Početna strana > Hronika > FHP: U ratu u bivšoj SFRJ stradalo 2.028 građana Srbije
Hronika

FHP: U ratu u bivšoj SFRJ stradalo 2.028 građana Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. april 2011.

U oružanim sukobima na teritoriji bivše Jugoslavije, od 1991. do 1995. godine, stradalo je i nestalo 2.028 građana Srbije, među kojima sudbina njih 385 još nije rasvetljena, rezultat je popisa koji je danas predstavio Fond za humanitarno pravo (FHP).

Poimenični registara žrtava, koji je predstavljen javnosti u Skupštini Beograda, obuhvatio je žrtve rata rođene u Srbiji, kao i one koji su rođeni na teritoriji bivših jugoslovenskih republika, a koji su imali prebivalište u Srbiji, rekao je koordinator tog projekta Nenad Dimitrijević. On je naveo da je tokom oružanih sukoba u Sloveniji 1991. godine, u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine i u BIH od 1992. do 1995. godine stradalo najviše Beograđana i Novosađana, a zatim i građana južne i istočne Srbije.

Oko 70 odsto nastradalih bili su stari od 19 do 55 godina, među kojima je bilo najviše pripadnika nekadašnje JNA, čak 1.039, a registrovano je ubistvo 58 civila, rekao je Dimitrijević.

Podaci o datumu i mestu stradanja pokazuju da je najviše žrtava bilo od septembra do novembra 1991. godine i to oko Vukovara, u Lici, srednjoj Dalmaciji, Posavini, centralnoj Hrvatskoj i istočnoj Slavoniji, kao i u Dubrovačko-hercegovačkoj regiji.

FHP je počeo da prikuplja podatke početkom 2009. godine na više načina - intervjuisanjem svedoka i članova porodica žrtava, analizama izveštaja državnih organa i domaćih i stranih vladinih i nevladinih organizacija, iščitavanjem sudske dokumentacije Haškog tribunala i sudova u regionu, kao i pomoću informacija iz novina i raznih knjiga, rekao je Dimitrijević.

Popis žrtava je "skoro završen dokument", rekla je izvršna direktorka Fonda Nataša Kandić, objašnjavajući da novi podaci i rasvetljavanje nepoznatih sudbina nastradalih mogu malo da ga izmene. Ona je naglasila da dvogodišnji istraživački rad i saradnja sa Ministarstvom odbrane svedoče o validnosti podataka, dodajući da je dužnost države prema društvu da javno objavi izveštaj o ljudskim gubicima u vezi sa oružanim sukobima u SFRJ. "Popisom će zauvek biti zabeležena imena nestalih i stradalih, kako se ne bi ponovila istorija žrtava Prvog i Drugog svetskog rata, koje su ostale samo broj", rekla je Kandićeva i dodala da očekuje da će država zvanično prihvatiti podatke FHP-a.

Državni sekretar Ministarstva odbrane Igor Jovičić poručio je da je to ministarstvo spremno da sarađuje sa organizacijama i institucijama, kako bi se rasvetlila sudbina nastradalih građana Srbije u oružanim sukobima u SFRJ. On je rekao da Ministarstvo odbrane podržava rad Fonda za humanitarno pravo, ističući da informacije koje bi mogle da pomognu u otkrivanju istine o žrtvama više nisu tajna.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner