понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Платформа Х (некадашњи Твитер) друштвена је мрежа на којој се дели највише дезинформација и лажи у погледу броја објава
Хроника

Европска комисија: Платформа Х (некадашњи Твитер) друштвена је мрежа на којој се дели највише дезинформација и лажи у погледу броја објава

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. октобар 2023.

Платформа X, некадашњи Твитер, друштвена је мрежа на којој се дели највише дезинформација и лажи у погледу броја објава, показује, између осталог, истраживање Европске комисије које је спроведено на испитаницима у неколико земаља чланица Европске уније.

Наиме, како пише британски сервис ББЦ, истраживање је спроведено на 6.000 јединствених објава на друштвеним мрежама Фејсбук, Инстаграм, Линкедин, ТикТок, Икс и Јутјуб, а налази студије показују да друштвене мреже глобално преносе садржај који је осетљив и који је недовољно проверен, односно манипулативан, преноси Демостат.

Студија је анализирала садржај у три земље које се сматрају посебно изложеним ризику од дезинформација – Шпанији, Пољској и Словачкој.

У међувремену, ЕУ је издала упозорење Илону Маску да се придржава нових закона о лажним вестима и руској пропаганди након што је откривено да X има највише дезинформација у односу на друге велике платформе на друштвеним мрежама, објавио је Гардијан.

Извештај је анализирао размере дезинформација у новом извештају који је по први пут открио размере лажних вести на друштвеним медијима широм ЕУ, са милионима лажних налога уклоњених са ТикТока и Линкедина. Занимљиво је да је Фејсбук проглашен за другог најгорег прекршиоца када је реч о дезинформацијама, наводи се у извештају, који такође наводи да ако друштвене мреже не буду у складу са европским правилима за размену података, Брисел би у блиској будућности могао да их прогласи нелегалним према Закону о дигиталним услугама (ДСА), који је ступио на снагу у августу.

У међувремену, Фејсбук и други технолошки гиганти, укључујући и Гугл, ТикТок и Мајкрософт, потписали су кодекс праксе који је израдила ЕУ како би осигурали да се могу на време припремити за рад у оквиру нових закона. Твитер је напустио кодекс праксе, али је према новом закону обавезан да се придржава правила или ће се суочити са забраном широм ЕУ.

Оштре критике Маску и X-овим политикама објављивања

„Господин Маск зна да није изузет тиме што напушта кодекс праксе. Постоје обавезе према строгом закону. Дакле, моја порука за Твитер/X је да се морате придржавати. Пазићемо шта радите“, рекла је европска комесарка Вера Јурова, која је одговорна за примену новог кодекса против дезинформација.

Извештај од 200 страница описује рад главних платформи у првих шест месеци 2023. године како би се припремиле за поштовање новог закона и подиже поклопац иза кулиса напора Фејсбука и других да смање руску пропаганду, говор мржње и друге дезинформације.

„Руска држава је ушла у рат идеја да загади наш информациони простор полуистинама и лажима како би створила лажну слику да демократија није ништа боља од аутократије“, рекла је Јурова.

Власник Линкедина, Мајкрософт, спречио је стварање 6,7 милиона лажних налога и уклонио 24.000 комада лажног садржаја Јутјуба у власништву Гугла, и саопштио је ЕУ да је уклонио више од „400 канала укључених у операције координисаног утицаја повезане са Истраживачком агенцијом “, а спонзорисане од стране Русије“.

Истовремено, ТикТок је већ уклонио скоро шест милиона лажних налога и 410 непроверљивих огласа. Гугл је урадио исто, уклонивши рекламе са скоро 300 страница повезаних са „сајтовима за пропаганду које финансира држава“ и одбацивши више од 140.000 политичких оглашивача због „неуспешних процеса верификације идентитета“.

Мета је, наводи се у извештају, проширила своју проверу чињеница на 26 партнера који покривају 22 језика ЕУ, укључујући и чешки и словачки. ТикТок, који је недавно кажњен са 345 милиона евра (300 милиона фунти) због кршења правила о заштити података о деци, такође ради на усклађивању са ДСА. Мајкрософт, други учесник кодекса праксе, рекао је ЕУ да је или избрисао информације или смањио сумњиве информације у вези са 800.000 упита за претрагу о рату у Украјини.

(Демостат-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер