Početna strana > Hronika > EURO 2024: Španija deklasirala Gruziju 4:1 u Kelnu. Engleska pobedila Slovačku 2:1, nakon produžetaka i plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva

nedelja, 30. jun 2024.

Fudbaleri Španije i Gruzije u Kelnu igraju utakmicu osmine finala Evropskog prvensta.

Španci su opravdali očekivanja i izborili četvrtinu finala Evropskog prvenstva gde će se suočiti sa selekcijom domaćina - Nemačkom. Gruzini se ipak nisu obrukali, igrali su fudbal dosta bolje nego što se od njih očekivalo.

"Crvena furija" je imala potpunu inicijativu tokom čitavog meča. Ekipa Vilija Sanjola odigrala je respektabilno prvo poluvreme.

Tokom 40 minuta igre u prvom delu, opsedala je gol rivala, imala je 75 odsto lopte u svom posedu, uputila 16 šuteva ka i šest u okvir gola Mamardašvilija, ali je postigla samo jedan pogodak.

Gruzini su u ostalih pet minuta pokušavali da kazne Špance kontrama jer je i njihova poslednja linija dosta visoko bila na protivničkoj polovini.

Upravo je iz jedne takve akcije ekipa Vilija Sanjola uspela da povede. Loše dodavanje Španije otvorilo je kontru Gruzina. Kakabadze je sa desne strane centrirao na peterac, gađao je Kvaracheliju, loptu je presekao Le Norman, ali ju je poslao u svoju mrežu.

Španci su posle primljenog gola izašli još ofanzivnije, ali je i Gruzija sa nalletom samopouzdanja nastavila da igra organizovanu odbranu.

Ipak, u 39. minutu, pad koncentracije nominalnog domaćina koštao ga je i gola.

Vilijams je odložio loptu na 16 metara gde je bio Rodri. On je primio loptu, a potom levom nogom uputio izuzetno precizan šut koji Mamardašvili nije uspeo da odbrani.

Kraj meča, pobeda Španije 4:1

90' Igraće se još tri minuta nadoknade

83' GOOOOL I OLMO TRESE MREŽU MAMARDAŠVILIJA

Uhvatio je Dani Olmo Mamardašvilija na krivoj nozi. Šutirao je sa ivice šesnaesterca i pogodio mrežu Gruzina.

79' Još dve izmene u timu Gruzije

Svih pet izmena iskoristio je selektor Gruzije. Kočorašvili i Mikautadze su izašli sa terena, a u igru su išli Kvekveskiri i Zivzivadze.

76' GOOOOL, ŠPANIJA VODI 3:1

Gruzija je izašla napred pokušala do gola, a onda je usledio napad u tranziciji, kontra i slalom Nika Vilijamsa koji je povisio prednost svoje ekipe.

Bajka Gruzina će se završiti u osmini finala.

74' Ofsajd sprečio Španiju da udvostruči prednost

Jamal ponovo u centru pažnje.

71' Karton za Davitašvilija

Davitašvili zbog oštrog starta dobija žuti karton.

66' I Španci menjaju dvojicu

Morata i Kukurelja su napustili travu u Kelnu, u igru će Ojarzabal i Grimaldo.

65' Dvostruka izmena u Gruziji

Izašli su Čakvetadze i Ločošvili, a u igru su ušli Davitašvili i Citaišvili.

63' Španija na polovini rivala (1:2)

Gruzija se još uvek brani, a Španija je stala na loptu. Ekipa De la Fuentea kontroliše loptu i ne napada aktivno kao kada je imala zaostatak.

52' Dani Olmo u igri

Pedri napušta teren. Olmo je bio starter na meču protiv Albanije.

51' GOOOOOL, RUIZ DONOSI PREDNOST ŠPANIJI

U nastavku akcije lopta se vratila do Jamala koji ju je poslao u šesnaesterac. Fabijan Ruiz ostao je sam na drugoj stativi na dva metra od gola, bio je previše blizu i Mamardašvili nije uspeo da odreaguje.

51' Jamal šutirao, Mamardašvili siguran

Najmlađi igrač na šampionatu pokušao je šutem iz slobodnog udarca, ali se golman Gruzije nije dao prevariti.

49' Kvarachelija pokušao da iznenadi Simona

Najbolji fudbaler Gruzije je poneo loptu na polovinu terena, a onda je pokušao da iznenadi Simona koji je izašao van svog šesnaesterca. Lopta je prošla pored gola, ali ne verujem da će Simon ponovo izlaziti visoko.

Počelo je drugo poluvreme

Poluvreme, Gruzija Španija 1:1

Španija ima potpunu inicijativu. Tokom 40 minuta opsedala je gol rivala, imala 75 odsto lopte u svojem posedu uputila 16 šuteva ka i šest šuteva u okvir gola Mamardašvilija, ali je postigla samo jedan pogodak.

44' Morata dobio žuti karton

Kapiten "crvene furije" prvi je upisani košarkaš na meču. Morata je nagazio jednog fudbalera Gruzije, a Leteksje je bez razmišljanja posegao za javnom opomenom.

41' Izmena u Gruziji

Kiteišvili je zbog povrede primoran da izađe iz igre. Na terenu je Sandro Altunašvili.

39' GOOOOOL, RODRI IZJEDNAČIO - 1:1

36' Korner se za kornerom niže - 0:1

Sedmi korner za Španiju je upravo izveden. Španci imaju loptu u svojim nogama skoro 80 odsto vremena. Uputili su 12 šuteva ka golu Gruzije, ali nijedan nije bio previše opasan za Mamardašvilija.

32' Mikautadze povukao kontru i hteo penal, ništa od toga

Još jednu su kontru pokušali da istrče fudbaleri Gruzije. Najbolji strelac šampionata Mikautadze povukao je kontru, krenuo je u šesnaesterac, imao je slobodnog Kvaracheliju, ali je hteo da iznudi penal. To nije uspeo, start nije imao dovoljno intenziteta.

25' Španija nastavlja sa pritiskom (0:1)

Izabranici De la Fuentea nastavljaju sa napadima, ali su oni posle primljenog gola manje konkretni. Gruzija ima samopouzdanje i s vremena na vreme pokušava kontrama.

17' AUTOGOOOOL, GRUZIJA VODI

11' Četvrti korner Španije 0:0

Gruzija se brani, za sada uspešno, ali opsada gola Mamardašvilija ne prestaje. Stiče se utisak da gol visi u vazduhu i da je pitanje vremena kada će Španija povesti.

5' Španija napada

Fudbaleri Španije opseli su gol Mamardašvilija. Skoro svi fudbaleri Gruzije stoje u svom šesnaestercu.

Počeo je meč

Sa centra kreću Španci koji nose prepoznatljive crvene dresove. Gruzini su u belim.

Startna postava Španije

Sastav Gruzije za duel protiv Španije

Kostur nokaut faze Evropskog prvenstva u Nemačkoj

Nedelja, 30. jun:
40: Engleska - Slovačka (18.00, Gelzenkirhen)
39: Španija - Gruzija (21.00, Keln)

Engleska pobedila Slovačku 2:1, nakon produžetaka i plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva

Fudbaleri Engleske pobedili su u Gelzenkirhenu Slovačku rezultatom 2:1, nakon produžetaka, u utakmici osmine finala Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Fudbal je ponekad surov i nepravedan. Uverili su se u to reprezentativci Slovačke, koje je samo jedan minut na "Areni Šalke" delio od pobede nad Engleskom, istorijskog rezultata i plasmana u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Nisu Slovaci nagrađeni za izuzetno hrabru, odvažnu, ali i besprekorno organizovanu igru protiv velikog favorita, koji ni na četvrtoj utakmici u Nemačkoj nije pokazao mnogo, ali se još jednom provukao i igraće u četvrtfinalu protiv Švajcarske.

Imao je selektor Slovačke Frančesko Kalcona jasan plan kako da se suprotstavi Engleskoj, a njegovi izabranici su ga od prvog minuta sprovodili na terenu u Gelzenkirhenu. Prepustili su Slovaci protivnicima loptu, ali su izuzetno disciplinovanom i odgovornom odbranom umrtvili i usporili igru jalovih Engleza, pokrivali su uspešno svako parče terena i svaku grešku i propust koristili da budu opasni u tranziciji.

A grešaka i propusta je bilo napretek. Duvala je promaja u odbrani Engleza u prvom poluvremenu, utrčavali su im Slovaci iza leđa kako su i kad su hteli, pa su mogli da povedu već u 5. ili 12. minutu preko Hancka i Haraslina, samo da su bili malo odlučniji i staloženiji pred golom Pikforda.

Konačno su fudbaleri Slovačke nagrađeni za odvažnu igru u 25. minutu. Još jednom je odbrana Engleske amaterski reagovala. Kucka je glavom loptu spustio do Streleca, a on fantastično uposlio Šranca, koji je pobegao potpuno dezorijentisanim engleskim defanzivcima i rutinski loptu sproveo u mrežu za svoj treći pogodak na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Nisu Englezi ni nakon vođstva Slovačke pronalazili način da kratkim dodavanjima stvore pravu priliku, uzalud su kružili oko šesnaesterca, delovali sporo i nemoćno. Pokušavali su pragmatično i dugim loptama, ali bez efekta, pa je i nakon 45 minuta fudbala na semaforu pisalo 0:1.

Po istom scenariju je počelo i drugo poluvreme, sve dok se engleskim fudbalerima u 50. minutu konačno nije isplatila strpljiva igra od noge do noge. Izvukli su protivnika duboko na svoju polovinu i lepo izneli loptu kratkim dodavanjima. Kejn je sjajno prebacio težište na ispražnjen levi bok i uposlio Tripijea, a on je nesebično na petercu dodao do Fodena, ispred kojeg je ostala prazna mreža i lak zadatak da je pogodi. Međutim, radost nije dugo potrajala - pogodak je poništen nakon intervencije iz VAR sobe jer je Foden bio u ofsajdu.

Pritiskali su Englezi sve češće i žešće kako se utakmica bližila kraju, ali su propustili dve izuzetne šanse. Prvo je u 75. minutu Hari Kejn nakon centaršuta iz slobodnog udarca ostao zaboravljen i sa peterca šutirao glavom pored stative, a onda je Deklan Rajs, šest minuta kasnije, odlično tukao iz velike daljine i pogodio stativu.

Grčevito su se branili Slovaci pod velikim pritiskom, vreme je radilo za njih i taman kada je izgledalo da Englezi posustaju i da su se pomirili sa sudbinom, kada su pojedini navijači u belom već napustili tribine, DŽud Belingem je u petom minutu nadoknade izveo majstoriju. Voker je daleko bacio loptu iz auta sa desne strane, Gei je prebacio glavom na drugu stativu, a Belingem uhvatio makazice i šokirao sve na stadionu, a najviše reprezentativce Slovačke, koji su, umesto u svlačionicu da slave, morali u produžetke.

I čim je počeo prvi, košmar se nastavio. Englezi su poveli u prvom minutu, uz dosta sreće. Posle traljavog udarca Ezea, koji je ušao u igru krajem drugog poluvremena, lopta je stigla do Tonija, još jednog Sautgejtovog džokera sa klupe, a on se hitro snašao, prebacio je glavom sa prve na drugu stativu do Kejna, koji se "poklonio" i savladao nemoćnog Dubravku.

Očekivano, potpuno su se promenile uloge na terenu nakon dva gola Engleske. Slovaci, koji nisu imali vremena ni da shvate šta se dogodilo, bili su prinuđeni da očajnički napadaju. Stvorili su nekoliko solidnih prilika, najbolju preko Pekarika u 105. minutu, ali nisu uspeli da se vrate u utakmicu. Moraće da sačekaju neku novu priliku da prvi put u istoriji zaigraju u četvrtfinalu šampionata Evrope, ali imaju na šta da budu ponosni.

KRAJ, Engleska - Slovačka 2:1

Engleska će u četvrtfinalu Evropskog prvenstva igrati protiv Švajcarske.

Igraće se još samo minut...

118' Englezi na pragu pobede (2:1)

Ne dešava se ništa značajno na terenu, a baš to žele Englezi. Nekoliko minuta ih deli od plasmana u četvrtfinale. Slovačka napada, ali stihijski i jalovo.

115' Još jedan žuti karton za Slovake (2:1)

I Đomber je zaradio žuti karton.

109' Menja Kalcona šesti put (2:1)

Vrši Kalcona i šestu izmenu danas - Pekarik će na klupu, a Ljubomir Tupta na teren.

108' Vavr je dobio žuti karton (2:1)

106' Počeo je drugi produžetak...

Englezi će u drugi produžetak sa novim snagama. Na terenu su Galager i Konsa, izašli su Kejn i Belingem.

Kraj prvog produžetka - 2:1 za Englesku

105' Prati sreća Engleze (2:1)

Englezi su još jednom u prvom produžetku imali sreće. Pekarik je propustio veliku priliku. Bio je na petercu, ali je loše nogom zahvatio loptu nakon preciznog centaršuta.

100' Slovaci očajnički napadaju (2:1)

Očekivano, promenile su se uloge na terenu. Sada Slovaci očajnički napadaju i pritiskaju visokim presingom odbranu Engleske, a Englezi se brane bez rizika i ne pokušavaju loptu dugo da sačuvaju u svojim nogama.

91' GOOOOOOOL - Kejn za 2:1

Kakav košmar za Slovačku. Poveli su Englezi u prvom minutu prvog produžetka, uz dosta sreće. Toni je nakon traljavog udarca Ezea prebacio loptu glavom sa prve na drugu stativu do Kejnu, a napadač Bajerna se "poklonio" i savladao nemoćnog Dubravku.

91' Počeo je prvi produžetak...

Englezi su drugi put danas krenuli sa centra.

Kraj - 1:1, slede produžeci

Gledaćemo produžetke prvi put na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Sada je psihološka prednost na strani Engleza, bili su već otpisani, ali im se isplatila potpuna ofanziva u završnici meča.

90+5' GOOOOOOOOOOL - Belingem za 1:1

Spas u zadnji čas - i to kakav... Makazice DŽuda Belingema. Nisu Slovaci izdržali pritisak. Voker je daleko bacio loptu iz auta, Gue je prebacio glavom na drugu stativu, a Belingem pokazao kakav je majstor fudbala.

90+4' Toni menja Fodena (0:1)

Ajvan Toni je u igri umesto Fodena. Očajnički potezi Sautgejta.

90+3' Kalcona pojačava odbranu (0:1)

Đember menja Šranca, strelca jedinog gola danas.

90' Igraće se još šest minuta...

Toliko deli Slovake od istorijskog rezultata, a Engleze od povratka kući.

87' Ponestaje snage Englezima (0:1)

Kao da posustaju Englezi nakon što su propustili dve velike šanse. Slovaci su na pragu plasmana u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Pojedini navijači Engleske već napuštaju tribine, ne sviđa im se ono što vide na terenu.

84' Menja i Sautgejt (0:1)

Eze je na terenu, Mejnu može na tuširanje.

82' Dvostruka promena u timu Slovačke (0:1)

Juraj Kucka i Ondrej Duda su napustili igru, a umesto njih u timu Slovačke do kraja duela igraće Matuš Bero i Laslo Beneš.

81' Stativa spasava Slovake (0:1)

Pritiskaju Englezi sve češće i žešće, nemaju izbora. Rajs je odlično šutirao iz velike daljine i pogodio stativu. Imali su Slovaci sreće. Vreme radi za njih, ali mogli bi biti kažnjeni ako se uzdaju samo u sat.

78' Kad neće - neće (0:1)

Kejn je ostao potpuno sam i zaboravljen nakon centaršuta iz slobodnoh udarca, šutirao je glavom sa peterca i promašio, verovatno ni sam ne zna kako.

77' Šesti žuti karton na utakmici (0:1)

Pekarik je javno opomenut. Sada je 3:3 u žutim kartonima.

Da li ste znali?

Slovaci nikada nisu pobedili Englesku. U šest međusobnih duela izvukli su tek jedan remi (0:0) - i to baš na Evru u Francuskoj pre osam godina, kada ih je žreb rasporedio u istu grupu.

Bio je to prvi i poslednji susret Engleske i Slovačke na velikom takmičenju, nakon kojeg su se sreli još dva puta u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018.

Meč u Trnavi, koji je sudio srpski arbitar Milorad Mažić, rešen je pogotkom Adama Lalane duboko u nadoknadi vremena, dok je na "Vembliju" bilo 2:1 za domaćina.

75' Englezi pritiskaju, ali bez prilike (0:1)

Isti scenario na terenu i u drugom poluvremenu. Slovaci su prepustili loptu Englezima, brane se organizovano i odgovorno. Fudbaleri u belim dresovima se muče da organizuju napad, onako kako su uspeli u 55. minutu. Još uvek pokušavaju strpljivo i po zemlji, okolo naokolo, ali vreme teče, a na semaforu još uvek piše 0:1. Pritiskaju Englezi, ali jalovo i bez prave prilike.

66' Kol Palmer ulazi u igru (0:1)

Tripije izlazi iz igre, zamenio ga je Kol Palmer, zvanično najbolji mladi igrač Premijer lige.

61' Kalcona pravi dvostruku izmenu (0:1)

Strelec i Haraslin će na klupu, na terenu su Suslov i Boženjik.

55' Strelec pokušao sa pola terena (0:1)

Belingem je loše izveo slobodan udarac, lopta je došla do Strelca koji je sa pola terena pokušao da iznenadi nespremnog Pikforda i nije mu puno nedostajalo da postigne najlepši gol na prvenstvu u Nemačkoj.

51' Ništa od izjednačenja - ofsajd (0:1)

Poništen je pogodak Engleza nakon intervencije iz VAR sobe. Foden je bio u ofsajdu.

50' GOOOL - Foden za 1:1

46' Počelo je drugo poluvreme....

Nije bilo izmena, isti fudbaleri su izašli na teren.

Kraj prvog poluvremena - 1:0 za Slovačku

Ništa se nije promenilo u igri Engleske u odnosu na utakmice u grupnoj fazi Evra u Nemačkoj. Ili jeste - ali na gore. Potpuno su nemoćni i jalovi Englezi u napadu, a smušeni i neodgovorni u odbrani.

Naišli su danas na hrabru, čvrst i odvažnu Slovačku koja se besprekorno brani i koristi svaku grešku engleskih defanzivaca da zapreti Pikfordu, a bilo je grešaka. Potpuno zasluženo vodi Slovačka i malo više od 45 minuta fudbala deli je od istorijskog rezultata i plasmana u četvrtfinale šampionata Evrope.

Umrtvili su Slovaci igru Engleske, odlično su postavljeni i strpljivi u odbrani i sve pokrivaju, bez greške i ispadanja. Probleme su im pravile samo duge lopte i za očekivati je da će Englezi sve češće napadati na taj način kako se utakmica bude bližila kraju.

45+3' Mejnu razdrmao navijače Engleske (0:1)

Kobi Mejnu je testirao svoj udarac iz daljine, ali je izblokiran. Dovoljno za huk sa tribina i probuđenu nadu navijača Engleske.

45+1' Dugo nije bilo žutog kartona (0:1)

I Škrinjar je zbog oštrog faula nad Belingemom upisan u beležnicu turskog sudije.

35' Englezi potpuno bezopasni (0:1)

Perfektno je postavljena odbrana Slovačke. Sve prate i pokrivaju slovački fudbaleri, organizovani su i odgovorni, za razliku od protivnika. Ne pronalaze Englezi način da ih iznenade i kroz pas igru stignu do gola - uzalud kruže sa jedne na drugu stranu terena. Prinuđeni su da pokušavaju dugim loptama, ali ni to im ne ide.

25' GOOOOOL - vodi Slovačka 1:0

Nagrađeni su Slovaci za izuzetno odvažnu i hrabru igru. Još jednom je odbrana Engleske amaterski reagovala. Kucka je glavom loptu spustio do Streleca, a on fantastično uposlio Šranca, koji je pobegao potpuno dezorijentisanim engleskim defanzivcima i rutinski loptu sproveo u mrežu za svoj treći pogodak na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

23' Izblokiran Kejnov udarac glavom (0:0)

Posle retke greške defanzivaca Slovačke, Englezi su konačno stvorili šansu. Kejn je bio najviši u skoku nakon centaršuta sa levog boka, ali je njegov šut glavom izblokiran. Dobili su Englezi korner, ali ništa više nakon što su ga izveli.

17' Žuti kartoni na sve strane (0:0)

Belingem je već četvrti igrač sa žutim kartonom. Tri su dobili Englezi, što pomalo svedoči i o njihovoj nemoći na početku utakmice.

13' Žuti karton i za Kucku (0:0)

Ovo je treći žuti karton na meču. Prvi za igrače Slovačke. Kucka je napravio nesmotren strat prilikom tranzicionog napada Engleske i zbog toga je kažnjen.

12' Haraslin izblokiran u poslednji čas (0:0)

Promaja duva u odbrani Engleske, još jednom je Slovačka ozbiljno zapretila. Haraslin je utrčao iza leđa uspavanog Vokera, dobio je pravovremen pas, ali je oklevao sa udarcem, pa je izblokiran u poslednji čas.

9' Tripije katapultirao loptu na tribine (0:0)

Moglo je da bude opasno po Dubravku, Tripije je ostao sam na levoj strani, ali je iz sasvim solidne pozicije potpuno nekontrolisano katapultirao loptu na tribine.

7' I Mejnu rano zaradio žuti karton (0:0)

Englezi imaju već dva igrača sa žutim kartonom. Nakon Geija, opomenut je i mladi Mejnu.

5' Slovačka opasna na početku (0:0)

Slovaci su mnogo hrabriji i konkretniji na početku meča, mogli su do vođstva već u petom minutu. Zaboravljeni Hancko je vešto utrčao po levom boku iza leđa saigrača i dobio loptu u pravo vreme, ali je traljavo šutirao iz dobre pozicije i loptu poslao pored stative.

3' Žuti karton za Geija

Problem za Englesku - štoper Gei će morati da bude oprezan, pošto je već u trećem minutu dobio žuti karton.

1' Počela je utakmica u Gelzenkirhenu...

Loptu su sa centra zakotrljali fudbaleri Slovačke, koji danas igraju u plavoj opremi. Engleska je veliki favorit, ali u grupnoj fazi nikoga nije ubedila da je nepobediva. Slovačka nema šta da izgubi - igra za svoj najbolji rezultat na šampionatima Evrope, pošto nikada nije stigla do četvrtfinala.

Sve je spremno za početak utakmice...

Fudbaleri obe reprezentacije izašli su kroz čuveni "rudarski tunel" na teren "Arene Šalke", koji je Englezima već dobro poznat jer su na njemu pobedili Srbiju u prvom kolu Evra. Kao i tada, imaće večeras glasnu podršku svojih navijača. Tribine su ispunjene do poslednjeg mesta i sve je spremno za prvi zvižduk sudije Melera i početak utakmice, što će se dogoditi nakon intoniranja himni.

Prva postava Engleske

Prva postava Slovačke

Englezi otaljali posao u grupi C

Vicešampion sa Evropskog prvenstva pre tri godine slovio je pred početak šampionata u Nemačkoj možda i za najvećeg favorita da konačno osvoji titulu najboljeg na Starom kontinentu.

Međutim, ne prvi put, Englezi su potpuno razočarali nimalo ubedljivom i poražavajuće jalovom igrom u grupnoj fazi. Postigli su samo dva gola i bili saučesnici u neslavnom rekordu - na šest utakmica u grupi C viđeno je svega sedam golova, što se desilo samo još jednom na prvenstvima Evrope otkako je 1980. uvedena grupna faza.

Ipak, otaljali su posao i sa četiri osvojena boda osvojili prvo mesto u grupi C, a nagrađeni su (makar na papiru) lakšim protivnikom u osmini finala.

Gol DŽuda Belingema za rano vođstvo bio je dovoljan u prvoj rundi za pobedu nad Srbijom (1:0) - prvu i još uvek poslednju u Nemačkoj. Protiv Danske (1:1) i Slovenije (0:0) nisu Englezi mogli da izvuku više od boda. Na vreme su preko Harija Kejna poveli i u duelu sa Dancima, ali je Julmand izjednačio dalekometnim hicem u Pikfordom donji desni ugao. Sa Slovenijom su potpisali pakt o nenapadanju i u leru se dovukli do nokaut faze.

Arena Šalke – mnogo više od stadiona

Kako joj ime i kaže, "Arena Šalke" je dom fudbalera Šalkea 04. Novi stadion u Gelzenkirhenu otvoren je 13. avgusta 2001, kako bi zamenio zastareli "Parkstadion" uoči 100. godišnjice osnivanja Šalkea i nakon istorijskog uspeha – osvajanja Kupa Uefa (današnja Liga Evrope) 1997.

Grad i klub su dobili mnogo više od novog fudbalskog igrališta jer izuzetno moderna i komforna "Arena Šalke" ima pokretni krov i teren na izvlačenje, pa je pogodno mesto za druge sportove i velike događaje poput koncerata, festivala, sajmova...

Arena je podignuta u neposrednoj blizini starog stadiona i projektovana je kao multifunkcionalni objekat sa dva nivoa tribina koje u potpunosti okružuju teren.