недеља, 20. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емануеле Жиофре: Србији треба и до 70 година да превазиђе економски раскорак са ЕУ
Хроника

Емануеле Жиофре: Србији треба и до 70 година да превазиђе економски раскорак са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. октобар 2024.

Чак и за земљу која је "економски успешна као Србија, у поређењу са комшијама, али и са многим другим земљама у Европи", време потребно да се превазиђе раскорак са Европском унијом је и до 70 година, изјавио је вечерас шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре.

„То не можемо да приуштимо“, рекао је Жиофре на промоцији књиге „Већа Европа: проширење Европске уније од Западног Балкана до Украјине“, чији су аутори амбасадор Италије у Србији Лука Гори и директор канцеларије Светске банке у Србији Никола Понтаро.

На промоцији, одржаној у оквиру београдског Сајма књига, Жиофре је истакао да мора да се пронађе начин за додатни економски раст.

Понтаро је навео да би, у складу са економским растом који Западни Балкан остварује у последње три деценије, економско изједначавање са ЕУ могло да се достигне тек у последњој деценији овог века.

Агресија Русије на Украјину је променила природу европског пројекта, а самим тим и утицала на процес проширења, оценио је Гори.

Он је указао да проширење није било приоритет, али га је сукоб Русије и Украјине поново актуелизовао и приморао челнике Уније да пораде на његовом убрзају.

Према његовим речима, најпрагматичнији сценарио је да се кроз претприступну фазу добију веће могућности и конкретније мере, попут уласка на јединствено тржиште.

Министарка за европске интеграције Србије Тања Мишчевић навела је да је политика проширења кључна и најуспешнија политика ЕУ и да је део њене структуре.

„Политика проширења је жива“, казала је Мишчевић и додала да је „ово наш политички моменат за проширење“.

(Фонет)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер