субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгомир Анђелковић: Шпанија још неће признати независност Косова, али нас треба да брине понашање Вучића. Однос земаља које нису признале Косово почео да се мења после Вучићевог прихватања француско-немачког плана
Хроника

Драгомир Анђелковић: Шпанија још неће признати независност Косова, али нас треба да брине понашање Вучића. Однос земаља које нису признале Косово почео да се мења после Вучићевог прихватања француско-немачког плана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јун 2024.

Мало је вероватно да ће Мадрид сада донети одлуку о признању Косова. У прилог тога говори и то што су предлог да се призна Косово поднели каталонски посланици. Из симболичких разлога, али и реалног страха од оживљавања сепаратизма у сопственој земљи, шпанска власт то неће прихватити“, каже за Данас Драгомир Анђелковић, политички аналитичар.

Да подсетимо, група каталонских посланика „Јунтс“ предложила је парламенту Шпаније да влада те земље призна независност Косова, као правну и демократску државу са око 1, 7 милиона становника. О том предлогу, како пишу медији, требало би данас да се расправља у тамошњем парламенту.

„Јунтс“ сматра да „као подршка напорима које чине институције и народ Косова у одбрани свог права да постоји као независна држава, Шпанија мора одустати од свог одбијања и мора да настави са тренутним признавањем Косова“.

„Одбијање Шпаније да призна државу која је искористила своје легитимно право на самоопредељење је препрека политици укључивања Западног Балкана у ЕУ, а то је фактор дестабилизације простора у контексту који карактерише рат у Украјини, који овај део Европе доживљава са посебном узнемиреношћу“, наводи „Јунтс“ у образложењу.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да је однос земаља које нису признале независност Косова почео да се мења оног тренутка када је Вучић прихватио француско-немачки план.

„Американци већ дуже време притискају Мадрид, али и друге престонице земаља чланица ЕУ и НАТО да признају Косово. Оне су се показивале врло отпорним на то, па је Вашингтон променио приступ. Тежиште притисака пренео је на Вучића, оптерећеног разним аферама и аутократским стилом владавине. То је дало резултат. Он је током 2023, нелегално са становишта нашег Устава, прихватио Француско-немачки модел (заправо препаковани стари немачки Ишингеров план) за фактичко признање Косова“, објашњава Анђелковић.

Према његовим речима након тога су Шпанија, Словачка, Грчка, Румунија па и Кипар, у том смеру почеле да мењају однос према Приштини, укључујући и давање веће подршке њеном уласку у разне међународне институције.

„То, ипак, не значи да ће те земље у овој фази признати Косово. Ради се о озбиљним државама које не одустају олако од зацртане политике, па ће чекати да Вучић до краја понизи Србију и њен уставни поредак, те да бар начелно искаже спремност да Београд и де јуре призна тзв. независност своје јужне покрајине“, наводи саговорник Данаса.

Додаје да ће када дође време за радикални преокрет њене косовске политике, Шпанија сама иницирати признање. За то ће, како каже, сачекати да свима каже: „Ако председник Републике Србије Александар Вучић подржава независност Косова, бесмислено је да Краљевина Шпанија инсистира на другачијем ставу“.

„Нас треба да брине понашање Вучића, а не Шпаније, јер да је оно другачије Мадрид, као и Атина или Букурешт, не би мењали свој деценијски курс у вези са нама“, закључује Анђелковић.

(Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер