од најчистијих поступака, јер он не подразумева сумпорну киселину, што јесте случај у Јадру и то у стотинама хиљада тона. Он не подразумева јаловиште, што Јадар такође подразумева, јер као што знате, само на годишњем нивоу од 1,5 милона до два милиона тона, у зависности од тога како се буде закуктавала производња у Јадру“, рекао је он.

Пројекта Вулкан, додаје, подразумева експлоатацију, екстракцију, издвајање литијума из геотермалних вода и практично је то, тврди, лабораторијски процес.

„Нема сумпорне киселине, нема јаловишта и најчистија је опција. Да ли су Немци донели одлуку да експлоатишу литијум? Да вам помогнем – нису и не пада им на памет. Чак не желе ни у околностима и условима у којима имају могућност да извлаче литијум из геотермалних вода у лабораторијским околностима, без икаквих или уз минималне еколошке последице. Не желе да донесе одлуку на ту тему. А нама објашњавају да треба да радимо све оно што еколошки апсолутно може да оптерети ову државу са непоправљивом штетом“, навео је он.

Новаковић је истакао да од малина Србија годишње заради 289 милиона евра, док ће од јадарита, са рудном рентом од процента до три, зарађивати 186 милона.

„Овде није проблем само Јадар, иако је ружно приказивати људе који се боре против експлоатације литиума као необразоване. Па наравно да свака држава има потребу да истражује шта има под земљом. Овде је проблем што је неко донао већу одлуку о експлоатацији. Економисти нас упозоравају да је прича око литиума била надувана у тренутку када се веровало да ће аутомобилска индустрија која користи електричне батерије, односно литиумске батерије, бити у успону. И онда су направили калкулацију о великим добитима у моменту када су веровали да ће електрични аутомобили бити у успону. Сада, када је продаја електричних аутомобила пала, пала је и цена литиума за 80 одсто, и даље ће падати. И свима је јасно да постојеће фабрике улазе у проблем рентабилности, а док ми евентуално уђемо у експлоатацију за четири године, драги Бог зна само како ће стајати економија и да ли ће аутомобилска индустрија имати успон или неће, или ћемо ми уз малу рудну ренту раскопати целу државу“, рекао је он.

Новаковић тврди да се, осим Јадра, истраживања раде у Ваљеву, Книћу, Горњем Милановцу, Аранђеловцу, све до Врања.

„Од Јадра до Врања је једна трећина Србије која треба да буде преорана и упропашћена само да би неко имао малу ситну добит“, навео је.

Он је казао да репресија према грађанима не сме да се повеђава и да БИА нема право да позива на информативни разговор Златка Кокановића и остале активисте.

Посланик је додао да је Србија већ сада презадужена земља и „ми смо у некој врсти ропства“.

„И мислим да је ова тачка дневног реда смишљена и осмишљена, укључујући Декларацију, да се не види шта се крије иза свега овога, само да се не би видело Рио Тинто, само да се не би видело задужење, само да се не би виделе те суштинске ствари. Рио Тинто је пројекат око ког морамо да се ујединимо“, навео је Новаковић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер