среда, 28. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранимир Јованчићевић: Састанак „Јадар на длану“ представља увлачење академске заједнице у политички перформанс. Пројекат са Рио Тинтом мора да се прекине - без литијума можемо, али без воде не
Хроника

Бранимир Јованчићевић: Састанак „Јадар на длану“ представља увлачење академске заједнице у политички перформанс. Пројекат са Рио Тинтом мора да се прекине - без литијума можемо, али без воде не

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. август 2024.

Можда због литијума треба да падне и цела влада, и они, и председник државе да кривично одговарају, да се види зашто су они тако чврсто обећали приватној компанији да ће пројекат бити реализован, каже професор Хемијског факултета и члан Демократске странке Бранимир Јованчићевић.

Сматра да је данашњи догађај у Влади Србије пре свега политички и да представља својеврсно увлачење академске заједнице у политику, преноси Н1.

Пласираће се прича да се ово налази у једном транспарентном процесу, а заправо о транспарентности нема ништа јер је све рађено у тајности

Подсетимо, данас се одржава састанак „Јадар на длану“, али иза затворених врата. Грађани ће моћи да чују само председника и министарку рударства, док остале професоре и декане Београдског Универзитета, као и њихове презентације неће бити доступне ни медијима ни грађанима.

„Да је овакав догађај организован пре пет, десет или петнаест година, то би био природан скуп. Међутим, данас су, као што можемо да видимо, представници академске заједнице позвани да учествују у једном, рекао бих, политичком перформансу“, казао је он.

Шта ће заједница да каже председнику, мање је битно, јер је председник, претпоставља, већ припремио своје закључке и „ми ћемо их чути на телевизијама које он контролише“.

„Пласираће се прича да се ово налази у једном транспарентном процесу, а заправо о транспарентности нема ништа јер је све рађено у тајности“, казао је он.

Он је подсетио на сличне покушаје прављења оваквих разговора са академском заједницом пре неколико година, али да од самих пројеката није било ништа.

Апликација за животну средину – играрија“

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић најавила је данас мобилну апликацију за праћење животне средине.

Професор је ово оценио као играрију.

Држава Србија претворена у контејнер, затрпана ђубретом, комуналним отпадом, са загађеним ваздухом, са загађеним водама. И ако ће тај проблем да нам реши једна апликација, то је стварно удар на нашу интелигенцију

„Животна средина је један много комплексни проблем. У Србији је данас животна средина толико урушена и девастирана, а ми ћемо проблем да решавамо једном апликацијом. Ми смо сведоци да је држава Србија претворена у контејнер, затрпана ђубретом, комуналним отпадом, са загађеним ваздухом, са загађеним водама. И ако ће тај проблем да нам реши једна апликација, то је стварно удар на нашу интелигенцију“, истакао је он.

Упитан да ли би могла да се деси ситуација у којој научна заједница каже државном врху да је против ископавања литијума, па да држава од пројекта одустане, Јованчићевић каже да је академска заједница своје већ обавила.

„Да би могла нешто да каже, мора се спровести један врло, врло озбиљан пројекат. Од узимања узорака па све надаље, до предлога од стране колега технолога како то треба да се изведе. Међутим, ко нам даје гаранције, кад све ми то и урадимо, да ће сутра неко, ако је у питању страна компанија, то у истину тако и да уради. Једноставно ситуација је доведена до потпуног абсурда“, рекао је он.

Све активности са Рио Тинтом у овом трену морају да се прекину“

Мишљења је да све активности са Рио Тинтом у овом трену морају да се прекину.

Можда због овога треба да падне и цела влада, и председник државе да кривично одговарају, да се види зашто су они тако чврсто обећали приватној компанији да ће пројекат бити реализован

„Ја знам да је то за политичко руководство вероватно врло тежак посао, можда и немогући. Можда због овога треба да падне и цела влада, и председник државе да кривично одговарају, да се види зашто су они тако чврсто обећали приватној компанији да ће пројекат бити реализован. То јесу спекулације, али постоји бојазан да су гаранције толико чврсте и јаке да је председник Вучић са својим првим сарадницима стварно налази у незгодним ситуацији. Не може ни напред, не може ни назад. Не може ни да одступи, ни да поништи идеју са Рио Тинтом или да уради нешто супротно“, рекао је он.

Научници, у овом трену, могу само да се политички изјасне.

„Као хемичар, као професор индустријске хемије и као професор хемије животне средине, на основу свега онога што сам до сада урадио, на основу радног искуства и на основу животног искуства које сам стекао, тврдим да пројекат са Рио Тинтом мора да се прекине. Уколико се то не уради, направиће се велика штета држави Србији“, рекао је он.

Можемо без литијума, не можемо без воде“

Објаснио је и зашто.

„Отварање таквог једног рудника, без обзира да ли то био површински или подземни коп, потпуно би девастирало један од најлепших и најзначајнијих делова западне Србије. Посебно је опасно што се све то налази на водоносном слоју, зато што се у тој алувијалној формацији налази велика количина и велике резерве квалитетне пијаће воде. Те резерве су такве да би могле да снабдевају можда целу територију Србије, а данас је вода значајнији ресурс од литијума. Ми без литијума можемо, али без воде не можемо. Иако уништимо тај значајнији ресурс, ми смо направили велику штету зарад мале користи“, објаснио је.

Додаје да је сам технолошки поступак веома агресиван.

Овде прете опасности из чињенице да ми свакодневно треба да транспортујемо огромну количину сумпорне киселине целом дужином државе Србије

„Подразумева употребу јаких минералних киселина. Наравно да ми имамо искуства са том чувеном сумпорном киселином. Међутим, овде прете опасности из чињенице да ми свакодневно треба да транспортујемо огромну количину сумпорне киселине целом дужином државе Србије. У таквим приликама, акциденти су потпуно нормална ствар. А замислите да се излије цистерна концентрована сумпорне киселине у животну средину, шта би то значило за то место где се сумпорна киселина излила“, поручио је он.

Зашто бисмо председнику веровали да ће пруге бити другачије?“

На констатацију да је председник рекао да ће за ово бити направљене посебне пруге, Јованчићевић пита како сада изгледају „наше посебне пруге које превозе опасне хемикалије“.

„Што бих ја данас поверовао председнику Вучићу, да ће то у будућности бити неке другачије пруге. То је само његова реч. А његова реч зна шта значи и колико можемо да јој верујемо? Ја лично не верујем“, казао је.

Истакао је да јаловишта вековима опстају и да у Србији имамо јаловишта из римског доба.

Уништавамо два најлепша дела Србије“

„То су мртве територије. Ми са њима не можемо ништа да урадимо. И подсећам још једном, све то на једном од најлепших крајолика Србије, јадарска област, Мачва“, рекао је он.

Што бих ја данас поверовао председнику Вучићу?

Сматра да оно што се дешава на Хомољу можда је и већи проблем него у западној Србији.

„Тамо се налази такозвано самородно злато. Његова концентрација је толико ниска да морате да направите од њега цијанидни комплекс. А онда из тог цијанидног комплекса да вадите самородно злато. И као и у западној Србији са јадаритом, тако и у источној Србији са самородним златом, морате да употребљавате огромну количину воде. И имате цијанид, сви знају колико је он токсичан. Дакле, ми овим ударамо на два најлепша дела Србије, на јадарску област и околину Жагубице“, закључио је он.

(Нова.рс)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер