Početna strana > Hronika > Danas: Posle izbora – LDP u vladi, Vuk Jeremić višak?
Hronika

Danas: Posle izbora – LDP u vladi, Vuk Jeremić višak?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. januar 2012.

Beograd - Vuk Jeremić, već petu godinu kontroverzni šef srpske diplomatije, nije političar bez budućnosti i oko njega će se tek lomiti koplja u predizbornoj kampanji, a pogotovo prilikom formiranja buduće vlade.

LDP već sada poručuje da ne bi delila vlast sa DS ukoliko bi u njoj bio prisutan i Jeremić, dok u naprednjačkoj koaliciji priželjkuju njegov konačan razlaz s Tadićem. Štaviše, Velimir Ilić tvrdi da su vrata Nove Srbije za Vuka Jeremića širom otvorena. Za razgovor za Danas o poziciji ministra spoljnih poslova i neuspešnog kandidata za potpredsednika DS u kontekstu predizborne kampanje i situacije posle izbora juče u DS i SPS nisu bili raspoloženi.

Bojan Đurić, poslanik LDP, kaže za naš list da će u novoj vladi Srbije morati da se vodi nova politika, za šta liberal-demokrate traže podršku građana. „Više se ne sme potpaljivati zemlja i gubiti vreme ponavljanjem apsurdnih fraza o istovremenoj borbi za Kosovo i Rezoluciju 1244, što je opasna teza koja vezuje ruke Srbiji. Jeremić svakako nije kreator državne politike i najodgovorniji za situaciju, ali on to sa strane koristi da agresivno sebi daje na značaju. Kada politika bude promenjena, a to je neminovan deo preokreta koji Srbiju čeka, Jeremić će prirodno postati višak“, navodi Bojan Đurić.

Velimir Ilić, lider Nove Srbije, slaže se sa Đurićem da lutanja u spoljnoj politici nisu isključivo Jeremićeva zasluga. „Pa, da je drugačije, on bi odavno bio smenjen sa mesta šefa diplomatije. Ima Jeremić dobar rejting među biračima i zbog toga je i dalje važan šraf u donošenju spoljnopolitičkih odluka i njihovom sprovođenju. Ipak, ma koliko bio važan DS-u u izbornoj kampanji, nisam baš siguran da će ga Tadić ponovo kandidovati za šefa diplomatije“, objašnjava Ilić.

Naš sagovornik ističe da bi Vuka Jeremića rado video u svojoj Novoj Srbiji. „Vuk je moj zemljak. Njegov otac Miško moj je drugar. Odrasli smo zajedno, znamo se godinama, pa samim tim i Vuka znam još od kada je bio klinac. Žao mi je što je zalutao u DS, gde nema baš neki naročiti ugled i izložen je neprekidnim kritikama ne samo od Đilasa. Na primer, nedavno smo ga na skupštinskom Odboru za spoljne poslove branili od Mićunovića“, navodi Velimir Ilić, jedan od lidera naprednjačke koalicije.

Politički analitičari isključuju mogućnost Jeremićevog eventualnog (postizbornog) prelaska u Srpsku naprednu stranku, iako su mu i iz tog pravca ne jednom „namigivali“. Ističu da naprednjaci njegovim prelaskom ne bi mnogo dobili, budući da se u javnosti i dalje identifikuje s Tadićem. Kako nezvanično kažu, Jeremićev eventualni prelazak otvorio bi nesuglasice među samim naprednjacima, jer bi on to uslovio nekim izuzetno visokim položajem.

Dragan Todorović, potpredsednik SRS, ne veruje da će Jeremić u doglednoj budućnosti napustiti DS, ali i da se to desi, ne želi ga među radikalima.

„Iskustva pokazuju da viđeniji političar nikada ne donosi krupnije poene stranci u koju je prešao. Građani ne znaju kada je on lagao - da li kada je bio u prethodnoj stranci ili kada je došao u novu“, upozorava Todorović. On istovremeno ocenjuje da su mnogi sukobi oko Jeremića marketinški fingirani i da je on samo izvođač Tadićeve spoljne politike, pa je besmisleno govoriti o njegovim političkim soliranjima.

Miloš Aligrudić, potpredsednik DSS, takođe smatra da je Jeremić vodio spoljnu politiku predsednika Borisa Tadića, koju DSS ocenjuje kao pogubnu za ekonomske i društvene prilike u zemlji.

„Nemamo nikakav dokaz o tome kako bi se Jeremić ponašao u drugačijim okolnostima. DSS već ima ljude koji bi mogli da budu budući ministri spoljnih poslova i ne razmišljamo o njemu kao nekom ko bi bio pogodan za to mesto u novoj vladi“, kaže Aligrudić.

Upitan da li bi Jeremić svojim rejtingom u javnosti mogao da bude koristan novoj vladi, Aligrudić kaže da on nema dovoljan rejting u sopstvenoj stranci, a da ne zna koliku podršku ima među biračima.

Miodrag Radojević, saradnik Instituta za političke studije, za Danas ocenjuje da Jeremićeva uloga u izbornoj kampanji DS neće zavisiti samo od njegovog ličnog rejtinga, već i od odluke EU o statusu kandidata. „U slučaju pozitivne odluke, pretpostavka je da bi Jeremić bio više zastupljen. Ako odluka bude negativna, neće biti previše eksponiran, jer je personifikacija spoljne politike Srbije“, kaže Radojević.

Naš sagovornik kao posebnu zanimljivu navodi nesrazmeru između popularnosti Vuka Jeremića u široj javnosti i njegovog trenutnog položaja u DS, gde nije član najviših organa stranke. Upitan može li on ostati na mestu ministra i u eventualnoj narednoj vladi DS, Radojević odgovara konstatacijom da je u srpskoj politici sve moguće.

„Očigledno je da je Jeremić i dalje Tadićev čovek od poverenja. Njegov odlazak iz stranke bi značio da se Tadić odriče kosovske politike, a doprineo bi i da DS izgubi određeni procenat podrške birača koji su nacionalnije opredeljeni“, smatra Radojević.

Na pitanje koja bi stranka bila zainteresovana za Vuka Jeremića u slučaju njegovog odlaska iz DS, naš sagovornik navodi da on nije političar bez budućnosti, iako je za sada izbačen iz koloseka u tihoj borbi demokrata za moć.

„Vuk Jeremić bi bio mnogima zanimljiv, i to ne samo opoziciji. To su one stranke koje nisu previše evrooptimistične. Preporučuju ga lični kvaliteti, mladost, energičnost. Ima i osobinu koja se nekada negativno, a nekada pozitivno doživljava - za srpske prilike neobično je direktan u komunikaciji s međunarodnim zvaničnicima. S tim u vezi, ponekada je netaktičan i nije omiljen u dobrom delu diplomatske međunarodne zajednice, kod nekih opozicionih partija, ali i u delu vrha stranke kojoj pripada“, zaključuje Miodrag Radojević.

Mirjana R. Milenković, Lidija Valtner

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner