субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Бајатовић: Интерес Србије у „Јужном току“ неће бити угрожен због проблема између ЕУ и Русије
Хроника

Душан Бајатовић: Интерес Србије у „Јужном току“ неће бити угрожен због проблема између ЕУ и Русије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. децембар 2013.

ОЏАЦИ - Гасовод Јужни ток неће бити доведен у питање због проблема између Европске уније и Русије, а интерес Србије у том великом пројекту неће бити угрожен, изјавио је данас у Оџацима генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић.

"Неће бити нових билатералних преговора држава које су на траси Јужног тока са Русијом", рекао је Бајатовић новинарима после пуштања у рад главне гасне мерно-регулационе станице у Оџацима.

Бајатовић је објаснио да је суштина актуелне расправе између Москве и Брисела односно, како је рекао, између Русије и држава Западне Европе, у томе на који начин ће ти гасни ресурси бити доступни и коришћени.

Он је нагласио да Русија и Европа имају велики интерес да тај проблем коришћења гаса као енергетског ресурса буде решен и додао да је уверен да ће га сигурно решити.

"Интерес Србије не може да буде угрожен зато што ниједна земља на траси Јужног тока нема тако повољан геостратешки положај као наша", рекао је директор "Србијагаса".

Бајатовић је оценио да Србија има "сасвим коректне односе" са земљама ЕУ, а посебно са Русијом са којом има закључене и специјалне споразуме, али и дугорочне историјске интересе.

Он је додао да Србија има могућност да изгради складишне капацитете гаса од пет до седам милијарди кубних метара на својој територији, што је у техничком погледу потребно за нормалан рад Јужног тока.

"Наша земља тако може да буде регионално чвориште, како за транспорт гаса, тако и других енергената", истакао је Бајатовић и поновио да Јужни ток није угрожен ни као енергетски објекат, нити је угрожен читав посао јер, како је додао, Јужни ток је потребан ЕУ.

Он је додао да ће, када је реч о изградњи тог гасовода, Србији бити потребно једно задужење од 70 милиона евра од стране Србијагаса, као докапитализација Јужног тока.

Гаспром ће у том погледу да нам у јануару одобри кредит од 180 милиона евра по поводљним условима, а исто толико ће дати и руска страна, тако да ћемо крајем фебруара располагати са око пола милијарде евра инвестиционих средстава што је довољно да закључимо уговоре о набавкама цеви, компресора и друге опреме, рекао је он.

Бајатовић је додао да се ускоро очекује расписивање тендера за избор генералног извођача радова на Јужном току и поновио да би градња тог гасовода требало да почне крајем фебруара или почетком марта. Он је пустио у рад главну мерно-регулациону станицу у Оџацима чиме је завршена гасификација те општине.

У тај посао укупно је уложено око 14, 5 милиона евра. Захваљујћи том енергетском објекту омогућено је да грађани и привреда буду прикључени на гасоводну мрежу. Изграђено је укупно 274 километара гасне мреже на коју може да буде прикључено 12.000 индивидуалних потрошача гаса.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер