недеља, 20. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТ, Н1: Већина грађана Молдавије изјаснила се на референдуму против чланства у ЕУ. На основу 87,2% пребројаних гласова, на председничким изборима води председница Маја Санду са 37,25%, на другом месту је Александар Стојаногло са 29,1%
Хроника

РТ, Н1: Већина грађана Молдавије изјаснила се на референдуму против чланства у ЕУ. На основу 87,2% пребројаних гласова, на председничким изборима води председница Маја Санду са 37,25%, на другом месту је Александар Стојаногло са 29,1%

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. октобар 2024.

Након обраде 50,1 одсто гласачких листића, 51,5 одсто је било "против", док је 43,75 одсто гласало "за", саопштила је Централна изборна комисија, преноси РИА Новости.

Према прелиминарним подацима Централне изборне комисије Молдавије, грађани Молдавије на референдуму нису гласали за улазак републике у ЕУ.

Након обраде 50,1 одсто гласачких листића, 51,5 посто је било "против", док је 43,75 одсто гласало "за", саопштила је Централна изборна комисија, преноси РИА Новости.

Коначни резултати биће накнадно објављени.

Данас, заједно са референдумом о ступању Молдавије у ЕУ, одржани су и председнички избори.

На изборима у Молдавији, након обрађених 45 посто гласачких листића, актуелна председница Маја Санду има 35,2 одсто гласова, на другом месту је бивши државни тужилац Александар Стојаногло који је освојио 29,3 одсто.

Ако ниједан од кандидата не добије више од 50 одсто, други круг избора ће се одржати 3. новембра.

Н1: Молдавија рекла „не“ на референдуму о ЕУ?

Делимично пребројани гласачки листићи показују да је 56 одсто гласова било „против“ на референдуму о томе да ли Молдавија треба да дода своје планове за чланство у ЕУ у Устав.

Резултати превремених председничких избора донели су актуелној председници Маји Санду мало предности, пише Дојче веле. 

Чини се да су Молдавци одбацили планове да бивша совјетска република дода свој циљ придруживања Европској унији у Устав, показали су резултати од 40 одсто гласачких листића на референдуму у земљи у недељу увече.

Изборна комисија је саопштила да је 56 одсто бирача из још увек незваршеног бројања рекло „не“ на предлог, док је 44 одсто рекло „да“.

Углавном пољопривредна земља са око 2,5 милиона становника, Молдавија покушава да прекине везе са Москвом и приближи се ЕУ од руске инвазије на Украјину 2022. године.

Бивша совјетска република започела је преговоре о чланству у ЕУ у јуну.

Уочи референдума, анкете су показале да би око 55 одсто Молдаваца подржало тај потез, док је 34 одсто било против.

Међутим, да би резултат био валидан, требало би да учествује најмање 33 одсто бирачког тела.

Проруске странке су позвале људе да гласају „не“ или да у потпуности бојкотују гласање.

Санду има мало вођство на председничким изборима

У међувремену, актуелна председница Маиа Санду била је ближа другом мандату, након што су јој рани резултати на председничким изборима у земљи донели малу предност у односу на свог главног ривала.

Са више од 40 одсто пребројаних гласова, Санду је имала 35 одсто гласова и тако ће се вероватно у другом кругу суочити са својим најближим конкурентом Александром Стојаноглом. До сада је имао 30 одсто виших од очекиваних.

Гласање пропраћено оптужбама о руском мешању

Уочи избора у недељу, молдавске власти саопштиле су да су откриле масовну шему куповине гласова која наводно укључује милионе долара из Русије.

Полиција је оптужила Илана Шора, одбеглог бизнисмена и бившег политичара који живи у Русији, да покушава да плати бирачима да подрже одређеног председничког кандидата и гласају „не“ на референдуму о ЕУ.

Шор, који је прошле године осуђен у одсуству за превару, под западним је санкцијама и негира да је починио кривична дела.

Полиција је ове седмице упозорила да би до четвртине гласачких листића могло бити упрљано руским готовином.

Власти су такође саопштиле да су откриле план који укључује стотине људи који су одведени у Русију како би били обучени за организовање нереда и стварање „масовних нереда“ у Молдавији.

Санду је више пута упозоравао на покушаје Русије да се меша у гласање — оптужбе које је Москва одбацила.

(РТ, Спутњик, Риа Новости)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер